Öne Çıkanlar Aydın Ergün Hulusi Mehmet Müdük sergi erteleme maçı ziyaret
banner24

Uzaktan eğitime iyi hazırlanılmalı
Artan koronavirüs vakalarına karşı alınan önlemler kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm okulların uzaktan eğitime devam edeceğini açıkladı. Erdoğan’ın açıklamasından sonra Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan duyuruda, 20 Kasım 2020 tarihinden 4 Ocak 2021 tarihine kadar resmi, özel, örgün ve yaygın eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitimle devam edileceği ve bu süreçte hiçbir sınavın yapılmayacağı ifade edildi. Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, bunun yeterli olmadığını ve eşitsizlik yaratılmaması için liselere ve üniversitelere giriş sınavlarında, sorulara uzaktan eğitim müfredatının dahil edilmemesi gerektiğini söyledi.

KARARI VEREN SİYASİ ERK
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), eğitim planlamasını yaparken konunun uzmanlarıyla fikir alışverişinde bulunmadığını savunan Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “MEB planını bilimsel veriler üzerinden yapmıyor. Bir hafta önce sınavların yapılacağını açıklarken, bir hafta sonra yüz yüze eğitimi yılbaşına kadar erteliyor. Bu, karar merciinin MEB değil, siyasi erk olduğunun en önemli göstergelerinden biridir. Oysa eğitimle ilgili konularda karar verirken, eğitim uzmanlarının ve sendikaların görüşlerinin dikkate alınması gerekir. Bu, hiçbir şekilde olmuyor. Biz Eğitim Sen olarak, pandemi sürecinde hem uzaktan eğitim sisteminin hem de yüz yüze eğitim sisteminin kurallara uygun işletilmediğini söylüyoruz. Uzaktan eğitim öğrenciler arasında büyük eşitsizliklere yol açıyor” dedi.
HİÇBİR ÖNLEM YOK
Uzaktan eğitim sürecine dair gerekli altyapının hazırlanmadığını belirten Sönmez, şöyle konuştu: “En başından bugüne, alınmış hiçbir önlem yok. Milli Eğitim Müdürlüklerinin tespit ettiği tablet ve internet ihtiyacı olan öğrenci sayısı çok yüksek. MEB, derslerin Eba Tv’den takip edilmesini öneriyor; ama öğrenci sayısı her evde fazla olabiliyor. Evdeki kargaşa da buna izin vermiyor. Velilerin işsiz kalması bu süreçte ekonomik olarak büyük güçlük yaratıyor. Tüm bunlara baktığımız zaman; bugüne kadar olan uzaktan eğitimle, bugünden yılbaşına kadar olacak uzaktan eğitimin bir farkı olmayacaktır. Derse katılım oranı yine çok düşük olacaktır. Umarım yılbaşından sonraki süreçte yüz yüze eğitime sağlıklı bir şekilde geçilir. Ancak salgını önleyecek tedbirleri almadan, vaka sayılarının azalmasının da mümkün olmadığını görüyoruz”.
GEREKLİ ALTYAPI HAZIRLANMALI
Gereken hazırlığın bir an önce yapılması gerektiğini ifade eden Sönmez, “Eğitim Sen olarak MEB’e önerimiz, uzaktan eğitimin eşitsizliğe yol açmaması için gerekli önlemlerin şimdiden alınmasıdır. Erişimin sağlanabilmesi ve öğrencilerin tüm dersleri takip edebilmesi hazırlıkların ona göre yapılması gerekir. Milli Eğitim Bakanı, öğrencilere tablet dağıtılacağını söyledi. Ancak dağıtılacağı söylenen sayı, bir kente bile yeterli olmayacaktır. Bir önemli nokta da şu; Milli Eğitim Bakanlığı’nın, liselere geçiş sınavlarında ve üniversite sınavlarında uzaktan eğitim verilen müfredatların sorulara dahil edilmeyeceğini açıklaması gerekir. Eğer dahil edilirse, materyal eksikliği nedeniyle bu eğitimi alamayan öğrenciler haksızlığa uğramış olacak” diye konuştu.
ÖĞRETMENLER EVİNDE YATMIYOR
Bu süreçte öğretmenlere karşı yanlış bir algı oluştuğunu vurgulayan Nurettin Sönmez, “Öğretmenler için halk arasında böyle bir algının oluşmasındaki en büyük sorumluluk,  MEB’indir. MEB, öğretmenlerin pandemi sürecinde hangi görevlerde bulunduğunu anlatmadığı için halkın böyle bir algısı oluştu. Öğretmenler uzaktan eğitimde canlı derslerini yaptı. Online dersler, yüz yüze derslerden daha zor. Öğretmenler ayrıca hastaların takibi, ateş ölçme gibi sağlıkta yardımcı hizmetlerde dahi görev aldı. Onun için böyle bir algının oluşmasında MEB’in sorumluluğu vardır. Öğretmenler bu dönemi yatarak geçirmiyor. Uzaktan eğitim nasıl yapılması gerekiyorsa yapmaya ve öğrencilerine ulaşmaya çalışıyor. Görevini yerine getiriyor” ifadelerini kullandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner26

banner25