https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ULUSLARARASI KÜLTÜR KÖPRÜSÜ KURUCUSU BAYDAR ÖZCAN

Şair, Uluslararası Kültür Elçisi, Gazeteci ve TV Mahabiri, Tiyatro, Sinama Oyuncusu, Müzisyen aynı zamanda, ''Uluslararası Kültür Köprüsü Kurucu Başkanı'' Baydar Özcan'ın ''Sevgi Her Şeye Bedeldir'' isimli şiir kitabı çıktı.

31.07.2019 14:49 tarihinde yayınlandı 635 defa okundu 0 defa yorumlandı
ULUSLARARASI KÜLTÜR KÖPRÜSÜ KURUCUSU BAYDAR ÖZCAN
 Çok yönlü sanatçımız Baydar'ın yaşamı ilgimi çekti. Ve sizlerle paylaşmak istedim Baydar'ın ağzından, o dopdolu yaşamı;
           ''Yaşamım, Gölbaşı Ankara'da ve İstanbul'da geçti. (Genç Ozanlar) grubunu kurarak solistliğini yaptım. Yıllar sonra, İstanbul Şehir Tiyatrolarında stajyer oyuncu olarak göreve başladım. Çeşitli oyunlarda rol aldım. Ayhan Işık'la (HARAKİ) filminde oynadım. 1975 yılında tiyatro ve film şansını bir tarafa iterek Libaş-Türk İnşaat Şirketi'nin Tripoli ve Fizzan bölgesinde 2 yıl personel ve idari işler şefliği yaptım. İşçileri greve ayaklandırıp politik nedenlere sebep olduğum için işime son verilince Türkiye'ye döndüm.Döner dönmez, İstanbul Levent Rotary  Külübü'nün Sekreterlik ve Bülten Yönetmenliğini yaptım. Görevden ayrılarak, Uzak Doğu seferleri yapan Alman ve İngiliz yük gemilerinde Şef Kamarot olarak çalıştım.Dünya Ülkelerini görerek oralarda, yaşamın açlık ve sefaletine şahit oldum. Türkiye'ye döndükten sonra, 1980 yılında, İsviçre'ye yerleşerek, yaşamımı orada sürdürmeye karar verdim. İsviçre'de, sanatsal çalışmalara başlayarak edebiyat etkinlikleri, sergi ve konferanslar organize ederek, bu çalışmalarımı fakir ve sahipsiz çocuklara adadım. Bu etkinlikler dışında, sinama ve televizyon serilerinde oyuncu olarak oynadım. Bir taraftan da, kurduğum Uster Sanatçılar Birliği Sanat Galerisi'nde sergi ve edebiyat etkinlikleri düzenlemeye devam ettim. 1984 yılında ise, UNICEF için konser organize ederek üçüncü Dünya Ülkeler'ine yardım kampanyası başlattım. Etopia, Bangladeş, Sudan, Somoli ve İsviçre'de yaşayan sahipsiz çocuklar Yurdu'na yardımlarda bulundum. 1990 yılında (Uluslararası Kültür Köprüsü) kurdum.Dünya Edebiyat Kültür ve Sanatını, Zürich İsviçre'de tanıttığım için, Büyükelçi tarafından Kültür Elçisi ünvanı verildi.İlk şiir kitabım, (Boşuna mı Bu Hasret) kitabımın gelirini de İstanbul Bakırköy Sahipsiz Çocuklar Yurduna armağan ettim. İsviçre'de kanal 6, Show TV, Kanal D ve NTV'de  muhabirlik geçmişim de oldu. Aynı zamanda İsviçre'de yayınlanan Ses Dergisi'nin Sanat ve Kültür Yönetmenliğini de yürüttüm'' diyerek hayatını özetledi.
          2015 yılında Bodrum'a yerleşen sanatçımız Baydar, Gece Kitap Yayınları Kurucu Başkanı Yaşar Hız tarafından, Edebiyat Etkinlikleri Organizasyonu ve Kültürel Edebiyat Çalışmaları görevine getirildi. 2019 Bodrum Şairler Antoloji'ni hazırladı.
          Baydar Özcan, Penclup  (Uluslararası Yazarlar Birliği), İsviçre Yazarlar Derneği, İsviçre Gazeteciler Derneği ve Dünya Gazeteciler Birliği üyesidir.
            Kısa yaşamına bir çok başarı sığdıran sanatçımız Baydar Özcan'ı kutlar, başarılarının devamını dileriz.
 
Beni lodos dalgalarına sorma
Ben okyanusum
Dalgalarım sahile vuran,
Sevgimse kuruyan ağacı yeşertendir.
                          Baydar Özcan
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları