https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

Türkmenistan’ın Başkenti Aşkabat’ta ‘bisiklet’ rekoru kaytlara geçti

Birleşmiş Milletler tarafından 12 Nisan 2018 tarihinde 3 Haziran'ı 'Dünya Bisiklet Günü' olarak ilan etmesiyle yeni bir uluslararası bayram kutlanmaktadır.

07.06.2019 14:26 tarihinde yayınlandı 244 defa okundu 0 defa yorumlandı
Türkmenistan’ın Başkenti Aşkabat’ta ‘bisiklet’ rekoru kaytlara geçti
  Tüm dünyada olduğu gibi Türkmenistan’da kutlanan Dünya Bisiklet Günü Guinness Rekorlar Kitabıyla taçlandı. Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta 2 bin 19 bisikletin bir sıra halinde hareket etmesi sonucunda Guinness rekoru kırıldı. Söz konusu Guinness Rekoru sertifikası, bugün törenle takdim edildi.
  Dünya Bisiklet Günü dolayısıyla Aşkabat’taki Sağlık yolu meydanında tören düzenlendi. Törene Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, bakanlar, kamu kuruluş temsilcileri, yabancı büyükelçiler, yabancı basın mensupları da katıldı.
Törende ilk önce Devlet Başkanı konuştu. Türkmen Lider, bugün Dünya Bisiklet Günü’nü büyük bir coşkuyla kutladıklarını, ülke her tarafından toplu bisiklet turları, çeşitli sportif aktiviteler yapılacağını belirtti. Bisiklet sporunun yaygınlaştığını belirten Devlet Başkanı, bisiklet ile gezintisi önemli bir dinlenme haline geldiğini, bu spora ilgi gün geçtikçe arttığını ve toplumun ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti.
GUİNNESS REKORU
  Daha sonra törene davet edilen Guinness Rekorlar Türkiye Yöneticisi Şeyda Subaşı Gemici, Türkmenistan’ın beyaz Mermerli başkenti Aşkabat’ta yeni bir rekora imza atıldığını kaydetti. Gemici, Aşkabat’taki Olimpiyat Kompleksi’nin etrafından 2 bin 19 bisikletçinin aynı anda bir sıra olarak hareket etmesiyle yeni bir rekorun ortaya çıktığını söyledi.
Şeyda Subaşı Gemici, törende Türkmenistan’ın bu rekoruna tanıklık eden sertifikayı Türkmenistan Spor ve Gençlik Politikalar Bakanı Dayanç Gulgeldiyev’e takdim etti.
Geçen sene Haziran ayında Türkmenistan’da Dünya Bisiklet Günü arifesinde en çok katılımlı bisiklet eğitimi kategorisinde Guinness rekoru kırılmıştı.
 
 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları