https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

TEMEL BELDİYECİLİK ANLAYIŞINA SOSYAL BELEDİYECİLİK EKLENECEK

Projeleri arasında Uluslar Arası Perge Klasik Müzik Festivali projesinin de bulunduğunu söyleyen Aksu Belediye Başkan Adayı Durmuş Ali Arslan, temel belediyecilik anlayışının üzerine sosyal belediyecilik anlayışını da ekleyerek hizmet edeceklerinin altını çizerek, “Yönetime toplumun tüm kesimlerini dahil etmemiz lazım. Ortak aklı çalıştıracağız. Yöneticinin her işi bilmesi gere

12.03.2019 10:36 tarihinde yayınlandı 217 defa okundu 0 defa yorumlandı
TEMEL BELDİYECİLİK ANLAYIŞINA SOSYAL BELEDİYECİLİK EKLENECEK
Projeleri arasında Uluslar Arası Perge Klasik Müzik Festivali projesinin de bulunduğunu söyleyen Aksu Belediye Başkan Adayı Durmuş Ali Arslan, temel belediyecilik anlayışının üzerine sosyal belediyecilik anlayışını da ekleyerek hizmet edeceklerinin altını çizerek, “Yönetime toplumun tüm kesimlerini dahil etmemiz lazım. Ortak aklı çalıştıracağız. Yöneticinin her işi bilmesi gerekmez ama her şeyi bilen insanlarla çalışması gerekir. Hesap verilebilir ve şeffaflık esas bir yönetim olacak” dedi
**
CHP-İYİ Parti Millet İttifakı Aksu Belediye Başkan Adayı Durmuş Ali Arslan, 10 Mart Pazar günü Kanal V’de Ali Buldu’nun konuğu oldu. İftiralarla değil projeleriyle gündemde olan Durmuş Ali Arslan, programda yapacağı projelerin bir kısmını anlattı. ‘Proje öyle eline kağıt kalem alıp yazmakla olmuyor’ diyen Arslan, “Geçen dönem belediye başkanı 41 projeyi yazdı ama bir çoğunun uygulanabilirliği yoktu. Yetersiz kaldılar. Projelerin uygulanabilirliği, bütçesi, ihtiyaç analizi yapılarak yapılmış olması çok önemli. Biz de öyle kitapçık bastırdık. Normalde Aksu’da 3-4 sayfalık projeler vatandaşa seçim vaadi olarak verilirdi. Biz çok detaylı çalıştık.  Ama bizim projelerimiz aplikasyonlarıyla, getiri ve maliyetiyle birlikte kitapçıkta yer alıyor. Kısa sürede yapacağımız şeyler hepsi” diye konuştu.
VATANDAŞ BOŞ VAATLERE TOK
Aksuluların yol, altyapı gibi temel belediyecilik hizmetlerini bile alamadığına dikkat çeken Durmuş Ali Arslan, şöyle devam etti: “Geriye dönüp baktığımızda iki belediye başkanımız var ve ikisi de şu an aday. Ama o dönemde temel belediyecilik hizmetleri yapılamamış. Mülkiyetle ilgili engellerimiz vardı ama temel belediyecilik hizmetlerinden çok mahrum kaldığı için neredeyse hiç hizmet yok. Önceliğimiz yol, altyapı gibi temel belediyecilik hizmetleri. Üzerine de sosyal belediyeciliği koyacağız. Seçmen samimiyet istiyor. Boş vaatlere karnı tok vatandaşlarımızın. Hizmetlerin dağılımında adalet istiyor. Yol, kanalizasyon gibi acil ihtiyaçların yapılmasını istiyor.”
ÖZEN, SON ANDA LİSTEYE GİRDİ
DSP Aksu Belediye Başkan Adayı İsa Yıldırım’ın İYİ Partili Durmuş Ali Arslan’nın meclis üyesi adaylarının listesini Ramazan Özen’in yaptığına dair iddialarına cevap veren Arslan, “Kendisi Aksu’daki siyasi ortamdan rahatsızdı. Siyaseti de çok düşünmüyordu. Adı geçen adayın da çok ısrar ettiğini biliyorum. Kendisi Aksu’nun ortak akılla ve bilimin ışığında yönetilmesi doğrultusunda bizimle çalışmaya karar verdi. Son anda listeye girdi. Bunu defalarca söyledim. İki partinin ittifakı ve yapılan bir protokol var. Protokol gereği CHP’nin adaylarını CHP’nin yönetim organları kendisi belirledi hangi sıradan kimin gireceğini. İYİ Partinin adayları da belirli bir aritmetiğe göre düzenlendi. Ramazan Özen’in bu noktada kesinlikle bir etkisi, önerisi yoktur. Çünkü listeden bilgisi de yoktu. Ramazan Özen’in bir şekilde siyaset sahnesinde olmaması Aksu üzerinde kendilerini garanti gören, bizi zayıf gören insanların işlerine geliyordu. Ancak bizim listemizde yer alınca rahatsızlık duydular. Her türlü karalamayı yapıyorlar. Halbuki onu söyleyen insanlar Ramazan Özen’in yanında olması için çok çabalayan insanlar.”
 
TERÖRİST SÖYLEMİNİ KABULLENEMEDİ
Çiftçi Nevzat Akcan’ın meclis üyesi adaylığıyla ilgili de konuşan Başkan Adayı Arslan, “Çiftçilerin ve komisyoncuların sürekli hak mağduriyetleri var. Halin kapanacağının gündeme gelmesi sırasında sesi çok çıktı.  Kamuoyu oluşturdu. Çiftçilerin sempatisini kazandı ve dik bir duruş oluşturdu. Bu dik duruşu sergilediği zaman da bir takım çevreler bundan rahatsız oldu. En son hal komisyoncularının terörist ilan edilmesinden sonra bunu kendine kabullenemedi ve bizim kadromuzda yer aldı. Listelerimizde bir tane bile ithal aday yok. Listelerimizle ilgili İYİ Partililer mağdur edilmiş deniyor. Hiç başvurusu olmayan isimleri sanki başvurusu varmış gibi bir hava estirmeye çalışıyorlar. Bizim listemiz son derece temiz bir liste” dedi.
İHALE FİYATINA TESİS
‘Aksu’daki bütün asfalt çalışmaları ihaleyle ve bunun uygulaması şeklinde gerçekleşiyor’ diyen Durmuş Ali Arslan, Aksu Belediyesinin yaklaşık 1,5 yıl önce 11 trilyona yaptığı asfalt ihalesini sonradan aynı miktarı 19 trilyona çıkararak yaptığını söyledi. Bu ihalenin altına imza atmayan bürokratların Karaöz’e sürgün gönderildiğini hatırlatan Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz bir araştırma yaptık. 17 ile 19 trilyon arasındaki bir tutarla biz Aksu’ya kendi asfalt karma tesisimizi yapabiliyoruz. Eğer 6-8 ay dişimizi sıkarsak kendi tesisimizi kuruyoruz ve yüzde 70 tasarruf sağlıyoruz. Onu takip eden 1 yılda da tüm Aksu’yu kaymak gibi yollara kavuşturacağız. Bunun için de kaynak kaybımız olmayacak. Karaöz’de Kum Çakıl Ocağı ve Parke Üretim Tesisi kuracağız. Kullanım lisansını almak suretiyle bu tesisi yaptığımız zaman bütün sokaklarımızı, parklarımızı parkeyle kaplayacağız.”
HOBİ BAHÇESİNE YER HAZIR
Karaöz Mahallesinde her an kullanıma hazır belediyeye ait 40 dönümlük bir yer olduğunu ve yönetime geldiğinde buraya hobi bahçesi kuracağını belirten Durmuş Ali Arslan, “Hobi bahçemizi buraya yapabiliriz. Tarımı çeşitlendirmek gerekir. Katma değeri yüksek bitkilere yönlendirmek gerekir vatandaşı. Kentte ayağı toprağa değmemiş, yumurtasını kendi kümesinden almak isteyen, para harcamak isteyen bir kesim var. Bir de toprağından yüksek katma değer üretmek isteyen çiftçimiz var. Biz kendi yerimize bir örnek bahçe yapacağız. Vatandaşımız da arzu ederse kendi arsalarına yapacak” diye konuştu.
AKSU’DA SANATA DA DOKUNACAĞIZ”
Aksu’nun plajı olmasına rağmen bakımsız olduğundan bahseden Başkan Adayı Arslan, Kumköy, Acısu Deresi ve Kemerağzı plajlarını en kısa sürede faaliyete geçireceklerini söyleyerek diğer projelerinin bir kısmını şöyle anlattı: “İyi kart uygulamasına geçeceğiz. Mesela Aksu İyi Kartı olan vatandaşlarımız plajdan sembolik bir ücretle yararlanacak. Kültür ve sanat festivalleri hem yayılışı açısından önemli hem de ekonomiyi canlandırıyor. Yaz dönemindeki festivallerle sahildeki turizm ekonomisini Aksu’ya çekeceğiz. Aksu’muz da bundan bir şekilde nasibini alacak. Bir de TRT’nin bir örneğini yaptığı 23 Nisan Çocuk Şenliği yapacağız. Yurt dışından çocuklarımızı evlerimizde misafir edeceğiz. Çocuklarımızda dil farkındalığı olacak, bir başka kültürü tanıyacak, özgüven artacak. Uluslar Arası Perge Klasik Müzik Festivali projemiz Aksu’da temel hizmetleri bile alamamış vatandaşımıza biraz garip gelebilir. Biz sanata da dokunacağız. Aksu’nun marka değerinin ön plana çıkabilmesi için kitap fuarları, konserler yapmamız lazım.”
ŞEFFAFLIK ESAS BİR YÖNETİM OLACAK
En büyük projesinin katılımcı, dürüst, ahlaklı ve adaletli bir yönetim anlayışı olduğuna vurgu yapan İYİ Partili Arslan, şöyle devam etti: “Yönetime toplumun tüm kesimlerini dahil etmemiz lazım. Aksi halde Aksu ileri gidemez. Aksu’nun kaynaklarını sürekli transfer ettikleri için bu transfer hizmete dönüşmüyor ve sorun burada. Ortak aklı çalıştıracağız. Meslek örgütlerine, muhtarlara, kadınlarımıza, sivil toplum örgütlerine soracağız. Yöneticinin her işi bilmesi gerekmez ama her şeyi bilen insanlarla çalışması gerekir. Hesap verilebilir ve şeffaflık esas bir yönetim olacak.”
GİRİŞİMCİ KADINLARA DESTEK VERİLECEK
Belediyede oluşturacağı proje yazım destek birimiyle Aksulu girişimci kadınlara KOSGEB’den destek almaları için proje yazımında destek sağlayacaklarını dile getiren Durmuş Ali Arslan, sözlerini şöyle tamamladı: “Kesinlikle girişimci kadınları destekleyeceğiz. Kundu oteller bölgesinde kadın el sanatları pazarımız olacak. Engelli arabaların giremeyeceği yerlere küçük dokunuşlar yapacağız. Engelli hizmet merkezi yapacağız. Anne eğitim merkezi açacağız. Görevlendireceğimiz uzmanlar yardımıyla bebek bekleyen kadınlarımıza sürekli destek vereceğiz. Yaşlılarımıza ve hastalarımıza evde bakım hizmeti, konut temizlik hizmeti sunacağız. Sosyal belediyeciliğe de gireceğiz.”
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları