https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

USTA GAZETECİ, FOTOĞRAFÇI ARA GÜLER ÖLÜMÜNÜN 1. YILINDA ANILDI

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz usta fotoğrafçı Ara Güler'in ölüm yıl dönümü sebebiyle, Doğuş Grubu bünyesinde yer alan Ara Güler Müzesi'nde anıldı.

18.10.2019 16:48 tarihinde yayınlandı 239 defa okundu 0 defa yorumlandı
USTA GAZETECİ, FOTOĞRAFÇI ARA GÜLER ÖLÜMÜNÜN 1. YILINDA ANILDI
           ''Islık Çalan Adam'' belgeseliyle başlayan tören kapsamında,  Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Müdürü Umut Sülün, Fotoğraf Tarihçisi/Küratör Engin Özendes, fotoğrafçı/Küratör Merih Akoğul'un konuşmacı olarak katıldığı bir söyleşi yapıldı.
           Törende açılış konuşmasını yapan Doğuş Grubu Sanat Danışmanı Çağla Saraç, ''Büyük ustayı anmak için bugün kendi ismini taşıyan ve ülkemizin ilk fotoğraf müzesi olan  Ara Güler Müzesi'nde bir araya geldik. Ara Güler, ülkemiz adına gurur verici eserlere imza atmış, çok önemli bir fotoğraf dehasıydı. Ne mutlu ki  Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi ile Ara Güler Müzesi'ni Ara Bey'in sağlığında, onun katkısı ve desteğiyle hayata geçirdik'' dedi
            2016 yılında Ara Güler ve Doğuş Grubu arasında gerçekleşen anlaşma ile hayata geçen Ara Güler Doğuş Sanat ve Müzecilik A.Ş. çatısı altında yer alan AGAVAM, Türkiye'nin en önemli fotoğraf arşivlerinden biri olan Ara Güler arşivinin bütün olarak korunması ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak üzere çalışmalar yapıyor. Arşiv koleksiyonlarının önümüzdeki dönemde, portal üzerinden fotoğraf meraklılarına ve araştırmacılarına açık hale getirilmesini planlıyorlar.
          ''Fotoğraf hakikattir sanat olamaz'' diyen Ara Güleri rahmetle anıyoruz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları