https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

SİMURG DERNEĞİ VE KUŞLARIMIZ

08.08.2019 15:57 tarihinde yayınlandı 411 defa okundu 0 defa yorumlandı
SİMURG DERNEĞİ VE KUŞLARIMIZ
  Ankara'da faaliyet gösteren Simurg Kuş Yuvası Derneği, 26 Nisan 2019 tarihinde  biyologlar, veterinerler, kuş gözlemcileri ve alana ilgi duyan bir grup doğasever  tarafından  kuruldu. Simurg, dernek olmadan önce de uzun yıllar kuşların rehabilitasyonu ve muhtaç durumda olanları için bir yuva olan, kuş gözlemciliği ile ilgili bilimsel projeler üzerine çalışan bir oluşumdu. 
         Bugüne dek yüzlerce yerel ve göçmen kuşu hayata döndürmek ve doğaya kazandırmakla birlikte terk edilmiş, travmalar yaşamış öncelikle papağanlar olmak üzere pek çok egzotik kuşa da yuva hizmeti vermektedir.  Alana ilişkin eğitim programları verilen derneğin esas amacı; sağlıklı ve sürdürülebilir insan-doğa ilişkisine, kuşlar boyutuyla farklılık oluşturmak ve ülkemizde kuşlara özel bir rehabilitasyon merkezi  halini almaktır.
        Simurg Dernek Başkanı Alaz Uslu ile yaptığımız görüşmede, ''Himayemize yavru iken ulaştırılan kuşların büyüyüp, doğaya dönmeye hazır hale geldiklerini görüp, ilk özgür uçuş deneyimlerine tanık olduk. Heyecanlandık,sevindik, duygusallaştık. Yavru olarak gelip, genç olarak dönen kuşların yanında, gözünü kaybetmek üzere olan bir güvercin, enfeksiyon problemi olan bir güvercin, kanat ameliyatı olan yine bir güvercin ve bir ebabil ve tüy dikimi yaptığımız 3 ebebilin sorunsuzca doğaya dönüşünü görmek başarımızı gözler önüne serdi. Ayrıca, 10 güvercin, 4 saksağan, 1 akkarınlı ebabil, 4 ebabil, 1 kerkenezin içinde olduğu 23 kuş yaşama döndü. Mutluyuz, gururluyuz'' dedi.
        Simurg Dernek Üyesi Nagihan Mermerkaya ise, ''3 Ağustos 2019 tarihinde İlk Uçuş Etkinliği ile, doğaya dönebilecek yeterliliğe ulaşan kuşlarımız doğaya kazandırıldı. İçlerinde egzotik ve yırtıcı kuşlarında bulunduğu yavrular, Simurg'un deneyimli veterinerleri tarafından ameliyat ediliyor.İlgi ve desteğinizle daha tanınır olmamız ve daha pek çok cana destek olmamızı sağlayabilirsiniz'' diye konuştu.
        Simurg Dernek Başkanı Alaz Uslu ve dernek üyelerini bu duyarlı davranışlarından dolayı kutlarız.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları