https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

TÜRK SANATÇILAR PARİS'TE

Paris'te Türk sanatçıların katıldığı ''Geçmişten Bugüne Notre Dame'' adlı sergi Mona Lisa Galeride 19 Ekim 2020 tarihinde açıldı.

30.10.2020 15:18 tarihinde yayınlandı 170 defa okundu 0 defa yorumlandı
TÜRK SANATÇILAR PARİS'TE
    21 Ekim 2020 tarihinde açılışı yapılan sergiye, sanatçıların çoğunluğu Covid-19 salgını nedeniyl katılamadı. Türk ressamlar, heykeltıraşlar ve fotoğraf sanatçılarının eserleri sergide yerini aldı. 
     Bu sergi dünya mirası olan Notre Dame Katedralinde çıkan yangından duyulan üzüntüyü ifade etmek adına aynı zamanda  sanatsal dostluk amacı taşıyor.  Türk sanatçılarımız da, üzüntülerini ifade eden duygularını, çalışmalarında eserlerine yansıttılar.Sergide ayrıca şu an hayatta olmayan,Paris'te yaşamış iki değerli ressamın eserleri de yer alıyor.
     Serginin küratörlüğünü üstlenen Armand Berberyan verdiği bilgilerde₩ serginin açılışının bir nevi dostluk köprüsü anlamını taşıdığını ifade etti. Berberyan, ''Bu sergi, iki ülke arasındaki dostluğun pekişmesinde anlamlı bir jest olacaktır'' diye konuştu.
       ''Geçmişten Bugüne Notre Dame'' sergisine çalışmalarıyla katılan Türkiye'nin Paris Büyükelçisi'nin  Eşi Sefire Tülay Musa, Azerbaycan Büyükelçisi Rahman Mustafayev'in eşi Sefire Nisa Mustafayev, Türkiye'nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe ve eşi, Arnavutluk Paris Büyükelçisinin eşi, Paris Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Sefa Koruk ve eşi, Paris Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Ahmet Bakcan ve  Parisli sanatseverler hazır bulundu.
       ''Geçmişten Bugüne Notre Dame' sergisi iki aşamalı olarak yapılacak. 21 Ekim de açılan serginin ardından hemen ikincisi başlayacak. Toplam 40 sanatçının bulunduğu sergide 6 farklı ülkeden sanatçılarda yer alıyor.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları