Öne Çıkanlar durmuş ali arslan antalya büyükşehir belediyesi antalya chp il başkanlığı karaalioğlu kent yaşam parkı Konyaaltı Belediyesi Spor Kulübü
banner24

2020 ‘Türkmenistan – Tarafsızlığın ülkesi’ yılı
     Tarafsızlık günü, Türkmen halkının en yeni tarihinde önemli günlerden biridir. Bu muhteşem günde, 12 Aralık 1995 tarihinde BM Genel Kurulunun 50. Meclisinde BM üyesi ülkelerin 185’i tarafından oybirliği ile desteklenen ‘Türkmenistan’ın daimi Tarafsızlığı’ hakkındaki özel Karar kabul edildi. Bu Kararın 3 Haziran 2015 tarihinde tekrar kabul edilmesi, devletimizin dış politikasının ve diplomasisinin dünyada önemli olduğunu tüm açıklığıyla ispatladı.
         3 Haziran 2015 tarihinde Türkmenistan’ın Tarafsızlığı ile ilgili BM Genel Kurulunun ikinci defa kararı kabul etmesi Tarafsızlığın Türkmen örneğinin tecrübesine söylenmiş en değerli iltifattır.
         Türkmenistan’da Tarafsızlık ve Barış yılı olarak ilan edilen 2015 yılı boyunca ülkemizde ve uluslararası düzeyde düzenlenen çeşitli etkinlikler tekrar bizim ülkemizin dış-siyasi stratejisine büyük desteği anlamına geliyor. 12 Aralık 2015 tarihinde “Tarafsızlık politikası: Barışa, güvenliğe ve gelişmeye yönelik uluslararası işbirliği” konulu uluslararası forum düzenlendi. Bu foruma katılmak için çeşitli ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, dünyanın yüksek siyasi rütbeli temsilcileri, saygın uluslararası ve bölgesel kurumların, siyasi grupların temsilcileri Aşkabat’ta toplandılar.
         Türkmenistan, 12 Aralık tarihinin tüm uluslararası camia tarafından tarafsızlık günü olarak kutlanmasını sağlamak amacıyla girişimlerini sürdürtmüştür. Bu gayeden hareketle, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın teklif etmesi sonucunda, 2 Şubat 2017 tarihinde BM Genel Kurulu “Uluslararası Tarafsızlık Günü” hakkında Kararname kabul etmiştir. Bu Kararname ile Uluslararası Tarafsızlık Günü dünya tarihinde ilk kez BM tarafından kabul edilen uluslararası gün olarak her senenin 12 Aralık günü kutlanmaya başlanmıştır.
         Türkmenistan’ın daimi Tarafsızlığının BM tarafından ikrar edildiği tarihi günden beri yaklaşık çeyrek asır zaman geçti. Bu sürede Türkmenistan dünyanın 147 ülkesi ile diplomatik ilişkileri başlatarak, 47 uluslararası kuruluşun üyesi oldu. Günümüzde Türkmenistan Birleşmiş Milletler, Bağımsız Devletler Topluluğu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Şanhay İşbirliği Örgütü, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı gibi büyük bölgesel ve uluslar arası kuruluşlar ile verimli ilişkileri günden güne geliştiriyor. Bu ise ülkemizin dış politika stratejisinin dünya devletleri ve saygın uluslararası kurumlar ile karşılıklı ve çok taraflı işbirliğini geliştirmekle ilgili hedeflerine tam uymaktadır.
2007 senesinde Aşkabat’ta Orta Asya Birleşmiş Milletler Önleme Diplomasisi Bölge merkezinin oluşturulmasının desteklenmesi Birleşmiş Milletler ile Türkmenistan arasındaki sıkı ilişkiyi ve Türkmenistan'ın dostça, sıkı işbirlikleri bundan sonra da geliştirmeye olan isteğinin bir kanıtıdır. Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından bu başlangıç komşu devletler ile dostça ilişkileri geliştirmeye hazır olduğunu tekrar tasdik etti.
         Bağımsızlığın sütunu olan ve ülkenin vizyoner ve verimli uluslararası politikasını başarıyla hayata geçirmede büyük yere sahip olan Türkmenistan’ın daimi Tarafsızlık statüsünün BM Genel Kurulunun Kararı ile pekiştirilmesi, bu tarihi yolun büyük öneme sahip olayıdır.
         Günümüzde, Türkmenistan uluslararası işbirliğinin esas görevlerini çözmede güvenilir ve saygın bir ortaktır. 2020 yılının sloganı Devlet Başkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov tarafından öne sürülen küresel başlangıçlar ile koordinedir. Yeri geldiğinde belirtmek gerekirse, şu an ülkemiz çok taraflı uluslararası belgelerin 152’sine katılıyor. Bunlar arasında, BM’nin ve onun özel acentelerinin kabul ettiği, uluslararası hukukun genel kurallarını içeren Sözleşmelerin 133’ü bulunuyor.
         Türkmenistan’ın başlangıcı ile BM Genel Kurulu tarafından 12 Aralık gününün Uluslararası Tarafsızlık günü olarak ilan edilmesi, modern koşullarda Tarafsızlığın öneminin büyük olduğunun açık kanıtıdır. Oybirliği ile kabul edilen Kararda, özellikle, bölgede ve uluslararası düzeyde uluslararası barışı ve güvenliği pekiştirmede Tarafsızlık politikasının elzem olduğu, ülkeler arasında dostane ve karşılıklı menfaate dayalı ilişkileri geliştirmede sahip olduğu yere dikkat çekiliyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner26

banner25