Öne Çıkanlar saha seraörtüleri zayıflamak iyiparti Hoş geldin Atam bisiklet turu

HACETTEPELİ SARI VELİ'Yİ OĞLU VELİ NARTÜRKER'DEN DİNLEMEK
 İnsanoğlu yaratıldığından ve yeryüzünde millet olarak yaşadığından beri efsaneler vardır, bu efsanelerinde kahramanları vardır.Kahramanların ortak özelliği ise iyiden, güzelden, mazlumdan yana olmalarıdır. Kim olduğunu bilmediğimiz bu esrarengiz efsane kahramanları zenginden alıp fakire vermesiyle ünlenmiştir.
        Bizim tarihimizde de buna benzer örnekler mevcuttur. Deli Dumrul, Malkoçoğlu, Battal Gazi, İngiliz Kemal, Yandım Ali, Dadaloğlu gibi şahsiyetleri bu kahramanlara örnek olarak sayabiliriz Bunlar yarı efsanedir, çünkü kim oldukları bilinmemektedir. 
        İnsanın olduğu yerde kötülükte, iyilikte bitmez.Böyle anlarda kendi içinde kötülüklerle mücadele etmek için kahramanlar çıkar. Bu kahramanlara zaman zaman halk arasında delikanlı, külhanbeyi, kabadayı denir.
       Şehir olur da delikanlısı olmadan olur mu? Olmaz tabii. Ankara şehrinin de efsanelere dönüşen delikanlıları, kabadayıları vardı. Onlar hakkında anlatılanlar günümüze kadar geldi. Aynı döneme denk gelenler birbirleriyle sürtüşseler de, aralarında bir muhabbet mevcuttu. O dönem Ankara'da yaşamış; Sarı Veli, Kabadayı Mehmet, Kürt Cemali bunlardan sadece bir kaçıdır.
         Ankara Hamamönü, eski Hacettepe mahallesinde gezilirken, orta yaş üzeri kime sorarsanız bunlarla ilgili bir hikaye dinlersiniz. Bir öğle vakti Hamamönü'nde Sarı Veli'nin oğluyla buluşmak tesadüflerin en güzeli oldu. Sarı Veli'nin tek oğlu Veli Nartürker'den onun anılarını dinlemek istedik. Sorularımız karşılıksız kalmadı. Veli beyin anlatımı, daha doğrusu onun daha doğmadan vefat eden babasıyla ilgili anlattıkları Nihat İnan'ın  (Deli Nihat)  anlattıklarıyla sınırlıdır. Dolayısı ile en çarpıcı ve doğru olan onun anlattıklarıdır.
        Veli Narttürker (Sarı Veli)  zamanın en namlı kabadayılarındandır. Delikanlıdır, merttir. Mert olduğu kadar mütavazı ve hoşgörülüdür. Merhametlidir. Sevgi adamıdır. Sarı Veli'nin esas mesleği fotoğrafçılıktır. Mahallenin en yakışıklısı olan Sarı Veli 1.82 boyunda, mavi gözlü, dalyan gibi bir gençtir.Lakabını sarışın oluşundan almıştır. 1926 yılında Hacettepe mahallesi Mehmet Akif Ersoy sokakta dünyaya gözlerini açmıştır. Şimdi bu evin yerinde Onkoloji hastanesi kurulmuştur. Vakitsiz ve genç yaşta ölümü ise 1952 yılıdır. Tek evladını daha anne karnında,onu dünya gözüyle göremeden bu dünyaya veda etmiştir.
         Sarı Veli 1940'ların sonuna doğru sevdiği kızla evlenir. Kıskanılan bir evliliktir. çünkü onun sevdalısı çoktur. Kabadayı oluşu ve yakışıklı oluşu kıskanılması içinde, sevilmesi içinde bir nedendir.
       Baba dostu, namı- diğer Deli Nihat'ın ''Nihat İnan'' anılarından dinlediğini oğlu aktarırken, gözleri dolar, onun ne kadar merhametli olduğunu anlatırken gurur duyduğu apaçık hissedilir. Sinema önünde simit ve çekirdek satan çocukların sattıklarının parasını fazlasıyla verip hepsini alır, sonra onları yine oradaki çocuklara dağıtır. Evlenecek gençlere yardım etmesi, yakacak yardımı yapması, fakire kol kanat germesi, bunların hepsi bilindik yardımlarıdır. Bunları anlatırken her oğul gurur duyar. Bunların haricinde küs olanları barıştırması, muhtaçları koruyup kollaması, etrafında olacak her türlü olumsuzluğu önlemesi, yaşlı kadın ve kızları gözetmesi, anlatıldığı zaman hayranlık uyandıracak kadar güzelliklerdir. 
        Sarı Veli, mal varlığı bakımından baba zenginidir. Özellikle babaanne tarafı zengindir ve mali sıkıntı çekmeyen bir aileye mensuptur. Köken olarak Ankaralıdır, ancak babaanne tarafı Erzurum'a dayanmaktadır. Askerliğini  Ağrı motorize birliğinde yapar, bu nedenle motosiklet merakı vardır. Sporla da uğraşır bir süre ve 1945 yılında Hacettepe futbol takımını kurar, birinci lige kadar yükselirler. Kendisi de 2 yıl kadar top koşturur. Hacettepe spor onun öldürüldüğü sene küme düşer. 
        Bütün kahramanlar gibi o da fazla uzun yaşamaz. Trajik bir ölümü vardır. En çok sevdiği, ''Dostum'' dediği arkadaşı Kabadayı Mehmet tarafından öldürülür. Ölümüne sebep olan Kabadayı Mehmet ile dostluğu vardır. Ancak bu dostluktan hoşnut olmayan insanlar dedikodu üretmektedirler. Bir suçtan dolayı hapse giren Kabadayı Mehmet, emanet olarak tabancasını Sarı Veli'ye emanet eder. Daha sonra cezaevinden haber gönderir. ''Tabancayı sat ve parasını gönder'' diye.Sarı Veli istenileni yapar. Mehmet bir afla hapishaneden çıkar. Dostlukları yine devam eder. Ancak dedikodular bitmez. Mehmet'in aklı karıştırılır. ''Sen onu öldürmezsen, o seni öldürecek'' söylemleri arkadaşıyla arasında husumet doğurur.  Yine Deli Nihat'ın anlatımıyla, gece birlikte olan Sarı Veli ve Kabadayı Mehmet, ertesi gün Erzurum kahvehanesine gelirler ki, bu gün o kahvehane halen  mevcuttur. Oğul Veli Nartürker o kahveye götürüp, ''Soldaki masa da babam öldürülmüş'' diye yer tespiti yaptı. Kahveye gelen Kabadayı Mehmet, Sarı Veli'yi kapıya çağırarak ona sarıldığı an,paltosunun cebinden tabancasını çıkarmadan karın ve kasık bölgesine ateş ederek Sarı Veli'yi öldürür. Her ikisi içinde hazin bir sondur. 1952 yılında daha 26 yaşındayken gençliğinin baharında, kara toprağa düşer. O tabanca ölümüne sebep olacaktır.  Ölüm haberiyle aile sarsılır. Sevdalı bir eş bırakmıştır geride. Bir evladı olacak ama göremeyecektir. Adını Veli koyarlar baba adı yaşasın diye. Veli ismi soy kütüğünde sıkça raslanmaktadır, dedenin dedesinin adı da Velidir. Sarı Veli'nin babasının  babası Mustafa, soyadı kanunuyla ''Narttürker'' soyadını almıştır.Daha sonra Sarı Veli'nin oğlu mahkeme kararı ile ''Nartürker'' yaptırır soyadını.
          Bir gün içinde tarihe not düşecek çok şey dinledik.Hem de birinci ağızdan, tam ve içinde hiç bir abartı olmayan yalın ve gerçekti. Yüreği mert, bileği hakça kuvvetli, cesur kahramanlara ihtiyacımız var,Çocuklarımıza onları örnek verip onları anlatmalıyız. 
       Oğul Veli Nartürker'e anılarını paylaştığı, gün yüzüne en doğru bilgilerle çıkardığı için teşekkür eder, sağlık sıhhat dolu bir ömür dileriz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
DERLEYEN: ARAŞTIRMACI YAZAR GÜNER  DİNÇASLAN
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner26

banner25