Öne Çıkanlar İSTON İstanbul Büyükşehir Belediyeleri konyaaltı belediyesi vaka sayısı antalya büyük şehir belediyesi

ÖĞRENCİLERDEN ÖZEL HAREKAT'A MEKTUP VAR
Öğrenciler duygularını mektup yazarak bir Özel Harekatçı aracılığı ile Suriye’de görevli Polis Özel Harekat timleri ile Askerlere gönderdi.
   Okul Müdürü Ummahan Kayan’ın da katıldığı ziyarette Aksu İlçe Emniyet Müdürü Uğur Gülcü, öğrencilere Özel Harekat Şubesi, Aile İçi Şiddet Birimi, Silah Ruhsat Birimi, Suç Önleme Bürosu, Polis Merkezi Amirliği, Devriye Ekipleri Amirliği, telsiz ile haberleşme hakkında bilgiler verdi.
   Aksu'nun güvenli bir ilçe olduğunun altını çizen Müdür Gülcü, Aksu diğer ilçelere göre nüfus bakımından küçük olduğu için mi güvenli? Hayır. Gerçekten Aksu’nun insanlarını seviyorum. Aksu Halkına Aksu da yaşayan insanlar hem kendi güvenliklerine dikkat ediyorlar, hem başkalarına zarar verecek unsurlardan kendilerini alıkoyuyorlar. Bunlar sizin sayenizde oluyor. Çünkü gördüğünüz en ufak şüpheli bir durumu bize bildirmeniz sayesinde daha önceden tedbir alıyoruz. Sokakta yürüyorsunuz, ya da evden balkondan pencereden bakıyorsunuz, dışarıda bir birisi bir yerlere bakıyor bir şeyler getiriyor götürüyor. Telefonu alıp 112'yi aradığınızda burada şüpheli birisi var burada oturduğunu düşünmüyorum bir ekip gönderebilir misiniz demeniz yeterli. Okulunu da gidip gelirken, evinizdeyken ya da istirahatte oyun oynarken, arkadaşlarınızla gezerken sizi rahatsız edecek tarzda birileri olduğu vakitte bizi aramanız yeterli. Biz hemen o bölgeye ekip gönderir o şahsı inceletir varsa herhangi bir durumu onu alırız” dedi.
BAYRAĞI SİZ ALACAKSINIZ 
 Polislik ve eğitim hakkında da öğrencilere bilgiler veren Gülcü, asıl amacın ülkemize faydalı olmak olduğunu vurgulayarak ''Ülkemize faydalı olabilmek için polis olursunuz, asker olursunuz, öğretmen olursunuz, doktor olursunuz. Biz devletimize çalışırız. Devletimize çalışmanın verdiği bir haz bir duygu vardır. Başkalarına yardım etmek, onları tehlikelerden korumak, onlara fayda sağlayabilmek amacımızdır. Ülkenin ihtiyacı var sizler gibi gençlere. Sizler geleceksiniz. Gelecekte biz emekli olacağız. Bizim vaktimiz dolacak. Öğretmenlerinizin vakti dolacak. Bayrağı siz alacaksınız. Siz de öğrenciler yetiştireceksiniz. Ülkeyi siz savunacaksınız. Hastaları siz tedavi edeceksiniz. Yeni Yolları açacak yeni fabrikaları siz kuracaksınız. Küçük çapta tek bir plan da kalmayın. Hep okuyun. Ben halen okuyorum. Akdeniz Üniversitesi’nde Kamu Yönetiminde Doktora eğitimi yapıyorum. 6 yıllık Doktora hayatım var ve tezim Antalya’nın Kent güvenliği. Sadece Polis güvenliği değil bir kamu yöneticisi olarak daha faydalı ne yapmam gerekir onu araştırıyorum. Kendinizi geliştirin. Lütfen, telefon ve tablet kullanımını sınırlayarak kitap okuyarak öğrenin. Merak ettiğiniz konuyu kitaplardan araştırdığınız zaman zihninizde kalır. Çabuk öğrendiğinizi çabuk kaybedersiniz. Zor öğrendiğinizi araştırarak öğrendiğinizi zaman harcayarak öğrendiğiniz şeyleri de daha zor kaybedersiniz, beyninizde de daha fazla yer teşkil eder. Beceri alanınıza göre kabiliyetinize göre iş seçebilmeniz gerekiyor. Ama bu işleri seçebilmeniz için başlangıç noktanız her zaman başarı olacaktır. Başarılı olmayan insanlar ideallerine kavuşmak için zorluk çekiyorlar” dedi.
