Öne Çıkanlar Arıtma deşarj hatları Bakanlıktan yeni düzenleme! Devamsızlık yapmayan öğrenciye ödül geliyor bu kez de susam tarlalarına dadandı ugarit Kaynak Toprak Hazar
banner24

Başkan Böcek 100 günü değerlendirdi
 100 günde neler yaptıklarını tek tek anlatan Başkan Böcek, Konyaaltı Sahili’nden Boğaçayı’na, Raylı Sistem’den Kırcami’ye, Kepez Santral’den Balbey’e birçok konuda samimi açıklamalar yaptı. Böcek, seçim öncesi test sürüşleri tamamlanmadan hizmete sokulan 3. Etap Raylı Sistem’in 1 Ağustos’ta yolcu taşımaya başlayacağını söyledi.
Büyükşehir Belediyesi’nin ASAT ve iştirakler dahil borcunun 6 milyar 206 bin 733 TL olduğunu belirten Başkan Böcek, “Belediye olarak tasarrufa gidiyoruz.Aylık 40 Milyon TL açıkla gidiyoruz. 12 projeyi beklemeye aldık. Bunun yanında halkımıza hizmetten asla geri kalmayacağız” dedi.
 
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 24 Temmuz Basın Bayramı’nda gazeteciler ile bir araya geldi. Basında sansürün kaldırılışının 111. yıl dönümü dolayısıyla basın mensuplarını kutlayan Başkan Böcek, göreve gelmesinin ardından geçen 100 günlük çalışmalarını değerlendirdi. Başkan Böcek’in basın toplantısında bürokratları da hazır bulundu.
 
İLÇELERİN SORUNLARI MASAYA YATIRILIYOR
Göreve geldikten sonra ilk iş olarak ilçe ziyaretlerine başladığını söyleyen Başkan Böcek, ilçelerde muhtarlar ve Sivil Toplum Kuruluşları ile buluşarak onların sorun ve taleplerini dinlediklerini, her gittikleri ilçede de belediye başkanı ve kaymakamı ziyaret ettiklerini anlattı. Başkan Böcek, ilçe ziyaretlerinde Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı, daire başkanları ve müdürlerin de hazır bulunduğunu belirterek, “Gittiğimizi ilçenin sorunlarını masaya yatırıyoruz. Muhtarlarımız, sivil toplum örgütlerimiz, meslek odaları ve o ilçenin bütün kanaat önderleri ile beraber, turizmciler ile beraber bir araya gelip tüm sorunları yerinde dinliyoruz. Sorunları çalışma arkadaşlarım da görüyorlar ve sırasıyla öncelikli hedeflerimizi belirleyip çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bunu 100 gün içerisinde gerçekleştirdik” dedi.
BALBEY’DE HERKES MEMNUN OLACAK
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar hakkında da tek tek açıklama yapan Başkan Böcek, Balbey Kentsel Yenileme Projesi ile ilgili çalışmaların önceki dönem başlatıldığını hatırlattı. Başkan Böcek, Balbey ile ilgili uzmanlarla bir toplantı yapıldığını ve projenin değerlendirildiğini, önümüzdeki günlerde ise Balbey sakinleri ile toplantı yapılacağını anlatarak, “Balbey sakinlerinin de memnun olacağı, hiç kimsenin rahatsız olmayacağı güzel bir planlamayla Balbey Mahallesi’nin çalışmalarını da tamamlayacağız” diye konuştu.
 
 
KIRCAMİ EL BİRLİĞİYLE ÇÖZÜLECEK
Antalya’nın 20 yıllık kanayan yarası olan Kırcami sorununa da değinen Başkan Muhittin Böcek şunları söyledi, “Kırcami konusu vatandaşlarımızın kaderi değildir. 18 Nisan 1999’dan bu yana Kırcami ile ilgili sorunlar günümüze kadar geldi. 20 yıl ilçe belediye başkanlığım sürecinde de meclis üyesi olarak hep Kırcami ile ilgili önergelere, çalışmalara destek vermiş birisi olarak şimdi de Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hemen hızla bu konuyu gündemimize aldık. 25 bin ve 5 binlik planlarını geçirdik. İnşallah bunları da kısa zamanda el birliği ile çözeceğiz. Kırcami ile ilgili bütün belediye başkanı arkadaşlarıma, meclis üyesi arkadaşlarıma ve tüm siyasi partilerimize de destekleri için teşekkür ediyorum.”
KENT MÜZESİ VE NEKROPOL MÜZESİ BİTİYOR
Eski stadyumun yerindeki Kent Müzesi alanı ve Doğu Garajı Nekropol Müzesi’nin önümüzdeki 3 ay içerisinde tamamlanacağını açıklayan Başkan Böcek, bunlarla ilgili alt yapı çalışmalarının ve yüklenici firmayla toplantıların tamamlandığını belirtti.  
VATANDAŞA HİZMETTEN GERİ KALMAYACAĞIZ
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Muhittin Böcek, “31 Mart 2019 tarihi itibari ile belediyemizin 4 milyar 312 milyon 11 bin TL, ASAT’ın 1 milyar 698 bin 455 TL, iştiraklerimizin ise 196 milyon 266 bin TL olmak üzere toplam 6 milyar 206 bin 733 TL. borcu bulunmaktadır. 3 milyar 400 milyon borcu olduğunu düşündüğüm Büyükşehir Belediyemizin 6 milyar 206 bin borcu olduğunu göreve geldiğimiz gün itibariyle gördük, anladık. Ama şunu altını çizerek özellikle söylemek istiyorum 20 yıllık belediye başkanlığım döneminde olduğu gibi Büyükşehir Belediye Başkanı olarak da borç edebiyatı ile vatandaşa hizmetimden asla geri kalmayacağım” dedi.
TASARRUF ÖNLEMLERİ ALINDI
Belediye’nin mali tablosunun ortaya çıkmasının ardından tasarruf tedbirlerinin uygulamaya başlandığını ve israfa son verildiğini vurgulayan Başkan Böcek, “Yüksek kira bedelleri ile tutulan yerlerden kontratı bitenleri boşaltıyoruz. Örneğin Döşemealtı ilçemizde Büyükşehir Belediyesi’nin kullandığı yerin kirası 28.000 TL idi. Burayı boşalttık 7500 liraya bir yer tuttuk. İsrafa son veriyoruz dediğimiz konular bunlar. 19 ilçemizde de bunları yapmaya devam edeceğiz. Yüksek kirası olan yerlerin hepsini boşaltacağız. Daha uygun fiyatlardaki yerlerde vatandaşlara hizmet vermeye devam edeceğiz. Gereksiz gördüğümüz kiralık araçları da iade ettik. % 10 iş azaltımına başladık” diye konuştu.
YALNIZCA 12 KİŞİ İŞTEN ÇIKARILDI
Belediyenin toplam 12 bin 798 personeli olduğunu belirten Başkan Böcek, göreve geldiği günden bu yana 140 kişi vektörle mücadele, 60 kişi itfaiye eri, 24 kişi faytoncu, 85 kişinin de 3. Etap raylı sistem güvenlik personeli olarak işe alındığını açıkladı. Bugüne kadar 142 kişinin işten ayrıldığını da söyleyen Başkan Böcek bunlardan 130’unun kendi isteğiyle ayrıldığını, sadece 12 kişinin adli olaylar, uyuşturucu, personel arası kavga, devlet büyüklerine ve Atatürk’e hakaret gibi nedenlerle işten çıkarıldığını söyledi. Başkan Böcek daha önce siyasi sebeplerle sürgüne gönderilen personellerle de görüşme yapıldığını bu personelin de görevlerine devam edeceğini anlattı.
KİRA YARDIMI DEVAM EDİYOR
Kepezaltı Santral Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Muhittin Böcek, seçim öncesinde “Muhittin Böcek göreve gelirse kiralar ödenmez” yönünde söylemler olduğunu hatırlatarak, “Kepezaltı Santral Mahallemizde 2.819 kişiye kira ödemeye devam ediyoruz. Bugüne kadar 19 milyon 357 bin 500 TL kira ödedik. Ancak Antalyalı hemşehrilerimin bilmesini isterim ki bu kiralar geri dönüşümle ilgili protokolle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödenmesi gereken paralardır. Bu paralar bize gelmemiştir. Gelmesi için Sayın Bakanımızdan bir aydır randevu istiyorum. Biraz yoğunluğu var sanıyorum. Randevu vereceği an itibariyle bu görüşmelerimizi de gerçekleştireceğiz. Görev aslında bakanlığa aittir. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak her şeye rağmen hesabımızı kitabımızı yaparak bazı yerlere az ödeme yaparak bu kiraları ödemeye devam ediyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde de bunu çözeceğiz” şeklinde konuştu.
BOĞAÇAYI PROJESİ’NDE CUMHURBAŞKANI KANDIRILDI
Göreve gelmesinin ardından verdiği talimatla Bilim Kurulu tarafından tüm yönleriyle değerlendirilen Boğaçayı Projesi ile ilgili de konuşan Başkan Böcek, projenin sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının karşı çıkmasına rağmen yapıldığını vurgulayarak, “Sadece köprüden denize kadar olan bölümde 130 milyon 862 bin 631 TL ödeme yapılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız da yanıltılmıştır. Yaklaşık 14 bin metrekareye yakın alanda kamulaştırmasız el atma vardır. Kamulaştırmasız el atmaya rağmen orada açılış yapılmıştır” dedi.
YASAL ANLAMDA GEREKENLER YAPILACAK
Konyaaltı Sahil Projesi için 254 milyon 289 bin 127 TL para ödendiğine dikkat çeken Başkan Böcek, “ Konyaaltı Sahili için ihale yapıldı. O dönem Büyükşehir Meclisinde meclis üyesi sıfatımla bu ihalenin rekabet koşullarını oluşturmadığını söylemiştim. Buna rağmen iptal edilmemişti ve buradan gelen yıllık gelir 8,5 milyon TL’dir.  5 milyon 187 bin TL’si ecri misil olarak Maliye Bakanlığı’na ödenmektedir. 3 milyon 300 bin TL gelir vardır. Ben geçmiş dönemde daha önceki işletmelerde bütün çöp, temizlik, park bahçe hizmetleri kapsamında 3 tane palmiye eksik diye Mısır’dan palmiye getirttirmiş birisiydim. Şartnameyi net uygulatmıştım. Şimdi 2018 yılında Antalya Büyükşehir Belediyemizin kasasından çıkan para 10 milyon 726 bin 73 TL’dir. İhaleyi alan vatandaş cebinden bir kuruş çıkarmamıştır. Bunlar sizin paranızdır. Tüyü bitmemiş yetimin parasıdır. 254 milyon lira Antalyalıların cebinden gitmiş ödenmiş ama karşılığında kalan para 3 milyon 300 bin TL’dir. Burada 91 tane ünite vardır. Güvenlik bizde, temizlik bizde, park bahçe bizde bitki dikmeyi her şeyi bize bırakmışlardır. Yasal anlamda gerekli çalışmaları yapıyorum” diye konuştu. 
SEÇİM ÖNÜ 13 İHALE YAPILMIŞ
100 gün değerlendirmesi kapsamında geçmiş dönemin seçim öncesi son 5 ayda 13 yapım ihalesi gerçekleştirdiğine dikkat çeken Başkan Böcek, “Ne yazık ki ihaleler yapılmış. Hatta 5’i son bir ayda olmak üzere toplam 486 milyon 885 TL’dir. ASAT’ın son 5 ayda 19 yapım ihalesine toplam 360 milyon 307 bin 684 TL’dir. Son 5 ayda belediyemiz toplam 853 milyon 954 bin 64 TL borç yükü altına alınmış, yıllara koyduğumuzda artı KDV’si ile 1,5 milyardır” dedi. 
BORU ÜRETİMİ BAŞLADI
Başkan Böcek daha önce üretimi durdurulan, 5 yıldır tapusu alınamayan ALDAŞ’a ait Organize Sanayi bölgesindeki, boru fabrikasının bulunduğu yerin 1 milyon 200 bin dolar verilerek tapusunun alındığını ve boru fabrikasının üretime başladığını da açıkladı. Böcek, bu süre içerisinde fayton faaliyetlerinin de sonlandırılarak at sahiplerini de mağdur etmeden işe başlattıklarını söyledi.
ALTIN PORTAKAL ÖZÜNE DÖNDÜ
Altın Portakal’ın kaldırıldığını hatırlatan Başkan Böcek festivalin artık özüne dönerek 26 Ekim-1 Kasım tarihlerinde gerçekleştirileceğini söyledi. Sinemanın bütün paydaşlarıyla görüşme yaptıklarını anlatan Başkan Böcek, “Bu dönem öncelikle Akdeniz Üniversitesi Spor Alanı için hava şartlarına göre de 10 bin kişilik kapalı spor salonunda festivalimizi yapmak için Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile protokol imzaladık. 10. Antalya Kitap Fuarı’nı 10-21 Ekim tarihleri arasında kitapseverlerle buluşturacağız. 20. Piyano Festivalini de 16-30 Kasım tarihleri arasında yapmayı hedefledik” diye konuştu. 
SARISU BÜYÜKŞEHİRİN OLMALIDIR
Sarısu mesire ve piknik alanı ile ilgili de açıklama yapan Başkan Böcek, “Sarısu mesire alanı 2036 yılına kadar 29 yıllık Büyükşehir Belediyesi’ne kiralanmış. Bu nedenle 15 Milyon 760 bin TL belediyemizin kasasından para çıkmış ve yatırım yapılmıştır. 1 Nisan 2016 yılında TİP değişikliği yapılabilmesi için karşılıklı Büyükşehir Belediye başkanlığı ile Orman Bakanlığı arasında protokol de noterden iptal edilmiştir. 16 Mayıs ve 26 Mayıs’ta iki yazı gelmiş ihaleye çıkacağı büyükşehir belediyemize ulaşmıştır. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyacağız dediğimiz konu budur. Biz sorumlu insanlarız, çalışma arkadaşlarım sorumlu insanlar. Sizler Antalya’nın sesi, nefesisiniz herkes sesimizi duysun.  2036 yılına kadar bir yer kiralanmış. 15 Milyon 760 Bin lira para çıkmış. Şimdi iptal ediyorlar. Niye? Biz kazandık diye.  Böyle bir şey yok. Böyle bir şey söz konusu değildir. Bu para sizin paranızdır. Bu yetim hakkıdır. Bunu da önümüzdeki sürede inşallah hep beraber göreceğiz. Bu konuda tabi ki kamu zararı vardır. Yüzde 1 Milyon Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin olmalıdır. Hepinizin bildiği gibi kadınlar plajı kapatılıyor diye söylenti çıktı. Ne yazık ki Sarısu’yu bizden almaları durumunda orası da kapatılır. Biz Finike’de devam ediyoruz Alanya’da da tahsis bekliyoruz. Biz hiçbir yerde kadınlarımıza yönelik yapılmış bu hizmetlerle ilgili çalışmaları iptal etmedik” dedi.
TOKİ ARAZİSİ İÇİN HABER BEKLİYORUM
Başkan Böcek konuşmasına şöyle devam etti: “Beldibi’nde Atatürk Parkı ihalesi yapılıyor. İhaleyi Büyükşehir Belediyesi kazanıyor. Seçimi biz kazanınca sözleşme yapılmıyor. Protokol yapılmıyor. 100. Yıldaki 40 dönümlük TOKİ arazisi seçim öncesi belediyemize bedelsiz tahsis edileceğini bizzat bakanlık açıklamıştı. Millet bahçesi yapılacak denmişti. Şimdi bana bir hafta önceki gelen yazıda burayla ilgili düşünceniz var mı yapacak mısınız diye soruluyor. Haber bekliyorum.  Bizim oradaki projemiz çok amaçlıydı. Antalya’da bir afet toplanma merkezi yoktur. Seçim öncesi biz bunları tespit ettik ve o 40 dönümlük alanı kullanmak üzere
bir taraftan Antalyaspor bir taraftan devlet hastanemize gelen vatandaşlarımızın otopark olarak kullanılacağı bir tarafından afet toplama merkezi yapılacaktı ve bir taraftan halkın kullanımına açacağımız bir meydan olarak kullanılacaktı. Şimdi inşallah yazı olumlu gelirse Antalyalı hemşerilerimizin hizmetine sunacağız”
SOSYAL KART DEVAM EDECEK
Sosyal Kart ile ilgili inceleme başlattıklarını anlatan Başkan Böcek, “ Seçim öncesi Muhittin Böcek gelirse yardımlar kesilir gibi söylemler oldu. Seçim öncesine gitmeyeceğim. İlk başta haklı olarak 3500 vatandaşımıza yardım yapılmasına karar veriliyor. 2018 yılında 12 bin 158’e çıkıyor. Seçim dönemi toplam 17 bin 26 kişiye Antalya genelinde yardım yapılıyor. Şimdi hak sahiplerinin yeniden belirlenebilmesi için çalışma başlattık. Belediyecilik insanların yaşamını kolaylaştırma işidir. Bunu 20 yıldır hep söyledim. Belediyeler ilçelerinde bulunan ihtiyaç sahibi sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımıza bakmakla sorumludur. Biz Konyaaltı’nda sadece Ramazan sürecinde değil 12 Ay süresince ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardımda bulunduk, ismini de kimse bilmez. Hani dinimizce sağ elin verdiğini sol eliniz görmeyecek deriz. Şimdi işe siyaset girmiş. Yardımlarla ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne müracaatı olan, ihtiyaç sahibi olan sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımıza yardımlarımız devam edecektir” dedi.
3. ETAP RAYLI SİSTEM 1 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR
100 günlük süreçte çalışma arkadaşlarıyla 19 ilçe 913 mahallede sorunları masaya yatırdıklarını belirten Başkan Böcek şunları söyledi: “Kısacası 100 günlük süre içerisinde Antalya’mızın sorunları ile ilgili kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdik. Üçüncü Raylı Sistem ile ilgili bir açılış yapılmıştı seçim öncesi. Seçim öncesi yapılan bu açılışta raylı sistemin çalışmasıyla ilgili 28 test vardır yapılmadan açılış gerçekleştirilmiş. Sinyalizasyonundan tutunuz kum torbasıyla, ağırlıkla çalışması gerekir. Biz bunları tamamladık. Çalışmalarımız devam ediyor. 1 Ağustos itibariyle de Otogar ve Varsak arası üçüncü raylı sistemimiz çalışmaya başlayacak. Önümüzdeki süreçte de çalışmalarımızı aynı azim ve kararlılıkla devam ettireceğiz” 
ALİ ÇETİNKAYA CADDESİ’NDE 110 TON ÇELİK
Başkan Böcek, “Ali Çetinkaya Caddesi’nde esnaf ziyareti yaptığım zaman turistlerin geldiği alanda raylı sistemi üste mi çıkaracaksınız diye soru soruyorlar” diyerek, “Neden soruyorlar biliyor musunuz?  110 ton çelik kullanılmış orada. Sadece Ali Çetinkaya’da o gördüğünüz demirler. Ahşap yapın. Burası Antalya. Buradan o demirlerden birileri para mı kazandı neden o kadar demir kullanıldı bunlar neden yapılıyor. Konuştuğum sözler tamamen belgelidir Hayatım boyunca hiçbir zaman kişisel davranmadım davranmam. Geçmiş dönemlerle bir
hesaplaşmam yok benim. Antalya’mız için çivi çakan herkesle, başkanlardan, gazeteci arkadaşlarımızdan herkesten Allah razı olsun.  Biz Antalya’mızı beraber ortak akılla yönetmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
AYLIK 40 MİLYON TL AÇIK VAR
Toplantının sonunda basın mensuplarından gelen soruları da cevaplayan Başkan Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 6,2 milyar liralık borcuyla ilgili olarak “Belediye olarak her ay cepten mi yiyoruz?” şeklindeki soruya “Aylık 40 Milyon TL açıkla gidiyoruz” cevabını verdi. 12 Projeyi beklemeye aldıklarını da açıklayan Başkan Böcek, 277 milyon TL’lik Kınık Hali’nin de bu projelerden biri olduğunu söyledi. Halin ihalesinin seçime 3 ay kala yapıldığının altını çizen Başkan Böcek, projenin 2022 yılında tamamlanmasının öngörüldüğünü anlattı. Projenin KDV dahil 500 milyon TL’yi bulacağını anlatan Başkan Böcek, “Kınık Hali’ne harcanacak para ile kırsal ilçelere 50’şer milyon liralık yatırım yapsak bu ilçeleri uçururuz. Seçim zamanı gittiğimizde siyasilerimiz gördüler, toplantı yapacak yerimiz yok orada. İnsanlarımızın düğününü, mevlüdünü, toplantısını, nişanını yapabileceği alanlar yok. Bizim öncelikli hedefler dediğimiz konular budur. Biz önce mevcut halleri o insanların yaşayabilecekleri lavabosu, tuvaletinin olduğu bir kural getirmemiz lazım. Oralara sıcak asfalt getirmemiz lazım” dedi.
 
 
 
 
 
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner26

banner25