Öne Çıkanlar alanya kepez belediyesi tıp merkezi antalya ticaret borsası antalya büyükşehir
banner24

SAĞLIK MESLEK LİSESİ İSTENEN  VE ARANAN MESLEK

Özel Yedisu Mesleki ve Teknik Anadolu  Lisesi Kurucularından Mehmet Can, İnsanlığın her zaman sağlık sektöründe yetişmiş insan gücüne ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Can, ülkemiz için tehdit oluşturan koronavirüsü sağlık sektörünün  hayatımızda ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlattı.
 
Can, ‘‘Yaşam kalitesiyle doğru orantılı olarak sağlıkla ilgili mesleklerin önemi iyice artmaya devam ediyor. Sağlık meslek lisesi diploması ile öğrenci meslek sahibi oluyor. Sağlık sektöründeki meslekler her zaman en revaçta meslekler arasında yer almaktadır. İnsanlığın her zaman sağlık sektöründe yetişmiş insan gücüne ihtiyacı var. Bizde okulumuzda yılların tecrübesiyle öğrencilerimizi sağlık sektörüne hazırlıyoruz." diye konuştu.
 
TOPLUMDA KARŞILIĞI OLAN BİR MESLEK
Sağlık sektöründeki mesleklerin toplumda karşılığı olan meslekler olduğunu belirten Can, "Sağlık sektöründe çalışan insanların hem hastalara hem ailelerine hem de kişisel olarak kendilerine katkıları oldukça fazla olmaktadır. Hem kendisine hem çevresine faydası olan bir meslektir.” dedi
Gerek yurtiçinde gerek yurtdışında yapılan araştırmaların yaşam kalitesi arttıkça insanların sağlık ve kişisel bakım harcamalarının arttığını gösterdiğini dile getiren Mehmet Can, yüzyıllardır sağlık sektörünün tüm dünyada en saygın meslekler arasında yerini koruduğunu aktardı. Son yıllarda ise yaşam kalitesiyle doğru orantılı olarak sağlıkla ilgili mesleklerin öneminin iyice artmaya devam ettiğini söyledi.
 
KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİNDE SAĞLIK MESLEK LİSELERİNİN ROLÜ VE ÖNEMİ

  Özel Yedisu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kurucularından Mehmet Can, Dünya’nın ve ülkemizin korona virüsü yüzünden içinde bulunduğu zor günlerde koruyucu sağlık hizmetlerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ifade ederek  bu konu hakkında düşüncelerini dile getirdi.
  Mehmet Can; ‘’Küreselleşen Dünya ve gelişen teknoloji sağlıkta sosyalizasyon politikalarının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin ikinci plana itilmesine, tedavi edici sağlık hizmetlerinin ön plana çıkmasına neden olmuştur. Ben, sağlık meslek lisesi kurucusu olarak bunun sağlık eğitimine olan yansımalarına değinmek istiyorum.Geçmişte sağlık meslek liselerinde eğitim gören hemşire, ebe ve sağlık memurlarının eğitiminde halk sağlığı, koruyucu sağlık hizmetleri geniş yer almış, bu sağlıkçılar mezuniyet sonrası dağ taş demeden, köylerde, ülkenin en ücra köşelerinde bile her eve sağlık ulaştırmak için canla başla çalışmışlardır. Hastalıklardan korunma yolları, anne ve çocuk bakımı, kişisel hijyen kuralları, beslenme, sağlıkçı çevre ve içme suları vb. konularda sağlık eğitimi vermişlerdir. Değişen Dünya konjektüründe ilaç sektöründeki gelişmeler ve Uluslararası piyasaların sağlık sistemine etkileriyle sağlıkta maliyetler artmış, bulaşıcı hastalıkların yayılmasının önlenmesinde etkin rolü olan koruyucu sağlık politikaları ve halk sağlık eğitimi göz ardı edilmiştir. Tamda bu günlerde Dünya’nın hazırlıksız yakalandığı bu korona salgını, sağlık eğitimini ve donanımlı yetişmiş sağlık elemanlarının ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermiştir.
Artan yetişmiş sağlık elemanı ihtiyacı nedeniyle, sağlık meslek liselerinin eğitimdeki önemi artmıştır. Koruyucu sağlık hizmetlerine olan ihtiyacın sağlanmasında sağlık meslek liseleri insan kaynakları açısından ve bölgesindeki sağlık eğitimlerinde görev alarak hizmet vermeye devam edeceklerdir. Bizler sağlık elemanı yetiştiren okul olarak bölgemizde halkımızın sağlığının korunması konusunda misyon ve sorumluluk sahibi kurumlar olduğumuza olan inancımızla çeşitli sosyal sorumluluk projelerini de yerine getirmekteyiz.
 Kaymakamlığımızın ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzün katkılarıyla, yıllardır bölgemizdeki ilk ve orta öğretim kurumlarında;
* Kişisel öz bakım, hijyen kuralları, hijyenik el yıkama,
* Hastalıklardan korunma yolları
* Sağlıklı beslenme
* Kazalardan korunma ve ilkyardım konularında eğitimler vermekteyiz.
Corona salgınından korunmada hijyen kurallarının, doğru ve etkin el yıkamanın önemini görünce bu eğitimlerin ne kadar da yararlı olduğunu daha iyi görüyoruz.
Bu eğitimleri verirken böyle bir salgınla karşılaşacağımız kimsenin aklına gelmezdi.
Ama bugün bu eğitimlerin ne kadar yararlı ve isabetli olduğunu görüyoruz. Çocuklarımıza; doğru ve etkin el yıkama, hijyen kuralları konusunda bir şeyler verebildiysek ne mutlu bizlere’’dedi.
 
İŞ BULMA KOLAYLIĞI
 
Günümüzde yaşanan ekonomik sorunlar ya da çeşitli etmenler nedeniyle işsizlik rakamlarının artabildiğini anlatan Mehmet Can sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ancak sağlık sektöründe yer alan meslek grupları iş bulma kolaylığının en fazla olduğu meslek grubudur. Öğrenciler okulun 4. yılında hastanelerde staj yaparak sektöre hazır hale geliyorlar. Gerek okulda aldıkları bilgiler gerekse stajda edindikleri tecrübelerle iş bulma konusunda sıkıntı çekmemektedirler. Sağlık meslek lisesi diploması ile öğrenci meslek sahibi oluyor. Bu diploma sayesinde hastanelerde ve sağlık birimlerinde çalışma imkanı bulabilmektedirler. Ülkemizin içinde bulunduğu Covid-19 virüs tehlikesinin ise sağlık personellerine her zaman ihtiyaç olduğunu bir kez daha göstermiş ve aranan meslek portföyünde yeniden yer almaya başlamıştır.’’dedi.
           
Özel Yedisu MTAL Kurucusu Mehmet Can Sağlık sektöründe Türkiye’nin gündeminde olan koronovirüsü nedeniyle yapılması muhtemel ve güncel olarak yapılacağı kesinleşen yeni bir personel alımının müjdesini verdi;
32 bin sağlık personeli alımı
Özel Yedisu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kurucusu Mehmet CAN, Ülkemizde koronavirüs tehditi bulunması nedeniyle sağlık personeli alımlarında artış yaşanacağını ve Sağlık Bakanımızın bu konu da açıklamalarda bulunduğunu belirtti.
Can, Bakan Kocanın sağlık bakanlığı kadrolarına 32 bin alım için önümüzdeki haftaları işaret ettiğini ve alımları 2 hafta içinde yapacaklarını söylediğini, Alım şartlarının  ilerleyen günlerde hızlı bir şekilde açıklanacağını düşündüğünü söyledi.
 
 
Mehmet Can; Ayrıca 7 farklı branştan da sağlık personeli alımı yapılacak
 
Mehmet Can; Türkiye İş Kurumu’nun  (İŞKURSağlık personeli alımı için yeni iş ilanı yayınladığını ve İŞKUR’un ‘’açık iş ilanları’’ kategorisinde yayınlanan ilanlara göre en az ilköğretim, lise, önlisans ve lisans mezunu öğrenim düzeylerinden KPSS’siz olarak toplam 524 sağlık personeli alımı yapılacağını belirtti. Can; ‘Alınacak olan  sağlık personellerinin branşları Hasta ve Yaşlı Bakım Elemanı, Acil Tıp Teknisyeni, Adli Tıp Teknikeri / Otopsi Yardımcılığı, Diğer Sağlık Personeli (İşyeri Hemşiresi), Ebe, Hasta Kabul-Kayıt Görevlisi ve Hemşire  olarak belirtilmiştir.’ dedi.
 
Başvurular Nasıl Yapılacak?
Mehmet Can ; ‘Öncelikle  başvuru yapacak kişilerin işkurda kaydı bulunması gerekmektedir. Başvuruda bulunacak kişiler işkur sayfasından  hangi şehirlerden ilgili meslek grupları ile ilgili personel alımı yapıldığını gösteren listeden başvurularını online olarak yapabileceklerdir.’ dedi
 
Personel alımları ile ilgili bilgilerini bizlerle paylaşan Mehmet CAN ; ‘YEDİSU MTAL Kurucusu olarak sağlılığımızdan olmamak için ve başka insanların da sağlığını düşünerek  SAĞLIK BAKANLIĞI’mızın talimatlarına uyalım, tedbiri elden bırakmayalım. HİJYEN KURALLARINA UYALIM, EVDE KALALIM.’ diyerek temennilerini dile getirdi.  
 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner26

banner25