BORDO BERELİLER KİMLERDİR?
Öğrencilerin Bordo Bereliler ve Polis Özel Harekatçılar hakkında merak edilen soruları cevaplayan Gülcü, “Onlar küçük olaylara gitmezler. Bina operasyonları, rehin alma operasyonları, teröristler konusundaki operasyonlara giderler. Onlar bizim silahlı gücümüzdür. Biz sadece suçluları etkisiz hale getirmek için silah kullanırız. Silahı insan öldürmek için kullanmayız. Silahlı, başkalarının hayatını kurtarmak suç işleyen kişiyi durdurmak için kullanırız. Başka bir amacımız yoktur. Çünkü bizim asıl amacımız suçluyu bulup gerekli delillerle birlikte adalete teslim edebilmektir. Bordo Bereliler hakkında yanlış bir şey söylemeyeyim. Bordo bereli olmak için önce Asker olmak gerekiyor. O bizimle ilgili değil. Bizde Özel Harekat birimimiz var. Bordo bereli olmak için fiziksel olarak güçlü olmamız gerekiyor. Sabırlı olmanız gerekiyor. Bir operasyona gittiğiniz zaman sen burada 14 saat bekleyeceksin karşı tarafı gözetleyeceksin dedikleri zaman, benim canım sıkıldı gidiyorum dememeniz gerekiyor. Fiziksel açıdan zor şartlarda çalışmaya elverişli olmanız gerekiyor. Özel Harekat’ta farklı bir birim. Bordo Berelilerimiz gibi düşünün. Özel Harekat Şube müdürlüğümüze ki arkadaşlarla bordo berelilerimiz gerektiğinde birlikte operasyona giderler” şeklinde konuştu.
TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’NE BAĞLI OLACAKSINIZ
Polis ne demek nasıl Polis olunur şeklindeki soruları cevaplayan Gülcü, “Polis demek sadece Devleti’ne bağlı olmak demektir. Sadece Devlete. Başka hiçbir örgüte değil, sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne bağlı olacaksınız. Gücünüzü kanunlardan alacaksınız. Polisimiz bu şekilde çalışır. Polis olmak için daha önce herhangi bir suç işlememeniz gerekir. Fiziksel  yeterliliğe sahip olmanız gerekir. On binlerce yüz binlerce kişi müracaat eder ama biz onlardan en başarılılarını alırız. Onlar tekrar eğitilir. Eğitildikten sonra kadrolara dağıtırız. Türkiye’nin her tarafına polisler gider. Sonra da bırakmayız. Hizmet içi Eğitim dediğimiz eğitimlerle hangi birim ise o birim için eğitiriz. Trafik mi? o konuda eğitim alır çalıştırırız. Özel Harekat’ın kursuna gider. Kaçakçılık Şube mi? Oraya gider. Çünkü uzmanlaştığı konuda bilgi ve yetkinlik sahip olması gerekir” dedi.
ÖĞRENCİLERE ''TEDBİRLİ OLUN'' UYARISI
Öğrencilere, suç ve suça meyilli insanlardan korunma tedbirlerini anlatarak nasihatler veren Gülcü, “Tanımadığınız insanlardan yiyecek içecek ya da hediye tarzı şeyler almayın. Tanımadığınız insanlar sizi evinize bırakayım, Annenizi Babanızı tanıyorum tarza bir şeyler söylerse inanmayın. Her zaman aydınlık ve işlek yollardan gidip gelmeyi tercih edin. Bunlar gibi sorun yok ama siz yine de tedbirinizi almış olun. Nasıl şu anda Türkiye’de korona virüsü olmadığı halde biz tedbirlerimizi alıyoruz. Olma ihtimaline karşı suçtan korunmak için de sizin gerekli tedbirlerimizi almanız lazım. Tanımadığınız insanlardan telefon aldığınız zaman cevaplamayın. Bilmediğiniz insanlara fotoğraflarınızı, numaranızı, TC numaranızı göndermeyin. Bilmediğiniz insanlara ben şuraya gidiyorum buraya gidiyorum annemin babamın ismi şu demeyin. Güvendiğiniz insanlarla birlikte olun. Bazen telefonla arıyorlarmış. Biz onları yakalıyoruz ama yenileri çıkıyor meydana. Savcıyım, Hakimim, senin annen baban ya da size, şöyle bir suçtan dolayı sana gerekli işlemleri yapacağız para vermezsen seni tutuklayacağız gibi şeylere itibar etmeyin. Halen para gönderenler bile var. Profesörden bile para gönderen var. Bu eğitimle alakalı değil ama kandırıyorlar. Benim başıma gelmez diye düşünmeyin tedbirinizi alın” diye konuştu.
POLİSTEN  KORKMAYIN, ÇEKİNMEYİN
Polisten çekinilmemesi gerektiğini ve eskiden ana-babaların yaramazlık yapan çocukları Polis, Asker ya da Jandarma ile korkutarak yanlış davrandıklarını hatırlatan Gülcü, “Küçükken yaramazlık yaptığımızda ‘Polise vereceğim seni, Asker geliyor, Jandarma geliyor bak söylerim o seni tutuklar’ gibi korkuturlardı. Bu aslında ailelerin bir nebze eğitimdeki eksikliklerini giderme yoluydu. Anne, Baba çocuğuna güzel bir şekilde açıklarsa çocuk zaten anlayacaktır. Ama korkutuyor. Biz 21. Yüz yılda korkan değil öğreten, yol gösteren bir politika izliyoruz. Biz öğretmen değiliz. Onu okulda öğreneceksiniz ama hayatla ilgili merak ettiklerinizi bizlere soracaksınız. Yolda bir Polis gördüğünüz zaman sakın çekinmeyin. Gidin yanına selam verin ‘ne yapıyorsunuz? kolay gelsin’ deyin. İnanın çok mutlu olurlar. Yanından geçerken ‘Günaydın Polis amca’ demeniz yeterli. Bu bizi çok büyük bir motive eder. Onun haricinde Polisten kesinlikle korkmayın, çekinmeyin. Biz sizin için çalışıyoruz zaten. Bizim tek isteğimiz tek amacımız sizin memnuniyetiniz. Memnun olacaksınız mutlu olacaksınız kendinizi güvenli hissedeceksiniz Polis o zaman görevini yapar” dedi.
MEMLEKETİNİZİ SEVEREK BÜYÜYÜN
Aksu İlçe Emniyet Müdürlüğü birimlerini ve nezarethaneyi gezerek bilgi alan öğrenciler, Özel Harekat Şubesini de gezerek bilgi aldı. Bir Özel Harekat Polisi öğrencilere seslenerek, “Biz bu bayrağı size devredeceğiz. Vatan, bayrak sevginizin olması bizim hepimize gurur veriyor. Bize duygulandırıyor. Türk Milleti olarak bu bilinçte yetişecek sizleri görmek bizi mutlu ediyor. İyi ki varsınız. Memleketinizi severek büyüyün. Memleketimize ileride büyük insanlar olarak hizmet edin” diye nasihatlerde bulundu.
ARKAMIZDA BÜYÜK BİR TÜRK GENÇLİĞİ VAR
Öğrenciler duygularını mektup yazarak bir Özel Harekatçı aracılığı ile Suriye’de görevli Polis Özel Harekat timleri ile Askerlere gönderdi. Yazılan mektupları kendisi götürerek Özel Harekat ile Asker timlerine okuyacağını ifade eden Polis Özel Harekat mensubu, “Polis amcalarınız, Asker amcalarınız bu mektupları okuyunca çok sevinecekler çok mutlu olacaklar ve yalnız olmadıklarını hissedecekler. Arkamızda büyük bir Türk gençliği var diyecekler” diye konuştu. Ziyaretin sonunda Suriye’deki görevli Polis ve Asker birliklerine mesaj veren öğrenciler, “Askerlerimize Polislerimize mektup yazdık. Hiç merak etmesinler arkalarında duruyoruz. Onların taşıdığı Şanlı bayrağı biz devralacağız. İdlib’i alıp gelsinler Onların eşi dostu bize emanet, Onlar da Allah’a emanet” dediler.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner26

banner25