https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

TOPRAK DEDENİN VASİYETİNE SAHİP ÇIKALIM!

12.02.2020 14:18 tarihinde yayınlandı 207 defa okundu 0 defa yorumlandı
TOPRAK DEDENİN VASİYETİNE SAHİP ÇIKALIM!
KARACA ARBORETUM KAPANIYOR
1980 yılında TEMA Vakfı kurucusu Hayrettin Karaca tarafından kurulan ve dünya'nın sayılı canlı ağaç müzesi, kapılarına kilit vuruyor. Kapanma durumunda olan Arberetum dünyanın sayılı 14 Arberetumundan biri.
Karaca Arboretum (ağaç parkı) Hayrettin Karaca tarafından 13,5 hektar arazi üzerinde kurulmuş, bugün yaklaşık 7000 civarında değişik bitki türü, alttür, varyete ve kültür formunu barındıran ağaç parkı ekonomiye yenik düştü.
Türkiye’nin ilk özel Arboretumun’da dikkate değer koleksiyonları, Acer, Prunus, Malas, Magnolia, Quercus, Betula, Pinus, ağabeyes, Picea cinslerine ait önemli birçok tür ve kültür formunu barındırıyor.
DEDE HASTA
20-Ocak-2020 de ebediyete göçen “Toprak Dede” lakaplı Hayrettin Karaca’nın "göz bebeğim" dediği Karaca Arboretum’u birkaç sene öncesine kadar hemen karşısında bulunan ve 35 kişinin çalıştığı Karaca Fidanlığı'ndan elde edilen gelirle, giderleri karşılanmış fakat daha sonra bu fidanlık diğer üreticiler karşısında yenik düşmesinden sonra ekonomik sıkıntılarla boğuşmaya başladı.
GELİRLER YETMİYOR
Senede 15 bin civarında ziyaretçilerin ödediği giriş ücreti de müzenin 5 kişi kalan personelin aylıkları, elektrik, su, motorların akaryakıt ihtiyacını karşılamayınca  kapılarına kilit vurulmasına karar verildi. 13.5 dönümlük milyonlarca lira değerindeki arazisini bir vakıf kurarak yeni nesillere bağışlayan Hayrettin Karaca'nın ülkemize armağanına sahip çıkılmasını isteyen Yalovalılar, "Yalova valiliği, Yalova belediyesi bu değeri para ile ölçülemeyecek müzenin açık kalmasını sağlamalıdır.
Bu ağaçlara bakım yapılmaz ise kısa zamanda 13.5 hektarlık alan çalı çırpı ile dolacak. Biz bunu Tigem arazindeki Arboretum’da gördük. O küçük alan bile birkaç ay içinde yok oldu. Ağaçlar kurudu.
Yalova valiliğinde maddi imkanlar var. Elektrik,su,alet,ilaç,gübre gibi hizmetleri karşılarsa Müzenin kapısına kilit vurulmaz..Yalova'yı idare edenler bir an evvel harekete geçmeli.Belli ki 5 personel bu devasa arazi bakımına yetmez.Yalova da 14 belediye var.Her belediye müze personelinden birini kendi kadrosuna katsa bir şeyler yapılmış olur."dediler.
KARACA ARBORETUM’UN EN ÖNEMLİ FAALİYETLERİ
Üniversite öğrencilerine staj imkânı sağlamak, Halka açık olduğu için halkın konuyla ilgili bilgisini artırmak. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yapılan Arboretum ve Botanik bahçelere bitki materyali sağlamak. Bahçıvan eğitimi vermek, Dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan Arboretum ve Botanik bahçeleri ile tohum değişimi yapılması, bitki koleksiyonunu genişlemeye devam etmek, Arboretum alanı içinde yeni bahçeler yapılması gibi faaliyetler içermektedir.
Hayrettin Karaca Kimdir?
   Hayrettin Karaca 4 Nisan 1922 yılında Balıkesir, Bandırma doğdu. Babası Hocazade Halil Efendi, Annesi Zehra Hanım'dır. Her ikisi de Kırım muhaciridir. Hayrettin Karaca, orta öğrenimini İstanbul Boğaziçi Lisesi'nde tamamladı. Lise eğitiminden sonra trikotaj atölyesinin başına geçti. Karaca Trikoları'nı tanınmış bir marka haline getiren Hayrettin Karaca ilk triko ihracatını gerçekleştirdi.
 
   Edebiyatı ve doğayı çok seven Hayrettin Karaca, Anadolu'yu karış karış gezmeye bağladı. Ağaçları ve bitki örtüsünü inceleyen Karaca, bunlardan örnekler toplayıp Yalova'da ki bahçelerinde yetiştirdi

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları