Öne Çıkanlar antalya kaş heykeltıraş aslan başpınar duran celbiş BİR ZAMANLAR ANKARA Manavgat süt üreticileri

‘Yoklar zinciri’ devam ediyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin iki yıllık süreçte gözle görülür bir hizmet yapmadığını söyleyen Ali Çetin, vizyon proje olarak nitelendirilebilecek tek projenin 3. Etap Raylı Sistem projesi olduğunu ve bu projeyi Antalya’ya kazandıranın Menderes Türel olduğunu belirtti. Antalya’nın atanmışlar-seçilmişler kavgasıyla zaman kaybettiğini ifade eden Çetin, vatandaşların beklentilerine cevap verilemediğini söyledi. Aksu Belediyesi’nin Altıntaş ve Güzelyurt mahallelerinde yetkinin devri konusundaki talebinin haklı olduğuna da değinen Ali Çetin, ‘tut’ diye verilen yetkinin yutulmaya çalışıldığını ifade etti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İki senelik süreçte, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı gözle görülür bir hizmet yok. Beklentilerin, taleplerin çok fazla olduğu ve yöneticilerinin de vizyonunun geniş olması gereken bir Antalya’dan bahsediyoruz. Böyle bir marka şehrin başkanlığına, Muhittin Böcek çok büyük beklentilerle geldi; ama maalesef o beklentilere haiz bir cevap veremedi. Antalya’da şu anda vizyon proje diyebileceğimiz tek proje, 3.Etap Raylı Sistem projesi. İyi ki Menderes Türel bu projeyi kazandırmış, bu dönemde bile çok büyük proje olarak bunu konuşuyoruz. Halk Süt, Halk Et denildi. 3 tane Halk Et açtılar, yapılan yatırımın onlarca katı billboardlara reklam verdiler. Bu reklam paraları Antalyalıların cebinden çıkıyor. Getirisi, götürüsünü karşılamıyor. Büyükşehir Belediyesi’ni yönetmek, Konyaaltı Belediyesi’ni yönetmeye benzemiyor. Konyaaltı; hali vakti yerinde olan insanların yerleştiği, kendiliğinden gelişen bir yer aslında. Bir Demre, Alanya, Finike böyle değil. Diğer ilçelerdeki insanların çok büyük beklentileri var; ama bu beklentilere hiçbir ilçe bazında cevap verilemedi. Antalya maalesef yönetilemiyor. Bunu çok net bir şekilde görüyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in koronavirüs tedavisi gördüğü süreçte, Büyükşehir Belediyesi’nde bir yetki krizi yaşanmıştı. Sizce bu durum yapılması gereken hizmetlerin önüne geçti mi?

Muhittin Böcek koronavirüs nedeniyle hastanede yattığı süreçte; kendi partilileri deyim yerindeyse koltuk dalaşına girdi. Vekaleten Mehmet Hacıarifoğlu belediyeyi yönetiyordu. Belediyeyi vekaleten yöneten başkana müsaade etmeyen bürokratlar oldu. Bürokrat, başkanvekiline posta koydu. Başkanvekili, bürokratın yetkilerini kısıtladı. Başkanvekiline yakın insanlar, buna sürgün demek bile istemiyorum, farklı ilçelere görevlendirildi. Zaten AK Partili çalışanlara iki senedir bu yapılıyordu, bir de başkanvekiline yakın insanlara da yaptılar. Orada emek verip, maaş alan insanlarla uğraşmanın bir anlamı yok. Büyükşehir Belediyesi bu kadar küçüldü, bu kadar basit işlere karışmaya başladı. Bu da Antalya’ya zaman, hizmet ve proje kaybettirdi. Antalya’yı yönetmek böyle bir şey değil. Antalya böyle yönetilmez, dertlere böyle merhem olunmaz, siyaset mekanizması böyle işletilmez. İş yokluğunda, proje yokluğunda, hizmet yokluğunda kendi aralarındaki hesaplaşmayla gün götürüyorlar. Sosyal medya üzerinden hesaplaşmaya döndürdüler işi. Muhittin Böcek, il başkanıyla ve ittifaklarında yer alan İYİ Parti’nin milletvekili ile sosyal medya üzerinden tartışıyor. İttifakınız nerede? Yönetiminiz nerede? Hizmet nerede? Hiçbirisi yok. Birbirinize böyle ergen tripleri atarak, sosyal medyadan tartışarak Antalya yönetilmez.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nda, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in görevine tam anlamıyla dönmediğini ifade etmiştiniz. Yönetimde bir aksaklık olduğunu düşünüyor musunuz?

Muhittin Böcek hastaneden çıkar çıkmaz, kendi iradesi muhakkak vardır, birilerinin de telkiniyle ertesi gün koltuğa oturdu. Göreve başlamasının ardından birkaç meclise katılmadığında bir şey demedik. Ancak hastaneden çıkmasının üzerinden 8 meclis geçti. Biz belediye başkanımızı henüz mecliste göremedik. Gün içinde belediye binasına uğrayıp, bir iki kişiyle bir araya gelerek fotoğraf çektirmekle ve ‘Ben buradayım’ demekle olmuyor bu işler. Muhittin Başkan’ın bir toparlanma süreci var; ama bu süreçte taleplere cevap veremeyen bir Büyükşehir Belediyesi var. Vatandaşlar bizi arayıp taleplerini iletiyor; ama bizim direkt yapabileceğimiz bir şey yok. Konu, Büyükşehir Belediyesi’ni ilgilendiriyor. İnsanlarla ilgilenen, dertleri dinleyen, çözüm üretmeye çalışan yok. Büyükşehir Belediyesi’nde ‘Yoklar zinciri’ devam ediyor. Başkan iyileşemediyse, biraz daha dinlensin. Yerine bir başkanvekili bıraksın. Başkanvekili çalışmaları yürütsün, sorunlara müdahale etsin. Meclis başkanvekili bırakmakla olmaz, belediyeye gelemediğinde yönetecek birisi gerekiyor. Meclis başkanvekili belediye yönetimine katılamaz. Bunu söylediğimizde, ‘Meclis yönetiliyor’ diye savunmaya geçiyorlar. Meclis yönetiliyor; ama Antalya yönetilemiyor. Antalya’nın yönetilmesi gerekiyor.

Aksu’da yapılan çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aksu Belediyesi, yeni kurulmuş bir belediye. Aksu’da yapılacak çok iş var. Ciddi anlamda eksiklerimiz olduğunun farkındayız; ama belediye, İller Bankası’ndan nüfusuna göre ödenek alıyor. Aldığımız para, yapacağımız hizmeti tam anlamıyla gerçekleştirmemize yetmiyor. Bu nedenle, AK Parti olarak farklı projelerle belediyeye kaynak sağlamaya çalışıyoruz. Bakanlıklardan destek almaya çalışıyoruz. Ankara’daki görüşmelerimizi İl Başkanımız ve Bakanlarımızın da desteğiyle sürdürüyoruz. Hükümet Konağı ve Kent Meydanı inşaatları hızla sürüyor. Önümüzdeki günlerde hastane ihalesi yapılacak. Aksu’ya hastane kazandıracağız. Yapılması gereken en önemli hizmetlerden birisi yoldu. Bu dönem yolların asfaltlanmasına ağırlık veriyoruz. Mahalle muhtarlarımızla bir araya gelerek hangi mahalleye ne zaman gideceğimizi belirledik. Aksu Belediye Meclisi’nden 37 milyon liralık bir borçlanma yetkisi istedik. Tüm meclis üyesi arkadaşlarımız, asfalt probleminin farkında oldukları için bu konuda bize destek verdi. Meclis üyesi arkadaşlarımız, körü körüne bir muhalefet anlayışı yerine, ‘Aksu’ya ne yapabiliriz’ düşüncesiyle hareket ediyor. Maddelerin yüzde 99’u oybirliğiyle geçiyor. Tüm meclis üyesi arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Aksu, kabuğunu kırmaya başladı. Önümüzdeki süreçte, Aksu’nun ilçe olduğunu daha çok hissedeceğiz.

Aksu Belediyesi, Altıntaş ve Güzelyurt mahallelerinde Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında imzalanan protokolle Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen yetkinin iadesini istiyor. Büyükşehir Belediyesi ise yetki devrini gerçekleştirmiyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Vatandaşlarımız, ‘Aksu Belediyesi neden yetkiyi Büyükşehir Belediyesi’ne verdi?’ diyebilir. Bakanlıklar, protokolde resmi muhatap olarak Büyükşehir Belediyesi’ni kabul ediyor. Mevzuat gereği, ilçe belediyesiyle protokol yapamıyor. O nedenle bölgedeki sorunun çözümü için Büyükşehir Belediyesi’ni bu işin içine kattık. Şu anda, Büyükşehir Belediyesi’nin bu mahallelerin yetkisini Aksu Belediyesi’ne devretmesi gerekiyor. İki senedir bunu söylüyoruz; ama ısrarla bu yetkiyi bize vermiyorlar. Fakat burada rantlı işlerine devam ediyorlar. Göreve gelir gelmez, protokolle Büyükşehir’e geçen parsellerin satış yetkisini aldılar. Bu bölgenin daha hiçbir şeyi yapılmamış, bakir bir bölge. Aceleniz ne? Eleştirilerimizden dolayı satmadılar belki; ama yetki ellerinde. Geçtiğimiz günlerde mecliste Altıntaş mahallesinde yapılacak akaryakıt istasyonuna ruhsat verdiler. Evrak üzerinde kırklık yola bakan bir istasyon; ama yol açılmamış. Yol olmadığı gibi eskiden kalma bir yol var, arsanın içinden geçiyor. Siz daha yeni yolu açmamışsınız, arsanın ortasından geçen bir yol var ve buraya istasyon ruhsatı veriyorsunuz. Oy çokluğuyla geçirdiler. Bazı meclis üyesi arkadaşlarımız da içlerine sinmediği için oy kullanmayarak destek verdi bize. Siz, Aksu Belediyesi’nin mahallesini istediğiniz gibi planlayamazsın. Bu yetki size devredilmiş; ama tutun diye devredilmiş, yutun diye değil. Tut diye verdiğimiz şeyi yutmaya çalışıyorlar. Rantlı işleri yapıyorlar; ama Aksu Belediyesi’nin mahallelerini geri vermiyorlar. İsyanımız buna. Hiçbir belediye başkanı bunu kabul etmez. Bu mahalleler Aksu Belediyesi’nin, bunların sorunları ve çözümü noktasında en iyi hizmeti götürecek olan Aksu Belediyesi’dir. 100 milyon lira bütçesi olan Aksu Belediyesi ile 5 milyar lira bütçesi olan Büyükşehir Belediyesi, deyim yerindeyse aşık atmaya çalışıyor. Buradan ne beklentiniz var ki; bu kadar bütçeniz olduğu halde bizim iki mahallemize göz diktiniz? Biz bu yetkiyi tekrar tekrar istiyoruz ve istemeye de devam edeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner26

banner25