Öne Çıkanlar antalya antalya haberleri muratpaşa belediyesi dekor antalya şehir tiyatroları

Kepez’den şehrin merkezine 332 dönüm yeşil alan

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Fabrikalar Mahallesi Namık Kemal Bulvarı üzerinde bulunun eski sanayi tesislerinin arsalarını, yeşil doku olarak şehre kazandırmak için ciddi bir kararlılık gösteriyor.
Başkan Hakan Tütüncü, bu kararlığına yönelik ilk çalışmayı, kapatıldıktan sonra Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca 2005’te Kepez Belediyesi’ne tahsis edilen eski Dokuma Fabrikası alanında yaptı.

Önce Antalya’nın Dokuma hayalini gerçekleştirdi
Başkan Tütüncü, bir dönem yabancı ortaklı bir şirkete ihalesiz şekilde verilmek istenen fabrika arazisini, hukuki sorunlarını çözerek, Antalyalıların hizmetine sunmuştu.  Fabrikası arazisinin imar planında yeşil alan olan 200 dönümlük bölümü,  ‘DokumaPark’ ismiyle kent parkı haline getirildi. Fabrika yerleşkesinin yıkılmayıp, restore edilen ve güçlendirilen binaları da bilim merkezine, müzelere, sanat galerisi ile kütüphaneye dönüştürüldü.   Müzeler, kültür ve eğitim adasına dönüşen fabrika yerleşkesi, yeşil dokusuyla, botanik parkıyla, portakal ve zeytin bahçeleriyle de şehrin akciğeri oldu.  

Şimdi de Antalya’nın Pil Fabrikası hayali için çalışıyor 
Tütüncü, DokumaPark’a komşu olan ve 31 Aralık 1998’de kapatılan Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE)’na bağlı Antalya Pil Fabrikası yerleşkesini de yeşil alan olarak şehrin hizmetine açmak istiyor. Bu amaçla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bir çalışma yürütülüyor.

Başkan Tütüncü, fabrikanın imar planında yeşil alan olan 132 dönümlük arazisinin, ‘Millet Bahçesi’ olarak şehre kazandırılmasına yönelik talebini geçtiğimiz aylarda ziyaret ettiği Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a iletmişti. Bakan Kurum da, bu talebi olumlu karşılamıştı.

Antalya’ya nefes alacağı şehir parkı
Bakanlık ve Kepez Belediyesi işbirliği ile içerisinde çeşitli ağaçların ve sosyal tesislerin olduğu MKE Antalya Pil Fabrikası arazisi, millet bahçesine dönüştürülüyor. Bunun gerçekleşmesi halinde ise Antalyalıların, ‘Pil Fabrikası yeşil alan olsun.’ çağrısı da gerçekleşmiş olacak.
Fabrikalar Mahallesi Namık Kemal Bulvarı üzerindeki iki komşu sanayi tesisinin arazilerinin yeşil alan yapılmasıyla da yoğun bir yapılaşmanın olduğu şehir merkezi 332 dönümlük bir şehir parkına kavuşacak.  
Bu şehir parkı da, yeşil dokusuyla, spor alanlarıyla, sosyal ve kültürel tesisleriyle şehir sakinleri için bir huzur ve nefes noktası olacak.    

Pil Fabrikasına millet bahçesi
Yapılması planlanan çalışmalarla ilgili Pil Fabrikası yerleşkesinde incelemelerde bulunan Başkan Hakan Tütüncü, “Antalya merkezindeki en önemli eski sanayi tesislerinden birisi de MKE Antalya Pil Fabrikası’ydı. Pil fabrikası, uzunca bir dönem üretimini tamamlamış ama bir yeşil alan olarak kalmıştı. Şimdi bu fabrika alanını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla el ele, gönül gönüle vererek, güzel bir millet bahçesine dönüştürüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Yeşil doku korunacak ve zenginleştirilecek
Başkan Tütüncü, Fabrika yerleşkesinin yeşil dokusunun korunacağının altını çizerek, “Buradaki bitki dokusu, yetişmiş ağaçlar en güzel şekilde muhafaza edilecek. Fabrika alanının yeşil dokusunu zenginleştirici çalışmalar da yapılacak. Yani bu yeşil doku aynı zamanda zenginleştirecek. Pil Fabrikası alanı hemen yanı başındaki Dokuma Fabrikası alanıyla bir bütün olması sağlanacak.” dedi.

Pil fabrikasına Dokuma modeli
Pil Fabrikası alanındaki binaları yeniden işlevlendirileceğini aktaran Tütüncü, “İşlevlendirme mantığında temel yaklaşımımız Dokuma Fabrikası olacak. Mezbele binalarını kültür, sanat, gençlik, eğitim ve spor tesisleri haline getirerek Dokuma Fabrikası’nı, bir değer haline dönüştürdük.
Aynı mantıkla MKE Antalya Pil Fabrikası’ndaki binaları da eğitim, gençlik, spor, kültür tesisleri haline getireceğiz. Yeşil dokusunu koruyarak, zenginleştirerek pil fabrikası arazisi muhteşem yaşam adası haline dönüştüreceğiz.” ifadesini kullandı.

Fabrikanın binaları korunacak
Dokuma ve pil fabrikalarının, Kepez’de bulunuyor olmasının ilçe açısından büyük bir şans olduğunun altını çizen Tütüncü, açıklamasında şunları kaydetti: “İşte biz bu şansı en güzel şekilde değerlendirip, hemşehrilerimize yaşanabilir bir yeşil alan daha armağan edeceğiz. Antalya Pil Fabrikası ile ilgili çok büyük hayallerimiz var. Bu alanda gençlere, eğitime, kültüre, sanata ve spora ve kadınlarına yönelik çok önemli sosyal projeleri hayata geçireceğiz.
Fabrika alanının mimari tarz itibariyle nitelikli olan yapılarının korunması konusunda da bir kararlılığımız var. İşte bu koruduğumuz binaları da az evvel ifade ettiğim şekliyle kültür, sanat, gençlik ve spor tesislerine dönüştüreceğiz. Burada kültür de, sanat da çok farklı bir şekilde yaşanacak.”

TSK’ya pil ve batarya üretiyordu
Millet Bahçesi yapılması planlanan Antalya Pil Fabrikası, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan çeşitli pil ve bataryaları üretmek amacıyla MKE ait 300 dönümlük arazi üzerine kuruldu.
Antalya Pil Fabrikası’nın inşaatı Şubat 1972 tarihinde başladı. Fabrikanın makineleri, bir İngiliz firmasına sipariş edildi. Binaların inşaatı ve makinelerin montajı 1974 tarihinde tamamlandı.

Açılış Milli Selamet Partili Bakan’dan
Fabrika, 39. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve 1. Milliyetçi Cephe Hükümetinin Milli Selamet Partili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Abdülkerim Doğru tarafından Temmuz 1975’te törenle açıldı. Fabrikanın açılışı, dönemin gazeteleri tarafından “Balkanların ve Orta Doğunun en büyük askeri pil ve batarya fabrikası törenle hizmete girmiştir” şeklinde haberleştirildi.

Kıbrıs Barış Harekâtı için 3 vardiya
65 milyon TL’lik bir yatırım olan Pil Fabrikası, 230 işçi ve 94 memur ile üretime başladı.  Fabrika, 20 Temmuz 1974’teki Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin pil ve batarya ihtiyacını karşılamak için 3 vardiya çalışmıştı. Fabrikada, askeri siparişlerin azalmasından sonra ticari pil üretimine geçildi. Bu arada fabrikada, 1975-1976 yıllarında 18 ay süren bir grev de olmuştu.  Fenerbahçe Futbol Takımı da,  1979’da fabrikanın futbol sahasında antrenman gerçekleştirmişti.
Dönemin hükümeti tarafından zarar ediyor gerekçesiyle MKE Antalya Pil Fabrikası, 31 Aralık 1998 kapatıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner26

banner25