https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

TEKERLEKLİ ÖZGÜRLÜK

''Bedeniniz ne kadar eğri bilmem ama ruhunuzun düzgünlüğü önemlidir'' diyen Yeliz Güllü ile bir sergide tanıştık. Kendisi gibi engelli ressam bir arkadaşına destek amaçlı gelmişti. Kendinden emin duruşu dikkatimi çekti. Uzun uzun konuştuk.İşte o kuvvetli kadının hayatı:

24.10.2019 17:10 tarihinde yayınlandı 500 defa okundu 1 defa yorumlandı
TEKERLEKLİ ÖZGÜRLÜK
      1979 Ankara doğumluyum. 1.5 yaşında çocuk felci geçirdim. Lise mezunuyum ve üç çocuğum var'' ÖZÜRLÜ OLDUĞUM İÇİN KİMSEDEN ÖZÜR DİLEMİYORUM'' isimli kitabım 2006 senesinde yayımlandı. 2008 tarihinde ise, Antalya Kemer'de Türkiye ve Dünya Engelliler Güzellik Yarışması''nı düzenledim.Bu bir ilkti. Amatörce, yaklaşık 17 senedir Engelliler Tiyatrolarında oyunculuk yapıyorum.Ayrıca,Engelsizce Yaşama Derneği ve  Ayyıldız Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği başkanlığını yapıyorum.Kısaca benim hayatım bu'' diye anlattı.
          2019 yılında Rusya Saint Petersburg Kıtalar arası ve Dünya Şampiyonası'na ilk kez katılıp , ''Türkiye Tekerlekli Sandalye Dans Yarışmasın''da 16 ülke ve 100 yarışmacı arasında En başarılı performans kupası alan Yeliz Güllü, ''Ben Rusya'dan en başarılı performans kupası ile döndüm. Yarışma galasında ikinci kez sahneye davet edildim.'' dedi.
         Yeliz Güllü, şimdi de 29-30 Kasım ve 1 Aralık  2019 tarihinde Almanya'nın Bon şehrinde yapılacak olan Dünya Şampiyonası'na kendi kategorisinde yarışmak için hazırlanıyor. Tek Kadın 2. Klasta serbestlerde yarışacak.
         Güllü, ''Sadece bedenimiz eğri bir de siz bizim önümüze farklı bir engel koymayın'' sözleriyle Türkiye'de engellilere yönelik ayrımcı bakış açısına son verilmesi için çağrıda bulundu.
         Yeliz'i  dinlerken, hayran kalmamak elde değil.Yaşamın bütün zorluklarına rağmen bize, hayata dört elle sarılmanın önemini kendi öyküsünü anlatarak gösteriyor.
          Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceğine inandığımız sporcumuza başarılar diliyoruz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları