https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARI ŞÖLENİ ANKARA KALESİ'NDE

Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Türk el sanatları, Ankara Kalesi'nde vatandaşlarla buluştu.

15.10.2019 11:28 tarihinde yayınlandı 691 defa okundu 0 defa yorumlandı
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARI ŞÖLENİ ANKARA KALESİ'NDE
         Türkiye'nin dört bir yanından gelen 30 usta zanaatçının  el emeği, göz nuru ürünlerinin görücüye çıktığı şölende canlı performansları büyük ilgi gördü.Geleneksel performansları yakından inceleyen vatandaşlar demir dövdü, taş baskı yaptı.
         Altındağ Belediyesi ve Ankara Ticaret Odası'nın  (ATO)  katkılarıyla hazırlanan festival açılışına, Ankara Valisi Vasip Şahin, AK Parti Milletvekilleri, AK Parti Ankara İlçe Başkanı Hakan Han Özcan, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ve çok sayıda vatandaş katıldı.
         Açılış konuşmaları ardından protokol üyeleri stantları tek tek ziyaret ederek zanaatkarlarla sohbet etti.
         Adana'dan, Urfa'ya, Hatay'dan Kütahya'ya, Konya'dan Tokat'a kadar geleneksel el sanatları; yemeni, bez bebek, tespih ve topaç yapımı, çini, deri dokuma, cam üfleme, lüle taşı, bıçak yapımı, kutnu dokuma, hattatlık, heykel ve mozaik çalışmaları , baston yapımı, kağıt işleme, fanila tokuma, gibi usta sanatçıların ellerinden çıkan eserler göz doldurdu.
         Türk El Sanatları Şölenine Hatay'dan katılan Mehmet Bostancı, heykel ve mozaik çalışmalarını sergiliyor. Kendisiyle yaptığımız konuşmada heykel sanatının baba mesleği olduğunu, 25 yıldır heykel ve mozaik çalışması yaptığını anlattı. Bostancı, ''İyi ki bu mesleği seçmişim.Çalışmalarımda ailem hep yanımda oldu. Çocuklarıma meslekleri konusunda karışmam. İleride bu işi belkide hobi olarak yaparlar'' dedi. Hatay'da atölyesi bulunan Bostancı, bir çok karma sergilere katıldığını şimdide tarihi Ankara Kalesi'ndeki şölene katıldığı için çok mutlu olduğunu söyledi.
          Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Türk El Sanatları Şöleni 20 Ekim 2019 tarihine kadar Ankaralıları bekliyor.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları