https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

TARİHİ ANKARA KALESİ SOKAKLARI HAYAT BULACAK

Başkent'in önemli sembolleri arasında yer alan Ankara Kalesi'nde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak estetik dokunuşlarla tarihi doku yeniden canlanacak.

10.06.2020 17:03 tarihinde yayınlandı 126 defa okundu 0 defa yorumlandı
TARİHİ ANKARA KALESİ SOKAKLARI HAYAT BULACAK
       Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, Ankara Kalesi İçhisar mevkiinde 91 binanın turizme kazandırılması için ''İçkale 1. Etap Sokak Sağlıklaştırma Projesi'''ni hayata geçiriyor. 
         İhalesi gerçekleştirilen 1. etap restorasyon çalışmalarına kısa süre içinde başlanması planlanırken, Ankara Kalesi'nin tarihi dokusu muhafaza edilerek, gelecek nesillere aktarılacak. 
         İçhisar mevkiinde bulunan bina ve yapılarda restorasyon çalışmalarına ağırlık vereceklerini söyleyen ve 2 bin yıllık bir geçmişi olduğuna dikkat çeken Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, sokak sağlıklaştırma projesine ilişkin, ''Geçmişten bize kalan tarihi, kültürel ve mimari bir yapı olan Ankara Kalesi'ni korumak ve gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevi. İçkale kısmında çalışmalarımızı 3 etaba ayırdık. Şu an 1 etabın ihalesini yaptık. 91 binanın restorasyon çalışmaları çok kısa zamanda başlayacak. Temel amacımız tarih ve özgün mimari varlıklarını ortadan kaldırmak değil, özgün yapısına sadık kalarak yapıları korumak ve yaşatmak. Bu anlayışla başlayacağımız restorasyon çalışmalarında Ankara'nın turizm potansiyeline de katkı sağlanması için ciddi çaba sarf ediyoruz'' diye konuştu. 
            Kale'de etap etap gerçekleşecek olan sokak sağlıklaştırma çalışmalarına İçhisar mevkiinde bulunan Kurt Sokak, İstek Sokak, Alakuş Sokak, Alitaşı Sokak, İçhisar Sokak, Irmak Sokak ve Başkale sokak'tan başlanacak. 
            İlk etapta bu 7 sokakta yapılacak olan sağlıklaştırma çalışmaları ile toplamda 37 tanesi  tescilli olmak üzere 58 parsel üzerindeki 91 bina restore edilecek. Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan proje ile sokak zemin düzenlemeleri ve altyapı çalışmalarıyla birlikte binaların kapı, pencere ve çatılarının malzemeleri yenilenecek, bina dış yüzeylerine sıva ile boyama işlemleri gerçekleştirilecek.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları