https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

TÜRKLERDE YILDIZ SEMBOLÜ VE ANLAMI

Altı köşeli altı uçlu yıldız aynı zamanda adalet yıldızı olarak da geçer. Yıldızın sağ tarafındaki üstte kalan sağa bakan üçgen erkeği; onun altındaki üçgen de kadını sembolize eder.

22.04.2020 11:30 tarihinde yayınlandı 929 defa okundu 0 defa yorumlandı
TÜRKLERDE YILDIZ SEMBOLÜ VE ANLAMI
  Altı köşeli yıldız Ön Türk boylarında Tamga olarak kullanılan ters-yüz iki üçgenden meydana gelmiş; Orta Asya Türk kültüründe Yaradanı ve Yaradılanı simgeleyen çeşitli Türk boylarının yol göstericisi olarak kabul edilen bir semboldür. Özel bir altı köşeli yıldız olan Mühr-i Süleyman bir güç ve saltanat simgesi olarak kaftan, sancak ve paralarda nazardan korunmak için nazarlık, muska ve tılsımlı gömleklerde düşman kuvvetlerinden korunmak için askeri objelerde, bolluk ve bereketi arttırması için tepsilerde bir taşçı markası olarak taş işçiliğinde, hastalıkları atmak için kullanılan şifa taslarında, ölünün kabir azabından kurtulması ve ruhunun huzur içinde olması için mezar taşlarında özellikle kullanılmıştır.
Sekiz uçlu/köşeli yıldız ise doğumdan ölüme kadar olan yaşam çizgisinin ifadesidir. Gök ile yer arası bağlantı kuran sekiz rakamının gök ve yer ilişkisi Oğuz-Kağan destanında da geçer: “Yukarıda Gök Tanrı, aşağıda Yer Tanrı egemendi. Asya’nın tam orta yerinde Türklerin yurdu olan toprakları verimli geniş ülkede Türk boyları yaşardı mutluluk içindedir.”

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları