https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

TÜRKLERDE GÜNEŞİN ÖNEMİ

Daire mükemmellik, bütünlük, sonsuzluk, güneş, gök demektir. Türklerde evren tasavvuruna göre yer yani toprak kare veya dörtgen, gök ise daire ile tanımlanır.

26.02.2020 12:32 tarihinde yayınlandı 593 defa okundu 0 defa yorumlandı
TÜRKLERDE GÜNEŞİN ÖNEMİ
Yerin dört bucağı vardır ve bunlar dört yönü oluşturur. Dört yönün birleştiği orta merkez dünyanın da merkezidir. Türkler tam burada yaşarlar. Dairenin temsil ettiği gökyüzü ise katlardan oluşan sonsuzluktur.
Ay ve güneşin kutsallığı ile ilgili erken Türk inanışları ile ilgili bazı hususlar, Müslüman Türk topluluklarında hala izlerini sürdürmektedir. Sabah gün doğumunda ve akşam gün batımında uyumanın bereketsizliğe ve kötülüklere sebep olabileceği, dolunay ilk göründüğünde özel bir dua okumak gibi inanışlar Anadolu’da bazı yörelerde yaşayan inanışlardır.
Türkler, çok eski çağlardan beri güneşli yerlerde yaşamayı tercih etmişlerdir. Hunlar hem güneşe, hem de aya çok saygı gösteriyorlardı. Güneş doğunun, ay da batının sembolüydü Çadırların kapısı törenlerde doğuya açılıyor, diğer zamanlarda ise güneye açılıyordu. Hunlar’ da güneşe üç kere diz çökülerek selam veriliyor ve kurbanlar adanıyordu. Türk düşüncesinde ve destanlarda “güneş” dişi, “ay” ise erkek olarak simgeleniyordu. Anadolu’da Güneş bir ayna olduğundan şamanlar fallarını aynaya bakarak açıyorlardı. Tanrı güneşi, insanların ısınması ve aydınlanması için vermekteydi. Güneşle ilgili olarak Altay ve Moğollarda da birçok efsane mevcuttur. Türklerde güneş sıcaklık, ay ise soğukluk sembolü olarak görülmüştür. Gündüzleri sıcaktan yanarken, geceleri soğuktan üşümeleri bu düşünceyi doğurmuş olmalıdır. Soylu Kırgız hanlarının güneşten türediğine inanılıyordu. Ayrıca Türkler’ de Gün-han, Ayhan isimleri de çok kullanılmıştır. Oğuz Han’ın gökten düşen hatunundan olan oğlunun adı Gün-Han idi. Güneş ile ilgili olan birçok terim eskiden olduğu gibi günümüzde de kullanılmaktadır.
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları