https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

TİP2 DİYABETTE BESLENME

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen Diabetes Mellitus dünya genelinde en sık karşılaşılan ve fazla mücadele edilmesi gereken has­talıklarından biridir.

26.06.2019 11:17 tarihinde yayınlandı 615 defa okundu 0 defa yorumlandı
TİP2 DİYABETTE BESLENME
 Her yıl yedi milyon insanda diyabet ortaya çıkmakta ve Uluslararası Diyabet Federasyonuna göre (IDF) her 6 saniyede 1 kişi diyabet hastalığından hayatını kaybetmektedir.
 
Tip 2 diyabetin temel nedenlerinden biri ise günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelen obezitedir. Doğru, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrenmek diyabet kontrolünde en önemli noktadır. Sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinerek, kişinin diyetisyen tarafından hazırlanan kendisine özel beslenme programı ile ideal kiloya ulaşması ve düzenli egzersiz programı ile bozuk glukoz toleranslı hastalarda di­yabet gelişimi %50 oranında azalmaktadır.Tip 2 hastalarının tedavisinde multidisipliner yaklaşım benimsenmeli ve tedavi sürecinde endokrinolog, diyetisyen, fizyoterapist ve psikolog işbirliği içinde olmalıdır.
 
Tip 2 diyabetli hastaların %5-10 oranlarında kilo kaybı ile bile kilo kayıplarında kalp-damar hastalıkları risklerinde azalma, HbA1c değerlerinde ve tansiyonlarında düşme, halk arasında iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterol düzeylerinde artma,  kan yağlarında belirgin şekilde azalma görülmektedir.
 
Hastaların kilo kaybı için öncelikle aç kalarak zayıflama, kendilerine uygun olmayan popüler diyetleri uygulama, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmamış ve herhangi bir dayanağı olmayan ‘zayıflama hapları, ilaçları, mamaları’ gibi ürünleri kullanma fikirlerinden kurtulmaları gerekmektedir. Tamamen kişiye özel, hastanın kan tahlilleri sonucuna göre, hastanın yaş, boy, kilo durumu göz önüne alınarak sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenerek ideal kilo kaybı yaşayacağı beslenme programının hazırlanması gerekmektedir.
Bu süreçte sık aralıklarla ve az miktarda beslenmemizi sağlayacak ana ve ara öğünler planlanmalıdır. Günlük 3 ana ve 2-3 ara öğün tüketilmeli herhangi bir öğün atlanmamalıdır. Kan şekerinin dalgalanmasını önlediği ve daha uzun süre tokluk hissi sağladığı için lif yönünden zengin gıdalar tercih edilmelidir. Lifli gıdalar sindirime yardımcı olur, bağırsak hareketlerini artırır kabızlığı önler ve kan kolesterol düzeyini düşürür. Lif takviyesi almaktansa doğal lif kaynağı besinleri tüketmek gerekmektedir.Tam tahıl ürünleri, taze sebze ve meyveler, kurubaklagiller lif yönünden zengin besinlerdir. İdeal kan glikoz düzeyinini normale yakın bir düzeyde (açlık glikoz 90-130 mg/dL) tutulması gerekse de kan yağlarının yani kolesterol düzeylerinin de ideal aralıkta olması gerekmektedir. Doymuş yağ oranı yüksek besinler (hayvansal yağlar, kremalar, margarin, hayvan derileri vb.) kan kolesterol düzeyini olumsuz yönde etkilemektedir. Etiket okuma bilinci edinilmeli,  paketli gıdaların marka, son kullanma tarihi ve içe­riklerine dikkat edilmeli ve besinler doğru pişirme yöntemleri ile tüketime hazır hale getirilmelidir.
Zayıflama sürecinde ve sağlıklı yaşam şeklinin benimsenmesinde diğer bir kilit nokta ise egzersizdir. Haftalık en azından 150 dakika egzersiz yapmak kan şekerinizin düşmesine, daha hızlı kilo kaybetmenize yardımcı olur ve sizi gün içinde daha enerjik hale getirir. Örneği günde 20 dakika yürüyüş ile buna başlayabilirsiniz.
Son olarak hava sıcaklıklarının iyice arttığı bu dönemde özellikle şeker hastalarının su tüketimine özen göstermeleri ve günlük en az 2.5-3 lt su içtiklerinden emin olmaları gerekmektedir.
 
Yüksek stresli yaşam şekli, gelir düzeyinin düşük olması, kötü beslenme alışkanlıkları, çok fazla hazır gıda tüketim, ve kullanılan bazı ilaçlar kilo verme sürecini uzatsa da pes etmeden ideal kiloya ulaşmak gerekmektedir. İdeal kiloya sahip kişiler, şişman kişilere göre daha az diyabet olma riski taşır, diyabet kontrolleri daha kolay olur, kan kolesterol düzeyleri, kan şeker düzeyleri, tansiyonları daha normal aralıktadır, kalp-damar hastalıkları riskleri daha düşüktür ve kendilerini daha iyi hissederler.
Unutmayın ki uzun zamandır edinmiş olduğunuz sağlıksız alışkanlıkları bırakmak hızlı ve kolay olmayacaktır. Burada önemli olan uzun vadede mantıklı hedefler belirlemektir.En değerli hazinemiz bedenimiz ve bunu korumak bizim elimizde.


FORMLS SAĞLIKLI YAŞAM ve BESLENME DANIŞMANLIĞI Macun mah. Serik cad.
No:91 Aksu/ Antalya
Gmail: dyt.melisasaritekeli@gmail.com
İnstagram:dyt.leylasaritekeli

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları