https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

YUMURTA SANATI MÜZESİ AFYONKARAHİSAR'DA

Ülkemizin ilk Yumurta ve Sanatları Müzesi'nde, sanat eseri haline getirilmiş yumurtalar sergileniyor.

26.08.2019 09:40 tarihinde yayınlandı 586 defa okundu 0 defa yorumlandı
YUMURTA SANATI MÜZESİ AFYONKARAHİSAR'DA
         Türkiye'nin önemli  yumurta üretim merkezlerinden olan  Afyonkarahisar'daki müze, bu alanda dünyanın  6'ncı, Türkiye'nin ilk sergi müzesidir.  Bu müze, konseptinde düzenlenen Afyonkarahisar Yumurta Sanatları Merkezi Türkiye'de bir ilk olup sektörel tanıtım merkezi yönü ile de ortaya çıkmaktadır.Yumurta ve yumurta sanatları merkezinde, Türkiye'nin 22 şehrindeki 37 üreticiden 240 farklı ırktan yumurtalar ve ustaların yumurta ile ilgili eserleri sergileniyor. 
          Yaklaşık 100 civarında sanat eserine dönüşmüş yumurta ve köpek balığından carette carettaya kadar vahşi yaşamdan birçok hayvanın da yumurtasının bulunduğu merkezde, 240 farklı yumurtlayan türden gerçek yumurta numuneleri ziyaretçiler tarafından gezilebilir Ayrıca müzede Türk Tavukçuluk ve Yumurtacilık Sektörüne ait belgeler ve dokümanlar da görülebilir.
          İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır yaptığı açıklamada, ''Yaptığımız çalışmalar sonucunda ilk Yumurta Müzesini geçen yıl Türkiye'de  (Yumurta ve Sanatları Müzesi)'ni açtık. Dünyada yumurta  müzelerine baktığımızda Rusya, Ukrayna, Almanya, Çin ve ABD'de olduğunu görüyoruz. Türkiye'de bir ilk olarak, çok önemli ve nitelikli bir çalışma oldu''  dedi.
          Müze yetkilisi ise, ''Sadece tavuk ırkına ait dünyadan ve Türkiye'den 100'e yakın yumurta bulunuyor. Ayrıca vahşi yaşama ait yumurtalar var. Piton yılanı, köpek balığı, caretta caretta, salyangoz, çekirge, ipek böceği yumurtaları sergileniyor. Sanatsal yumurtalar arasında ise Atatürk'ün Büyük Taarruz'u başlattığı Kocatepe'deki görüntüsünün işlendiği, 19 bin yumurta kabuğu kullanılarak oluşturulmuş tablo dikkati çekiyor. Yine Atatürk'ün Büyük Taarruz'da cephedeki görüntüsünün seramik sanatıyla üzerine işlendiği deve kuşu yumurtası da çok beğeniliyor. Türkiye'nin en büyük deve kuşu yumurtasına ve en küçük hint bülbülü yumurtasına da sahibiz'' diye konuştu.
          İlk duyduğumuz da ''Hayret yumurtanın da sanatımı olurmuş'' dedirtiyor ama, bilinirliği arttıkça, yapılışını seyredince gerçekten sanat olduğunu anlıyoruz.Bu sanatta ebrunun işlendiği oyma ve hat sanatının olduğunu görüyoruz.
         Alanya'da  Yumurta Sanatıyla ilgilenen Zafer Yüksel Yoldaş, büyük ilgi görüyor. Her gece Damlataş Sanat Sokağı'nda yumurta kabuklarıyla çok güzel eserler ortaya çıkarıyor. Bana verdiği bilgiler için, Yoldaş'a teşekkür eder başarılarının devamını dilerim.
 
 
HABER:SEMA KUMRULU

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları