https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

SU İÇMEK İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİN

İnsanlık tarihi boyunca uğruna savaşlar yapılan su insanlar için oksijenden sonra ilk en hayati ihtiyaçtır.

21.03.2019 14:20 tarihinde yayınlandı 360 defa okundu 0 defa yorumlandı
SU İÇMEK İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİN
   İnsan bedenindeki su miktarı yaşa, cinsiyete, kişinin ağırlığı, boyu gibi fiziksel özelliklerine ve kişinin fiziksel aktivitesine göre farklılık gösterir. Yetişkin bir bireyin vücudunda  %50-60 arasında su bulunurken bebeklerde bu oran %75 civarındadır. Yetişkin bir vücutta kanın %83’ü, beyin ve kasların %75’i, kemiklerin yaklaşık %20’si su içermektedir.
  Yetişkin bir insanın günlük ortalama 2-3 litre su içmesi gerekir. Günlük olarak en az kaybedilen kadar su vücutta yerine konmalıdır. Örneğin ortalama bir yetişkin idrarla 1,5 litre, fark edilmeyen su kaybı ile 500 mililitre, solunum havası ile 350 mililitre, dışkı ile 50 mililitre su yitirir.
Su tüketilirken önemli olan diğer bir nokta da suyun pH değeridir ve en ideal içme suyu pH değeri 7.5-8.5 arasıdır. Suyun asidik özellik göstermesi içeriğinde fazladan karbondioksit bulunduğunu, alkali özelliği göstermesi ise fazladan kalsiyum bikarbonat ve alkali tuzları içerdiğini göstermektedir. Hafif alkali sular, insan sağlığı açısından daha verimli ve faydalıdır. Su renksiz, kokusuz ve su tadında olmalıdır. İyi bir çözücü olarak suyun doğal kimyasal içeriği vücudun ihtiyacı olan kalsiyum, magnezyum, sodyum gibi bazı temel elementleri içermelidir.
Halk arasında bilinen diğer bir yanlış ise çay, kahve, süt, meyve suyu gibi sıvı içeceklerin su yerine geçtiği düşüncesidir. İçerisinde kafein bulunan çay, kahve, kola gibi içecekler diüretik etki gösterir ve vücuttan suyu atılmasına neden olurlar. Bu yüzden su sadece su olarak tüketilmeli, böyle içeceklerin fazla tüketilmesi durumunda günlük su tüketimi artırılmalıdır. Ayrıca su içmek için susama beklenmemelidir.
Yetersiz su tüketimi durumunda kişilerde yorgunluk, koyu renkli idrar, kuru deri, kabızlık, baş ağrısı, baş dönmesi, ağız kokusu gibi durumlar ve uzun süreli yetersizlikte bilinç kaybı ve ölüm görülebilir.
   Yeterli miktarda su içmek kilo vermeyi hızlandırır, ödemin atılmasını sağlar, bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığı önler, kan dolaşımını hızlandırır, cildi arındırır, saç problemlerine iyi gelir. Ayrıca beyin fonksiyonlarını önler, stres ve depresyonla savaşır, metabolizmayı hızlandırır, ağız kokusunu önler, vücut ısısını dengeler. Emziren annelerde sütü artırır, vücut direncini güçlendirir.
   Tüm bunlar göz önüne alındığında günlük en az 2.5 lt su tüketmeli, susamadan su içme alışkanlığı edinmeliyiz. Su içmeyi unutanlar evde, işte, okulda şişelerini sürekli göz önünde tutabilir, su içmeyi hatırlatan uygulamalar kullanabilir.
FORMLS SAĞLIKLI YAŞAM ve BESLENME DANIŞMANLIĞI
Macun Mah. Serik Cad. no91 Aksu Antalya İnstagram:dyt.leylasaritekeli

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları