https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

SEN BENDEN GİTTİN GİDELİ TÜRKÜSÜ VE MAZLUM ÇİMEN

Öyle ağırım ki kendime,Sen benden gittin gideli.Terim küs olmuş tenime, Sen benden gittin gideli..türküsünü hepimiz biliriz.

10.07.2020 23:55 tarihinde yayınlandı 120 defa okundu 0 defa yorumlandı
SEN BENDEN GİTTİN GİDELİ TÜRKÜSÜ VE MAZLUM ÇİMEN
Hep bir sevgili için yazılmış zannettiğimiz bu türkü aslında Mazlum Çimen'in,  babası Nesimi Çimen'e adadığı eseri.Sivas katliamında kaybettiği babasına yazdı Mazlum Çimen ve Edip Akbayram'ın sesiyle büyük yankı uyandıran bir türkü oldu.
       1993 yılının 2 Temmuz günü Türkiye tarihinin en kara sayfalarından olan Sivas katliamında, Mazlum Çimen babası Nesimi Çimen'i kaybetmişti. Mazlum Çimen, Sivas katliamının 25. yılında  çıkardığı ''Usta Malı'' adlı albümü babasının cura ve bağlaması ile seslendirdi. Özel çıkarılan albümde 24 eser bulunuyor. 
       ''Usta Malı'' albümü için Mazlum Çimen, ''Katliamın 25 yılına geldik. O gün doğan çocuklar, bugün 25 yaşında. Ben de özel bir şey olmalı diye düşündüm. Madımak'a dayanan şarkılarla ağıt yakmak gereksiz diye düşündüm. Var olan bir ağıtın içindeyiz zaten. Bu yüzden de Alevi-Bektaşi kültürünün temeli olan doğa, insan, aşk ve değişlerden yola çıkarak bilinmeyen ya da az kulağımıza çalınan bir şey olsun diye düşündüm. Babamla nasıl 45 sene çalıp söylediysek aynı şekilde metronomsuz, kulaksız,ölçüsüz, Nesimi curasıyla,  benim çaldığım şelpe bağlama ile yaptım.Kaynağı olan bu eserleri Sivas-Madımak katliamına hitap ettim. Çok özel bir çalışma oldu.'' diyerek anlatmıştı.
        Sivas katliamının 27. yılına geldik. Çok severek dinlediğimiz bu eser, babaya olan aşkı anlatıyor. Hüzün var, acı var...Yüreğine  sağlık Mazlum Çimen. 
        Nesimi Çimen'i rahmetle anıyoruz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları