Öne Çıkanlar oğuz öztürk fevzi çakmak Ankara Büyükşehir Belediyesi en çok aranan kelimeler aksugazetesicomaksugazetesicomaksugazetesicom

2023 hedefine dimdik yürüyoruz
2018 yılının Aralık ayında AK Parti Aksu İlçe Başkanı olarak göreve atanan ve iki ay önce yapılan kongreyle tekrar başkan olarak seçilen Tevfik Fuat Cebeci, yeni döneme ilişkin çalışmalarını anlattı. Geçmiş dönemde partisinin kadın ve gençlik kollarıyla ilgili yapılan eleştirilerin haksız olduğunu belirten Cebeci, parti içerisinde hiçbir yapıya müdahale etmelerinin söz konusu olmadığını söyledi. Aksu’ya en iyi şekilde hizmet etmek üzerine hareket ettiklerini vurgulayan Cebeci, halkla sürekli iç içe olduklarını ve Başkan Halil Şahin ile birlikte yaptıkları Ankara ziyaretlerinde, Aksu’nun ihtiyacı olan projelerle ilgili uzun bir yol katettiklerini belirtti.
Yeni yönetimde, eski yönetimde yer alan bazı isimlere yer vermediniz. Yeni liste oluşturma süreci nasıl ilerledi, geçen dönemde yer alan isimlerle aranızda bir kırgınlık var mı?
Biz kongre zamanlarında yenilenmek ve yeni arkadaşları partimize kazandırmak üzerine hareket ederiz. Tüm kademelerde yenilenme olur. Biz de kendi içimizde yeniden kadın ve genç ağırlıklı yönetim oluştururuz. Bizim yönetim 20 asil 10 yedek 30 kişi. Daha önceki yönetimde yer alan arkadaşlarımıza yaptıkları hizmetten dolayı teşekkür ediyoruz. Biz bunu ayrılmak olarak görmüyoruz. Teşkilata hizmet, illa ki bir makam mevki olarak değildir. O arkadaşlarımız, dışarıdan gücümüze güç katıyor. Bizden kopmuş değiller. Yeni arkadaşların katılabilmesi için yer vermiş olan arkadaşlarımız. Bu da tamamen istişarelerimiz sonucu oluşan durumdur. Bunun altında bir sebep aramamak lazım. Yeni arkadaşların gücümüze güç katması, yeni kişilerle tanışma şansı oluşturuyor ve bizlere yeni çalışma arkadaşları kazandırıyor.
Geçen döneminizde Genel Merkez tarafından atanarak göreve geldiniz. Bu dönemde ise kongre sonucu seçildiniz ve görevi sürdürüyorsunuz. Bu durumun size veya teşkilata bir yansıması oldu mu?
Benim için seçilmişlik ve atanmışlık noktasında hiçbir fark yok. Çünkü teşkilatımızda uzun yıllardır görev yapıyorum. Ben başkan olmadan önce, Antalya koordinatörümüz olan milletvekilimiz, o dönem yönetimde olan arkadaşlarımızla görüşmeler yaptı. Kimin ilçe başkanı olabileceği konuşuldu. Bunun sonucunda 3 aday belirlendi ve ben de arkadaşlar tarafından önerilen adaylardan biriydim. Genel merkeze 3 aday olarak gittik. Orada yaptığımız görüşmelerde bu görevi bana verdiler. Bir bakımdan, o zaman da aslında seçilmiş sayılıyorum. Bizde ‘Görev istenmez, görev verilir’ düsturundan yola çıkılarak, görevin verilmesiyle kongrede seçilmek arasında görev bilinci olarak hiçbir farklılık yoktur. Görev, her daim aynı sorumluluktadır. Vatandaşımıza en iyi şekilde hizmet edebilmek amacıyla bu yolu yürürüz.
Kongreye tek adayla gidilmesi Genel Merkez’in kararı mı?
Yapılan ön görüşmelerde, ilçelere aday olmamak gibi bir durum yok. Seçime iki adayla giden ilçelerimiz de var. Tamamen açık demokrasi şeklinde işliyor. Kongrelerde de liste teslimi için 10 dakikalık süre verilir, bizim kongremizde benden başka liste teslim eden olmayınca ben tek aday olarak göründüm. Ancak o süreçteyken birilerinin liste verip aday olma şansı vardı. Takdir edersiniz ki şu da bir gerçek; biz Aksu’da 2019 yerel seçimlerinde birinci parti olarak çıktık. Bu seçimi teşkilatımız tüm üyeleri sayesinde kazandık. Başka bir aday olabilirdi tabi, ama başvuran olmadı.
Geçtiğimiz dönemde Kadın Kolları ve Gençlik Kolları, sıkça geri plana atıldığı yönünde eleştiriliyordu. Bu dönemde bu iki yapılanmayla ilgili ne gibi planlamalar yapıldı?
Bizim kadın kolları ve gençlik kolları kongremiz yapıldı. Önceki dönemdeki gençlik kolları yönetimimiz yeni arkadaşlara başarılar dileyerek görevi devretti. Yeni gençlik kolları başkanımız da kendi ekibini kurarak, hızlı bir şekilde çalışmalara başladı. Çünkü biz 2023 Türkiyesi ile nasıl övünüyorsak, onlara da 2053 ve 2071 vizyonlarını yerine getirebilmek için büyük yük düşüyor. Seçim zamanı kadın kollarımız çalıştı, ama o dönemdeki kadın kolları başkanımız kendisi istifa etmişti. Yoksa bizim teşkilat olarak kadın ve gençlik kolları teşkilatlarına müdahalemiz söz konusu olmaz. Kadın kolları teşkilatımız olmadan, bir yanımız eksik olur. Kadın kolları teşkilatımızla her hanenin içine girebiliyoruz. Evlerdeki kadınlara ulaşabilmemiz kadın kolları sayesinde oluyor. Biz teşkilatın içinde, teşkilata bağlı çalışan insanlarız. Burada şahsi bir çıkar gütmemiz mümkün değildir. Yan yana dizildiğimiz zaman, sağımıza solumuza bakmadan dümdüz, dimdik ileriye yürümek üzerine hareket ederiz.
Aksu’da üye kayıt çalışmalarında durum nedir?
Cumhurbaşkanımızın söylediği 1 milyon yeni üye hedefimiz vardı. Bize bunun üzerine verilen hedefler vardı. Şu anda koronavirüs salgınına rağmen çalışmalarımız sürüyor. Bu doğrultuda, Aksu’da bize verilen hedeflere emin adımlarla varmak üzereyiz.
Partinizin son dönemde, teşkilat çalışmaları ve halkla iletişim noktasında pasif kaldığına yönelik eleştiriler var. Bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bizim pandemi sürecinde toplantılarımız devam etti. Sadece Ramazan ayında toplantıları iftardan önceye çektik. Yaz zamanlarında, yaylada tarım yapan arkadaşlarımızın toplantılara katılamadığı zamanlar oldu. Bu süreçte teşkilatımızı hiç kapatmadık. Vatandaşımız da tedbirlere uyarak teşkilatımızda yoğunluk yaratmadı. Sosyal devlet anlayışı doğrultusunda, halkımıza çözüm üretmek için elimizden gelen çabayı gösterdik. Halkımızla hiçbir süreçte kopuk olmamız söz konusu değildir. Sadece bunu sosyal medya paylaşımlarıyla reklam haline getirmiyoruz. Şimdi yine toplantılarımızı, teşkilatımızdan gelen bilgilendirme doğrultusunda online olarak gerçekleştirme kararı aldık. Ancak vatandaşımıza hizmete devam edeceğiz.
Aksu Belediyesi’ne yapılacak olan personel alımlarında sık sık ‘adam kayırma’ iddiaları gündeme geliyor. İktidar partisi ilçe başkanı olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Muhalefet doğal olarak görevi olan muhalefeti yapıyor. Aksu Belediyesi’nde başkanın kurduğu ekipteki birim müdürleri, çalışacak kişi sayısını belirliyor. Bu süreçte işe alımların açık ve şeffaf bir şekilde olduğunu düşünüyoruz. Diğer tarafta ‘adam kayırma’ olarak bahsedilen konular, tamamen muhalefetin kendisinin söylediği bir durumdur. Biz bu şekilde bir söylemi kesinlikle kabul etmiyoruz.
Belediye Başkanı Halil Şahin ile sık sık Ankara ziyaretleri gerçekleştiriyorsunuz. Bu ziyaretlerde Aksu için önem taşıyan projelerle ilgili ne kadar yol katettiniz?
Ziyaretlerimiz sonucunda, Hükümet Konağı’nın ön tarafına Millet Bahçesi projemizin kabulünü sağladık. O alanın ihalesi yapıldı. Yer tespiti yapıldığında, Hükümet Konağı’nın önüne Millet Bahçesi yapılacak ve altı kapalı otopark olacak. Bunun yanında, her zaman hastaneyle ilgili durumun ne olduğunu sormaktan geri kalmıyoruz. Çalışmalarımız doğrultusunda 3 yıllık ihale sürecini 2 yıla indirdik. Umuyoruz ki, 2021 yılı bütçesine dahil edilecek ve 2023 yılında da tamamlanmış olacak. Bu süreçte, AK Parti’nin masa olduğu zaman Atatürk Mahallesi’nde tapular verildi. Bu konuda vatandaşların hep memnuniyetini duyduk. Pınarlı bölgesinde de uğraştığımız bir nokta var; o alanın da imar planları yapıldı. En kısa zamanda imarı tamamlanıp vatandaşa teslim edilecek. Bu görüşmeler sonucunda Kemerağzı bölgesinde yaya hattı ve park alanı yapıldı. Sonuç olarak, Ankara’ya gittiğimiz zaman taleplerimiz dinleniyor ve yerine getirilmesi için gerekli çalışmalar yapılıyor. Elimiz boş dönmüyoruz.
Aksu’da Cumhur İttifakı’nın çalışmaları nasıl gidiyor? Görüş ayrılıkları yaşanıyor mu?
Aksu’da Cumhur İttifakı olarak her zaman beraberiz. Bizim MHP ile siyasal birlikteliğimiz her daim devam eder. İki liderimiz de başından beri bunu söylüyor. Teşkilatımızın iki temel çalışma prensibi var; genel ve yerel siyasete yönelik çalışmalar. Genel ve siyasette Cumhur İttifakı olarak ortak çalışmalarımız sürüyor. Aksu’da da bu durum geçerli. Belediye çalışmalarında, 73 bin nüfus ve 35 mahalleye hizmet etmek için Cumhur İttifakı’nın ortak adayı olan AK Partili bir belediye başkanı var. Seçilmiş meclis üyeleri var. Onlar en iyi şekilde hizmet etmek üzere, gece-gündüz çalışıyor. Biz de burada, güç birliğimizi ortaya koyarak hem yerel hem genel siyasete yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Kişisel olarak geleceğe yönelik siyasi bir hedefiniz var mı?
Öyle bir hedefim yok. Ben hiçbir zaman teşkilatta bir gün ilçe başkanı olmak üzerine çalışma yapmadım. Bizde görev istenmez, verilir. ‘Şu olacağım, bu olacağım’ düşüncesiyle bir siyaset yapmam mümkün değil. Siyasette yola makam mevki için değil, hizmet için çıktım. Bu doğrultuda görev aldım. Ben olarak değil, biz olarak yürüyoruz. Bu nedenle kişisel bir düşüncem yok.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner26

banner25