Öne Çıkanlar aksugazetesicomaksugazetesicomaksugazetesicom

Halkımızla bir olduk

İYİ Parti Aksu Belediye Meclis Üyesi Yunus Akpınar, partisinin Aksu’daki çalışmaları ve Aksu Belediyesi’nin hizmetlerini değerlendirdi. Akpınar, partisinin Aksu’da kurumsallaşma sürecini tamamladığını ve halkla iç içe olduğunu söyledi. Aksu Belediyesi’nin yeni kurulan bir belediye olması nedeniyle birtakım eksikleri olduğunu belirten Akpınar, sorunların yönetim becerisiyle kısa sürece çözülebileceğini ifade etti. Altıntaş bölgesindeki yetki devriyle ilgili de açıklamada bulunan Yunus Akpınar, Büyükşehir Belediyesi’nin ruhsat ve iskan gelirlerini Aksu’ya hizmet için kullandığı sürece bir sorun olmayacağını ifade etti.

HER AN ULAŞILABİLİRİZ

İYİ Parti’nin Aksu’da her an ulaşılabilir bir yapıda olduğunu söyleyen Yunus Akpınar, “7 gün 24 saat açık olan bir ilçe teşkilatımız var. Meclis üyelerimiz de her zaman vatandaşlarla iletişime açık, her türlü konuda destek verebilecek ve mücadele edebilecek bir yapıya sahip. Bugüne kadar Aksu Belediyesi’nin lokomotif olması gereken tüm çalışmalara katkı sunduk. Yapılmaması gereken işler noktasında da, Aksu’yu sıkıntıya sokacak ne görmüşsek de buna karşı geldik. Yeri geldi belediye meclisine güvenlik görevlilerinin kortejinde girdik; ama doğru bildiğimizi söylemekten hiç vazgeçmedik” dedi.

HIZLI ŞEKİLDE KURUMSALLAŞIYORUZ

Kurumsallaşma sürecini hızlı bir şekilde tamamladıklarını vurgulayan Akpınar, “Şu anda Aksu’nun şunu bilmesi gerekiyor; biz her türlü fikre açığız. Aksu ile ilgili yapılacak çalışmalarda, vatandaşlarımız gelip bizimle istedikleri öneriyi paylaşabilir. İYİ Parti’deki fikir kulübümüzde herkesin fikirlerine kıymet verilir. Vatandaşın da gelip bu fikirlere katkı sunmasını bekliyoruz. Nasıl ki Aksu Belediyesi yeni kurulan bir belediye ise, İYİ Parti de yeni kurulan bir parti. Ancak biz, Aksu Belediyesi’nden çok daha hızlı bir şekilde kurumsallaşıyoruz. Üye sayımızda ciddi bir artış var, sahada faaliyetlerimizi arttırmaya başladık. Halkıyla, esnafıyla, çiftçisiyle bir olan İYİ Parti var artık” diye konuştu.

FAALİYET RAPORU HAZIRLADIK

Demokratik ve şeffaf olmak adına çalışmalar yaptıklarını belirten Akpınar, şöyle konuştu: “İYİ Parti olarak iki yıllık faaliyet raporumuzu hazırladık. Bunu siyasette hesap verilebilirlik, topluma olan sorumluluk bilinci gibi ilkelerimizi anlatabilmek adına yaptık. Bence bütün partilerin her yıl, ortaya koydukları performansı kamuoyuyla paylaşması gerekiyor. Siyasi partilerin sadece doktrin ve ideoloji üzerinden siyaset yapması değil, daha demokratik ve şeffaf bir yapıya bürünmesi, kurumsallığını kazanması gerektiğini düşünüyorum. İYİ Parti olarak bunu başardığımıza inanıyorum”.

TASARRUF POLİTİKASI UYGULANMIYOR

Aksu Belediyesi’nde birtakım eksiklikler olduğunu söyleyen Akpınar, “Aksu Belediyesi’nde tasarruf politikası uygulanmıyor. Eğer belediye kendi bütçesinde tasarruf politikası uygularsa, en az yüzde 10 oranında bir gelir artışı elde edebilir. Satın alma sistemi düzgün işlemiyor. Müdürlüklerin kendi bütçeleri var; ama yüzeysel bir piyasa araştırmasıyla, esnafla olan güven ilişkisiyle satın alma yapılıyor. Güven ilişkisiyle yapılan satın almadan ziyade, daha şeffaf ve piyasayı daha iyi araştırarak satın alma yapılsa daha iyi olur” şeklinde konuştu.

BETON YOL ÖNERİSİ

Aksu’nun altyapısında sıkıntılar olduğunu söyleyen Akpınar, “Belediyenin hizmet alanının geniş ve yeni kurulan bir ilçe olması sebebiyle altyapıda sıkıntılar yaşıyoruz. Elimizdeki imkanlarla ihtiyaçlar birbirini karşılamadığı için destek alıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin kanalizasyonla ilgili son çalışmasıyla, Aksu’nun merkez bölgelerinde kısmen bir rahatlama oldu. Altyapılarla ilgili asfalt öneriyoruz. Onun yanında daha kalıcı olması için beton yolları öneriyoruz. Türkiye’de birçok belediye bu işe başladı. Şu anda belediye başkanımız da beton yollara sıcak bakıyor. Bunları da yaptığımız zaman, altyapı meselesini kısmen çözmüş olacağız” ifadelerini kullandı.

ŞİRKET KATKI SUNACAKTIR

Belediye bünyesinde kurulan şirketin önemli bir gelişme olduğunu ifade eden Akpınar, “Aksu için en önemli gelişmelerden biri şirketin kurulmasıydı. Çünkü artık gelir artışına gitmemiz, ticari faaliyet yapmamız gerekiyor. Bunun için şirket şarttı. Aksu Birlik isimli şirket umarım Aksu’nun birliğini sağlayacak, ticari faaliyetlerini yerine getirecek ve Aksu’nun ileriki dönemlerine katkı sunabilecek kolektif bir şirket olacaktır. İyi bir yönetim, iyi bir çalışma, iyi bir organizasyon ve kurumsal bir yapılaşma sağlanırsa belediyemiz bu noktada kazanım elde edecektir” dedi.

YETER Kİ AKSU’YA HİZMET GELSİN

Altıntaş bölgesinde yetkinin değil hizmetin önemli olduğunun altını çizen Akpınar, Başkanımız Halil Şahin, Altıntaş ve Güzelyurt Mahallelerinin ruhsat ve iskan yetkisinin devri talebini dile getiriyor. Görüşmeler devam ediyor. ‘Aksu Belediyesi’nin yaptıkları Aksu’nun menfaatine; ama Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı işler Aksu’nun menfaatine değildir’ düşüncesiyle iki belediyeyi ayırmak doğru olmaz. Büyükşehir Belediyesi oradan kazandığı geliri Aksu’ya hizmet için, projelerimizi gerçekleştirmek için kullandıktan sonra çok da sorun yok. Yeter ki Aksu’ya hizmet gelsin. Aksu’ya hizmet geldiği sürece, bizim için Aksu’nun menfaatleri karşılanmıştır. Büyükşehir Belediyesi, o bölgede ruhsat ve iskan gelirlerini alıp da Aksu’ya hizmet yapmazsa buna itiraz edebiliriz” ifadelerini kullandı.

SİSTEM ZAMANLA OTURUYOR

Aksu Belediyesi’nin sorunlarının yönetimin becerisiyle kısa sürede çözülebileceğini belirten Yunus Akpınar, “Aksu Belediyesi’nin eleştirirken yeni kurulmuş ve henüz kurumsallaşma sürecini tamamlamamış bir belediye olduğunu unutmamamız gerekiyor. Kuruluş aşaması 2009 yılından beri devam ediyor. Aksu Belediyesi’nin, diğer belediyelere göre hem daha az geliri var hem de İller Bankası’ndan aldığı pay az. Aksu çok gelecek vaat eden bir yer; ama sistem zamanla oturmaya başlıyor. Yeni bir yapı oluştuğu için bahsettiğimiz çoğu problem oradan geliyor. Hızlı bir şekilde çözülmesi ise tamamen yönetimin becerisiyle ilgili bir durum. Belediyenin dezavantajları olsa da yönetimin becerisiyle kısa zamanda çözülebilir” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner26

banner25