https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

SİVAS KATLİAMI 27. YILINDA

Yazar ve sanatçılardan oluşan 33 kişinin Sivas'ta kaldığı otelde, provokatörler tarafından yakılarak öldürülmesinin üzerinden 27 yıl geçti. Olaylar sonucunda 2 otel görevlisi ile 2 gösterici de ölmüş ve toplamda 37 kişi yaşamını yitirmişti.

04.07.2020 01:02 tarihinde yayınlandı 260 defa okundu 2 defa yorumlandı
SİVAS KATLİAMI 27. YILINDA
   2 Temmuz 1993 tarihinde, Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında aralarında Aziz Nesin'in de bulunduğu pek çok sanatçı, fikir insanı Sivas Valisi Ahmet Karabilgin'in özel davetlisi olarak Sivas'a geldiler. Kültür Merkezi içinde çıkan taşlı, sopalı çatışma polis tarafından önlendi. Binlerce kişiden oluşan karşıt grup Hükümet Konağını taşlamaya başladı. Grup daha sonra Madımak Oteline ulaşıp, önce araçları ateşe verip oteli taşladı.Madımak Oteli yakıldı. Maalesef olaylarda, 37 kişi yaşamını yitirdi.
       Yaşamını yitirenlerden Aşık Nesimi Çimen'in yeğeni Şair-Gazeteci Baydar Özcan'a Sivas katliamıyla ilgili düşüncelerini sorduk;
          Aşık Nesimi Çimen sizin amcanız. O günlerle ilgili neler söylemek istersiniz?
          ''Canım amcam Nesimi Çimen'in,canlı canlı 35 kişiyle yakıldığı gün, bugün..Yüz kızartıcı insanlık suçu, hala suçlular bulunup cezaları verilmedi. Bu utanç gününde hala aramızda, insan maskesiyle yaşayan canavar, katil, namussuz, vicdansız kişilerin insan yakma utancı hatırlama günüdür, bugün. Bu öyle bir suç ki insan onurunu yok eden, tarih sayfalarında insanoğlunun her nesil okuyup insanlığından utandıracak... Toprak bile utandı, bu zalim düşünce için. Bu insanlık canavarlığını yapanlar, camiden çıkıp Allahü Ekber sesleriyle aydınları yaktığı gün, bugün. Bu canavarlığı ne Allah affeder, ne insanlık ne de toprak... Ben kendi adıma insanlığımdan utanıyorum. Acaba bu canavarların cezasını vermeyenler, çocuklarının yüzüne bakıp, utanmayacaklar mı?  Aramızda insan gibi gezen bu canlıları lanetliyor, Allah'a havale ediyorum. Başta kendim ve diğer canların başı sağolsun''.
           Tarihe kara bir leke olarak geçen Sivas  katliamının 27. yılında kaybettiğimiz tüm canlara rahmet dileriz.
 
2 Temmuz geldiğinde
Gönlüm yare pare içinde
Gözyaşım sele karışır
Gökyüzü kararır
Şimşekler çakar
Yağmur hışımla yağar
Sel olur, göl olur
Denizin mavisine karışır
Donan buz, volkan olur
İnsanlığımdan utanırım...
Yer yarılır
Umudum tükenir
Ne doktor çare bulur
Ne ilaç...
      Şair Baydar Özcan
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları