https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

TARIM SEKTÖRÜNDE YENİLİK

Bölgemizin deneyimli yenilikçi Sera İmalatı ve Kurulumu işleri yapan firmalarından SERA TURKA mühendislik sahibi Nurettin Uysal Aksu'lu üreticilere Akıllı Sera Sistemlerini anlatı.

27.12.2017 10:11 tarihinde yayınlandı 900 defa okundu 0 defa yorumlandı
TARIM SEKTÖRÜNDE YENİLİK
   Bölgemizin deneyimli yenilikçi Sera İmalatı ve Kurulumu işleri yapan firmalarından SERA TURKA mühendislik sahibi Nurettin Uysal Aksu'lu üreticilere Akıllı Sera Sistemlerini anlatı.
1970 yılından itibaren sektörün içinde olan Nurettin Uysal, yapmış olduğu eski sera sistemlerinin gelişen teknolojik çağa uymadığını  ve üretim yapan vatandaşların seralarından memnun olmadıklarını gördükten sonra seracılık faaliyetlerine ara vermeden devam etmiş ve uzun araştırmalar, deneyimler sonucunda elektrik enerjisinden faydalanarak seraların çatılarının ve yan cephelerinin tamamının otomatik olarak açılır ve kapanır, akıllı sera sistemlerini gerçekleştirip icat etmiştir.
   Sera Turka işletme sahibi Nurettin Uysal ''Yeni bulduğumuz bu icat ile seralarda üreticilerimizin yüzleri gülecek, kazanımları artacaktır. Katlanarak açılıp kapanan bu akıllı sera sistemleri sayesinde erken fide dikimi yapılarak üretimin daha sağlıklı yapılması hasat döneminin daha uzun olması ve daha az masraf ile daha çok ürün, üretilmesi sera tarımı yapan vatandaşlarımızın emeklerinin karşılığını almaları sağlanacaktır.''dedi.

   Eski sistem sera ve yeni akıllı sistem sera hakkında örnekler veren Uysal ''Eski sera sistemlerinin ısıtılması gerçekten çok masraflıdır. Üreticilerimiz bu yükün altından hiçbir zaman kalkamamışlardır. Yeni açılır kapanır sera sisteminde tarih 15 Ocak  saat 10:30'da sera sisteminin çatısı açılıyor. Yan cepheler kapalı gündüz saat 12:30'da  ısı +18 derece oluyor.Gece saat 03.50 dışarıda sıcaklık sıfırın altında -6 derece iken yeni sistem seranın iç sıcaklığı +4 derece oluyor, buradan üreticilerimizin şunu anlaması gerekiyor. Gün ışığında seraya depolanan ısı ile seramızı dondan koruyoruz ve 10 derece ısı farkı sağlıyoruz. 17 Ağustos saat 14:50'de  hava sıcaklığı 37 derece iken açılır kapanır akıllı seraya inceleme yapmak için giriyoruz. Seranın çatısına örttüğümüz örtü gölge yapıyor, yan cephelerin tamamı açılmış seranın içi oldukça serin fide ekimi yapılıyor. Yan cephelerin tamamı sinek tülü ile kapalı olduğu için sera içinde tek sinek dahi  yok. 24 saat açık kalan yan cepheler sayesinde sera içi oldukça serin oluyor ve fideler sıcaktan etkilenmemiş oluyor. Eski sistem seralara örnek verecek olursak Ağustos ayında Korkuteli'nde eski sistem seraya girdiğimizde sıcaklığın 50 derecelerde olduğunu görüyoruz. Bu seralarda havalandırmalar yetersiz olduğu için gündüz çok sıcak gece ise serin oluyor ve üretimde ciddi dengesizlikler meydana geliyor.''dedi.

Haber: Ayşe YILDIRIM

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları