https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

TANER AYHAN'LA ANTİKA ÜZERİNE

Ankara İtfaiye Meydanı eski adıyla Hergele Meydanı, ikinci el eşya ve spot eşya alıp satanların olduğu büyük bir platform..

16.09.2019 12:07 tarihinde yayınlandı 265 defa okundu 0 defa yorumlandı
TANER AYHAN'LA ANTİKA ÜZERİNE

Burada antikacılardan tutun, 2. el eşya ve spot eşya satan bir sürü dükkan yer alır.  Tarihi bir semt olan Bit Pazarında eşya almaya gelen insanlar dışında fotoğraf çekmeye gelenlerle de sık karşılaşılır. 

        Bit Pazarı  Yapıncak Sokağa girdiğiniz zaman, Taner Ayhan'ın antikacı dükkanı,  ''Antikacı Taner'' sizi karşılar. Taner Ayhan Ankara Denizciler Caddesi Kuruçeşme sokakta büyümüş. TRT Radyosundan emekli Mahmut Ayhan'ın oğlu olduğunu, amcasının ise saz sanatçısı Ahmet Gazi Ayhan olduğunu söyleyince, çok eskilere gitti sohbetimiz. Mahmut Ayhan, Türkücü Ahmet Sezgin'in baş bağlamacısı olarak uzun yıllar  birlikte çalışmış. Oğul Taner Alkan ise, tam bir antika tutkunu. Çocukluğundan beri antika eşya biriktirdiğini, son 10 yıldır da antika işini profesyonel olarak yaptığını söyledi.
        Taner Ayhan'a Antika nedir diye sorduğumuz zaman, ''Maddi değeri olan eski eşyadır ama benim için geçmişle günümüz arasında köprü kuran, ismini bile duyduğumuz anda bizleri maziye götüren sihirli bir sözcüktür antika'' diye anlattı.Ayhan dükkanın da bulunan gramofon, pikap, taş plakların hediye olarak çok alındığını söyleyerek, ''Antika eşyalarla bir kez bağ kuran kişilerde, zaman içinde bir tutku halini alıyor. Artık doktorlar hastalarını rahatlamaları için, eski eşya satan dükkanlara yönlendiriyor. Bunun sebebi ise daha önce eski eşyalara ilgisi olmayanlar, eski eşya satan yerlere giderek geçmişte yaşadıkları anılarını tazeliyorlar. Dükkana giren müşterimiz,kafasında olan bütün sorunlarından arınarak çıkıyor'' dedi. 
        Ayhan,''Eski bir eşya alırken, alacağınız objenin mutlaka bir geçmişi olduğuna dikkat edin. Onu değerli kılan, geçmişte yaşatmış olduğu anılardır'' diyerek ifade etti.
         Taner Ayhan'ın dükkanının önünden geçenleri, gramofonda çalan eski 45'lik plaklar, taş plaklar büyülüyor. ''İçeriye girenler bir anısını anlatıyor'' diyor Ayhan.
         Ankara'da geçmişin izlerini taşıyan bu dükkan, her objede bir anınıza götürüyor sizi. Teşekkürler Taner Ayhan.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları