Hani hep derler ya “kültür etkileşimi” diye, nedir bu kültür etkileşimi, nedense konu biz Türklersek hep bir kültürden etkilendiğimiz söylenir.     Bunu hangi düşüncelerle söylerler bilemiyorum ama bu işin ucunda mutlaka büyük medeniyetler kuran atalarımızın başarılarla dolu, kadim tarihini saklayarak aşağılık kompleksi içerisinde, Atalarından bihaber bir nesil yaratılmak istenmiş. Bu bir şekilde de başarılı olmuş maalesef. Ancak görüyorum ki hızlı bir şekilde öze dönüş başladı. Bu mutluluk verici.
Şimdi kültür etkileşimi dedik ya, işte size güzel bir örnek; Tüm dünyanın Adolf Hitler ile tanıdığı, gamalı haç veya svastika olarak bildiği sembolün tarihçesi ve asıl adı. Ünlü Alman arkeolog Heinrich Schliemann, Homeros’un İlyada destanında yer alan Truva’nın izini yıllarca sürdüğü ünlü kazısına, 1871’de Çanakkale- Hisarlık Tepesi’nde başlamıştır. Schliemann’ın bulduğu ve kaçırdığı paha biçilmez “Priamos hazineleri” yanında, antik eserler arasında daha sonradan “gamalı haç” olarak anılacak Swastika da vardır. Antik kent Truva’da bulduğu sembolün Aryan ırkın sembolü olduğu iddiası, tüm Avrupa’da ve özellikle Almanya’da sansasyon olmuştur. Tarihi Truva kazı alanında gamalı haçı bulan ünlü arkeolog Heinrich Schliemann Almanya’da bulunan çömleklerin üzerindeki benzer şekiller arasında ilişki kurarak bu simgenin “uzak geçmişteki atalarının dinî sembolü” olduğunu ortaya atmıştır. Schliemann’ın çalışmaları gamalı haçı “Aryan kimliğinin” ve Alman milliyetçiliğinin simgesi olarak gören Hitler tarafından sahiplenilmiş. Alman milletinin Aryan kültür mirası olduğu düşüncesiyle Nazi partisi, gamalı haçı 1920 yılında resmi simgesi olarak kabul etmiştir.
    Atalarımızın kullandığı, “OZ” diye okunan damganın ne zaman, nerede ortaya çıktığı bilinmemektedir.  Ancak bu sembol atalarımızın göçleri ile birçok coğrafyaya yayılmış durumda. Özellikle Kırgızistan’da Tanrı Dağları’nın kollarından Aladağlar üzerinde 3500 rakımda bulunan Saymalıtaş Kaya Resimlerinde ki  swastika/oz damgamız M.Ö. 12 bin-10 bin olarak hesaplanmış.
    Atalarımız, dört adet ÖG damgasını (dikey ters L harfi : ) uçlarından birleştirerek dönen bir çarkıfelek oluşturmuşlardır. Dört sayısı, dört Cihan demektir ve bu şekil dört Cihan’da OZ’laşarak Tanrı’ya erişme düşüncesine sahip olma anlamına gelmektedir.  OZ damgası, Ön Türklerde, Oz’laşarak Tanrıya erişmeyi ve öbür dünyada şekil değiştirerek yeniden oluşum (metamorfoz) düşüncesi, inancı anlamına gelmektedir. Bu, İslam dinindeki ahiret inancıyla eşdeğerdir. 
Ayrıca Türk saz şairleri, sazları ile hayatları ozlaştırdıklarını yani Tanrı’ya eriştirdiklerini düşünürler. Türk saz şairlerine ozan (oz+an) denilmesinin sebebi de budur.
     Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakultesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç Dr. Tahsin Parlak’a göre bu sembolün çıkışı ve yayılışı Turan Yolu/İpek Yolu ile ilgilidir. Çünkü Turan Yolunda kervan akşamları yola çıkar, devenin 30 km.lik yürüyüş menzili kadar yol kat edilir ve sabah olunca kervan konaklayarak hayvanlar otlatılır. Ayrıca insanların sosyal ihtiyaçları da karşılanırdı. Kervanların hareket ettiği bu 30 km.lik mesafelerin sonunda küçük suni tepelerin üzerinde sürekli ateş yakılırdı. Yanan ateşin ışığı ile menzile ulaşılır ve onun etrafında yiyip içilerek eğlenilirdi. Yani Oz damgası insanları menzile ulaştıran ve yanarak dönen bu ateşin simgesi olarak doğmuştur ve on binlerce yıl içerisinde Turan Yolunun gittiği menzillere taşınmıştır. Kervanın sağ selim gidip dönmesi içinde tılsım olarak kullanılmıştır.
Ahmet Yesevi Türbesinde ayrıca binlerce yıldır dokunan halı ve kilim motiflerinde sıklıkla görülen OZ damgamız, kadim Türk tarihi bakımından eşsiz yerlerden biri olan Antalya’mızın Kırkgöz Han duvarlarında da bulunmaktadır. Ayrıca Antalya Oyuncak Müzesinde sergilenen bir Kızılderili Kostümü üzerinde de Oz Damgamız bulunuyor. Bering Boğazından geçen Yakut Türklerini düşündüğümüzde Türk tarihini araştıran herkesi heyecanlandırıyor.
Şimdi soruyorum size; kültürel bakımdan biz mi batıdan etkilenmişiz yoksa onlar mı bizden…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner26

banner25