https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ TARİHİN TAŞTAN SAYFALARI

Simgeler; nesnelerin, düşüncelerin ve duyguların yerini tutan sözel ve görsel imgelerdir. Bunları okumak için araç olarak kullanabileceğimiz tek anahtar kültür kaynaklarıdır.

14.10.2020 12:43 tarihinde yayınlandı 147 defa okundu 0 defa yorumlandı
 YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ TARİHİN TAŞTAN SAYFALARI
Kültüre bağlı doğan, gelişen ve yok olan işaret ve simgeler bir anlamda toplumsal evrimlerin de göstergeleri olmuşlardır. Simgeler ve simgesel anlatımlar, farklı kültürlerin içyapılarının, dünya görüşlerinin, inanç sistemlerinin; biçim, renk, düşünce ve hareket olarak dışa vurulması biçiminde ortaya çıkar. Ancak zamana meydan okuyan bu simge ve semboller Anadolu’nun birçok yerinde olduğu gibi Antalya’da da bilinçsiz ve duyarsız insana yenik düşüyor ne yazık ki…
Antalya’da, günümüze kadar gelebilen çok sayıda mezar taşı tarafımızdan tespit edilmiştir. Bunların bir kısmı sağlam, bir kısmı aşınmış ve kırılmış durumdadır. Bunların daha fazla tahribata uğramasına engel olabilmek için yetkililerin bir an önce konuya el atması, vatandaşın bilinçlendirilerek, tahribatın önlenmesini ve birer sanat ve kültür hazinesi olan bu nadide eserlerin kurtarılması gerekir. Bu milli bir görevdir. Oldukça zengin kompozisyonlara sahip olan Antalya mezar taşlarında abideleşen duygu, düşünce, estetik incelik ortaya konarak, Türk sanatı içerisindeki yeri belirlenmeye çalışılmalıdır.
Buradan insanımıza ve yetkililere, bu tarihi hazinelere, bu tapu senetlerimize, bu kültür ve mimari abidelerimize sahip çıkmaları için çağrıda bulunmak istiyorum: “Gelin hep beraber el ele vererek bu paha biçilmez kültür varlıklarımıza sahip çıkalım!”
 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları