Öne Çıkanlar aksugazetesicomaksugazetesicomaksugazetesicom antalya KEMAL ÇELİK konyaaltı belediyesi karaalioğlu kent yaşam parkı

Bizim aramızda ‘al-ver’ yok

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Antalya İl Başkanı Hilmi Durgun, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerini değerlendiren Başkan Hilmi Durgun, Millet İttifakı’nın Büyükşehir Belediyesi’ni yönetmekte başarısız olduğunu söyledi. Antalya’da Cumhur İttifakı’nın uyumlu bir şekilde çalıştığına vurgu yapan Durgun, Aksu’ya yapılacak olan devlet hastanesiyle ilgili partisinin üzerine düşeni yaptığını ve ilgili Bakanlıklarla temasta bulunduğunu belirtti. Aksu Belediye Meclisi’nde grup kararını delen Osman Sarı ile ilgili açıklamalarda da bulunan Durgun, “Ben MHP İl Başkanı olarak, grup kararının aksine hareket eden herkes için en sert tepkiyi veririm; ama bizim partimizde kol kırılır, yen içinde kalır. Yaptırım konusunda, vakti geldiğinde kurullarımız değerlendirir. Savunmasını aldıktan sonra kendi üstlerimize iletiriz. Onların talimatları doğrultusunda hareket ederiz” şeklinde konuştu.

Yaklaşık bir yıldır pandemi sürecinin içindeyiz. Bu süreçte yaptığınız çalışmalar nelerdir? Önümüzdeki süreçte neler yapacaksınız?

Ülkemizde ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesinin üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Biz bu süreçte ilk olarak il teşkilatımızda ve 9 ilçe teşkilatımızda maske üretimi gerçekleştirerek dağıtımını yaptık. Pandemi dolayısıyla işsiz kalan ihtiyaç sahibi ailelere ramazan ayında gıda kolisi yardımında bulunduk. Kurban bayramında 2020 tane çocuğumuza kıyafet gönderdik. İl teşkilatımızda toplanan kıyafetleri, ilçe teşkilatlarımız aracılığıyla gücümüz yettiğince 2020 çocuğumuza ulaştırdık. Yaz mevsiminde, siyasi çalışmalarımıza maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak devam ettik. 5-22 Eylül 2020 tarihleri arasında, sadece ilçe delegelerimizin ve il teşkilatımızdaki görevli arkadaşlarımızın katılımıyla 18 ilçemizde kongrelerimizi gerçekleştirdik. Bu kongrelerde de maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ettik. 18 Ekim 2020 tarihinde de il teşkilatımızın 13. Olağan Kongresini gerçekleştirdik. Bu kongremizde de maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ettik. Yani pandemi süresi içinde, Cumhurbaşkanlığımızın, Sağlık Bakanlığımızın ve Genel Merkezimizin genelgeleri ve talimatları doğrultusunda kuralların tamamına riayet etmeye gayret gösterdik. Bir yıllık süreçte Antalya’da il ve ilçe teşkilatlarımızda koronavirüse yakalanan birkaç isim var. Bu da kurallara riayet ettiğimizi gösteriyor. Önümüzdeki süreçte, 18 Mart 2021 tarihinde yapılacak olan 13. Büyük Kurultay’a hazırlanıyoruz. Kurultayımıza; Antalya’dan 32 üst kurul delegemizle beraber, sırası gelenler aşısını olmuş, sırası gelmeyenler ise Covid-19 testini yaptırmış şekilde Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin emir ve talimatlarıyla birlikte tüm gücümüzle ve imkanlarımızla katılacağız. Genel Başkanımızın yanında olduğumuzu, her koşulda kendisini desteklediğimizi 32 kişilik grubumuzla tüm Türkiye’ye ilan edeceğiz.

Cumhur İttifakı’nın Antalya’daki çalışmaları nasıl gidiyor? Zaman zaman görüş ayrılıkları yaşanıyor mu?

Bu sorunun net olarak anlaşılabilmesi için Cumhur İttifakı’nın ittifak protokolünün ne olduğunu bilmek gerekiyor. Özellikle iki maddeyi çok iyi bilmek gerekiyor. Bir maddede, ‘Cumhur İttifakı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefini yakalama azmi ile milli ve üniter bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Türk milletini ilelebet yaşatma iradesidir’ diyor. Diğer madde ise, ‘İlayı kelimetullah adına verdiğimiz şehitler için, üniter Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni 2023, 2053 ve 2071 vizyonuna hazırlamaktır’ diyor. Biz bu iki madde kapsamında, Antalya’da genelde ve yerelde ittifakın ruhuna uygun şekilde hareket ediyoruz. Bu noktada AK Parti ile bir sorunumuz yok. Bizim ittifakımız, Millet İttifakı gibi bir ‘al-ver’e dayanmadığı için, bir menfi birlikteliğe dayanmadığı için, kamuoyunda aramızda sorun varmış gibi konuşulmasının anlamı yok. Bizim aramızda bir ‘al-ver’ yok, menfaat ilişkisi yok. Aramızdaki ittifakın tek menfaati Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası ve Türk Milleti’nin refahıdır. Bu konuda hemfikir olduğumuz sürece, aramızda bir sorun olması ihtimali yok.

Son dönemde özellikle muhalefet tarafından ‘erken seçim’ vurgusu yapılıyor. Sizce önümüzdeki süreçte seçimin erkene alınması söz konusu olur mu?

 Genel seçimler 25 Haziran 2018 tarihinde yapıldı. Halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanımız tarafından atanan hükümet yetkilileri ve meclisteki milletvekillerimiz beş yıllığına bu görevi istediler. Hem Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle hem de Genel Başkanımızın ifadesiyle bir erken seçim gözükmemektedir. Genel seçimler, vaktinde yapılacaktır. Cumhur İttifakı’nın iki paydaşı da aynı fikirde olduğuna göre, bu konunun tartışılacak tarafı yoktur. Erken seçim olabilmesi için anayasamızda iki yol var. Birincisi; Cumhurbaşkanımızın erken seçim kararı alması. İkincisi ise, mecliste temsil edilen partilerin nitelikli çoğunlukla erken seçim kararı alması. Cumhurbaşkanı erken seçim olmadığını söylüyor. Mecliste de çoğunluk Cumhur İttifakı’nın. Cumhur İttifakı liderleri de erken seçim yok diyor. Millet İttifakı’nın yetkilileri erken seçimden bahsediyorlar ya; bunu hangi matematikle yapacaklarını bize bir anlatsınlar. Milletimiz bu kadrolara beş yıllığına görev verdi. Beş yılın sonunda tartar, ölçer kararını tekrar verir.

Pandemi süreciyle birlikte, vatandaşların ekonominin iyi yönetilmediğine dair eleştirileri arttı. Siz de zaman zaman çiftçi ve esnaf ziyaretleri yaparak vatandaşı dinliyorsunuz. Vatandaşlardan ne tür tepkiler duyuyorsunuz?

Pandemi şartları dolayısıyla, dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkelerin bile sıkıntı çektiğini görüyoruz. Devletimiz tedbirlerini alıyor; ama sıkıntıların olmadığını söyleyemeyiz, sıkıntılar var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtiğimiz tarihten bugüne, yaklaşık iki buçuk yıllık süreçte ülkemize planlı şekilde beş tane ekonomik saldırı gerçekleşti. Ülkemiz, bu saldırıların altından kalkmasını bildiği gibi pandeminin getirdiği ekonomik zorlukların da altından kalkacak güce sahiptir. Biraz daha sabredeceğiz. Bilim, akıl ve dua ile birlikte, hayat şartları normale döndüğü andan itibaren bu sıkıntıların da aşılacağını umuyoruz. Biz çiftçimize, esnafımıza şunu söylüyoruz; devletimiz bir zarar görür ise, çiftçinin ürettiği ürünün, esnafın bize katkısı yok. Yani ülke yokken, biz hiç yokuz. O nedenle, biz şuanda ülkemizin pandemi şartlarından kurtulması ve ekonominin normale dönmesi yönünde temennide bulunuyoruz.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce Antalya’ya yapılan hizmetler yeterli mi?

Yaklaşık iki yıllık ve son bir yılı pandemiyle geçmiş bir süreçten bahsediyoruz. Her ne kadar pandemiyle geçmiş olsa bile Millet İttifakı’nın, Büyükşehir Belediyesi’ni yönetmekte başarılı olmadığını düşünüyorum. Sadece 3.Etap Raylı Sistem çalışmasının devam ettiği bir Antalya’dan bahsediyoruz. Antalya; hizmetlerin hiçbir zaman durmaması, aksamaması gereken, 80 milletten insanı ağırladığımız bir kent. Göreve geldikleri günden bugüne, açtıkları 3 tane Halk Et, Hal Süt haricinde, buralardaki fiyatların çok da uygun olmadığını duyuyorum, bir çalışmaları olmadığını görüyoruz. 3. Etap Raylı Sistem çalışması da zaten Bakanlıktan daha önce işlemleri yapılmış olan, önceden gelen işin devamı niteliğinde bir iş olması dolayısıyla başarısız oldukları kanaatindeyim. Muhittin Başkan’ın hastalığı döneminde de seçilmişler ve atanmışlar kavgası yaşandı. Bence bu tamamen yanlış bir durumdu. Büyükşehir’de meclis üyeleri ve kamu hizmeti yapan daire başkanlarının tamamı Antalya’ya hizmet etmek için seçilmiş ve atanmış kişilerdir. İnsanların göreve gelme şekline göre ayrılması yerine, liyakat esasın göre ayrılması gerektiği kanaatindeyim. Biz, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde bir fetret dönemi yaşandığını grup sözcümüz aracılığıyla ifade etmiştik. Bunun bir an önce sonlanması, Antalya’ya layık bir şekilde hizmet edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Aksu’da yapılması planlanan birçok proje var. Özellikle devlet hastanesi, vatandaşların sabırsızlıkla beklediği bir proje. AK Partili siyasiler sık sık Ankara’ya giderek konuyla ilgili görüşmeler gerçekleştiriyor. İttifak ortağı olarak, MHP’nin sürece nasıl bir katkısı oluyor?

AK Parti Antalya İl Kongresi’ne canlı bağlanan Sayın Cumhurbaşkanımız, Manavgat ve Aksu’da devlet hastaneleri projeleri için çalışmaların devam ettiğini söylemişti. Biz, Aksu’da yeri belli olan ve daha önceden de ihalesi yapılmış devlet hastanesi konusunda hem milletvekilimiz hem de genel merkezdeki büyüklerimiz aracılığıyla, Sağlık Bakanımız ve AK Parti’nin sağlıkla ilgili kurullarıyla temaslarda bulunduk. 2021 yılının Ocak ayında şehir hastanesinin ihalesinin yapılmasıyla birlikte, Manavgat’ta çalışmalar başladığına göre önümüzdeki süreçte artık Aksu’ya da sıra geldiğini görüyoruz. En kısa sürede Aksu’nun da ihtiyacı olan, hakkı olan devlet hastanesi projesinin ihalesinin yapılacağını ümit ediyoruz.

Aksu Belediye Meclisi’nde, asfalt ihalesi için İller Bankası’ndan 37 milyon liralık bir kredi kullanılması gündeme geldi. Partiniz ilgili maddede ‘çekimser’ oy kullanırken, Osman Sarı grup kararını delerek ‘evet’ oyu kullandı. Bu konuyu değerlendiriyorsunuz? Grup kararını delen Osman Sarı’ya parti içerisinde bir yaptırım uygulanacak mı?

Konu özetle şudur; 37 milyon liralık borçlanma talebi 2021’den 2024 yılına kadarki süreyi kapsayan bir talepti. Biz komisyonda, ‘2021 yılında ihtiyaç olan miktar nedir?’ diye sorduk. Yarınımızın ne olduğu belli olmayan bir yerde, 2021 yılı için ihtiyaç olan rakam 10 milyon olarak söylendiği için, biz ‘10 milyona kadar onaylıyoruz’ diye imzamızı koyduk. Biz Aksu’ya yapılacak olan hizmetlerin yanındayız. Aksu Belediyesi’nin şu anki borcu 10 milyon lira. Faiziyle birlikte 50 milyon lira daha borçlanmak, önümüzdeki üç yılı ipotek altına almak demektir. Biz burada Aksulu hemşerilerimizi düşündüğümüz için 10 milyon liraya kadar evet dedik. Meclis üyemiz Osman Sarı, hasta olması nedeniyle grup toplantımıza katılamadı. Konunun O’nun açısından spontane gelişmesi ve borçlanmanın da asfalt ve yolla alakalı olması sebebiyle, konulara tam da hakim olamamasının etkisiyle evet oyu kullandığını ifade etti. Ben MHP İl Başkanı olarak, grup kararının aksine hareket eden herkes için en sert tepkiyi veririm; ama bizim partimizde kol kırılır, yen içinde kalır. Yaptırım konusunda, vakti geldiğinde kurullarımız değerlendirir. Biz, istişareye açık ve karşılıklı fikir alışverişine büyük önem veren bir siyasi partiyiz. Gereken istişaremizi yaparız. Savunmasını aldıktan sonra kendi üstlerimize iletiriz. Onların talimatları doğrultusunda hareket ederiz.

18 Mart 2021 tarihinde yapılacak olan 13. Olağan Büyük Kurultay’ın ardından, ilçe teşkilatlarında herhangi bir bayrak değişimi olabilir mi?

Herhangi bir değişim olmaz. Çünkü ilçe kongrelerimizi henüz geçtiğimiz eylül ayında yaptık. İlçe başkanlarımız ve ilçe yönetim kurulu üyelerimiz, ilçelerimizdeki delegelerimizden maksimum üç yıllığına partimizi bölgelerinde temsil etmek için seçildi. Kongrelerin üzerinden geçen altı aylık sürede, pandemi şartlarından dolayı arkadaşlarımız sahaya inip kendilerini gösterecek bir çalışma ortamı bulamadılar. Bu durum, İl Teşkilatı olarak bizim için de geçerli. Dolayısıyla, şuan için bir değişiklik söz konusu değil.

Gücümüzü partimizden alıyoruz

Biz siyaset yaparken de, vatandaşımıza kendimizi anlatırken de çok rahatız. Bu rahatlığımız; fikri manada 200’üncü yılına, siyasi manada da 53’üncü yılına girmiş MHP’de olmamızdan kaynaklanmaktadır. Çünkü 1997 yılından beri genel başkanlığımızı sürdüren Sayın Devlet Bahçeli, 24 yıllık süre içerisinde ülkemizin içinde bulunduğu tüm şartlarda, hiçbir öngörüsünde yanılmamış ve hiçbir koşulda kendi dava ve yol arkadaşlarını mahcup etmemiştir. Biz dün sokaklarda nasıl başımız dik, alnımız açık gezdiysek; bundan sonraki süreçte de başımız dik, alnımız açık şekilde gezebilecek bir siyasi partinin temsilcileriyiz. Bu gücü de Genel Merkezimizden, Genel Başkanımızdan ve üç hilalli sancağımızdan alıyoruz.

Anahtar Kelimeler:
HilmidurgunMhpAntalya
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner26

banner25