https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

USTA GAZETECİ VARLIK ÖZMENEK'İ KAYBETTİK

Usta gazeteci Varlık Özmenek'i kaybettik. Ankara'da bir süredir tedavi gören Özmenek 77 yaşındaydı.

21.08.2020 09:53 tarihinde yayınlandı 227 defa okundu 0 defa yorumlandı
USTA GAZETECİ VARLIK ÖZMENEK'İ KAYBETTİK
       Köy Enstitülerinin kurucularından Hamit  Özmenek'in oğlu olan Varlık Özmenek 1943 yılında Çifteler Köy Enstitüsü'nde doğdu. Varlık adını ise Köy Enstitüleri'nin efsane öğretmenlerinden olan Rauf İnan, ''Varlığı Türk varlığına armağan olsun'' diyerek koydu.
         Özmenek, köy enstitülerinde eğitim alarak, A.İ.T.A. Gazetecilik Yüksek Okulu'nu bitirdi.İlk gazeteciliğe, 1963 yılında Köy Enstitüleri'nin İmece dergisinde başladı. Türkiye İşçi Partisi'ne üye olan Özmenek aynı anda 32 ayrı sivil toplum kuruluşunda çalışmalar yürüttü.Hayatı boyunca da sivil toplumun gelişmesi için birçok derneğe üye oldu. 
         Özmenek'in (İşte Sovyetler Birliği, Medya Terörizm ve Büyük Soygun'da Medya) adında kitapları bulunuyordu.Kendisi Çağdaş Gazeteciler Derneği Mustafa Ekmekçi Emek Ödülü, Medya Radyo Televizyon Gazeteciler Sendikası 2000 yılı İletişim Özgürlüğü Ödülü, 2016 İLEV Meslekte 50 Yıl Ödülü gibi ödüllere layık görülmüştü. 
         Basın dünyasına yaklaşık 50 yıl hizmet veren gazetecimiz, Spiker Aylin Özmenek ile evli ve 2 kızı 3 torunu vardı.
          Gazeteci Özmenek 21 Ağustos 2020 tarihinde ikindi namazının ardından Kocatepe Camii'nde yapılacak törenin ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilecek
         Varlık Özmenek'e Allah'tan rahmet ailesine, sevenlerine ve basın dünyasına başsağlığı dileriz
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları