https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

SAVAŞ ÇOCUKLARI

Çocukluğunuza dair hatırladıklarınızı bir düşünün, neler geliyor aklınıza? Annenizden kaçarak koşturduğunuz sokak oyunları mı, yoksa ailenizle gezmeye çıktığınızda size aldıkları o büyük kırmızı elma şekerinin mutluluğu mu?

29.11.2017 15:42 tarihinde yayınlandı 1230 defa okundu 0 defa yorumlandı
SAVAŞ ÇOCUKLARI
Belki çok da mutlu bir çocukluk geçirmediniz, belki problemler, sıkıntılar arasında büyüdünüz ama düşünün; onların ne kocaman elma şekerleri oldu ne de kaçıp oynayabilecekleri sokakları var artık. Evet, savaş çocuklarından bahsediyorum. O küçük, masum gözleriyle etrafta ne olup bittiğini bile anlayamadan yitip giden minik yüreklerden bahsediyorum. Büyüklerin yarattığı, zalimce oyunlardan zararlı çıkan hayatı tanıyamadan ölüme giden küçük bedenlerden bahsediyorum. Bu minik yürekler büyüklerin döndürdüğü dünyada onların acımasızlıklarına kurban gidiyorlar. Peki neden?
Babasının bir gülüşü yeter dediği, annesinin esen yelden sakındığı bir anne deyisine bir ömür sunduğu çocuk. Televizyon da gördüğü aç çocuğa ekmek uzatacak kadar masum, koskoca dünyayı paylaşmayanlara minicik yüreğiyle kocaman ders verebilecek kadar cesur çocuk.
Evet çocuklar’ dan bahsediyoruz. Şu kirli dünyada tertemiz yüreğiyle örnek alınası, baş üstünde taşınası çocuk. Evet şu kirli dünya da temiz yürekli, masum çocukları kirli emellerine alet edenler! Bir çocuk bombanın hedefi olmamalı. Korkuyu yaşayacaksa eğer, saklambaç oynarken sobelenirim diye yaşamalı, üstüme ne zaman bomba düşecek diye değil.
Yemin edecekse eğer, ödevini yapamadığın da söylediği mazeret için yemin etmeli, savaşın ortasında
“yemin ederim biz bir şey yapmadık” diye değil.
Ağlayacaksa bir çocuk kardeşi olacağını öğrendiğinde kıskandığından ağlamalı , “anne kardeşimi öldürdüler mi ?” diye değil.
Sosyal medya kullanacaksa bir çocuk gülümseyen fotoğraflarını paylaşmalı .”bizi kurtarın ölüyoruz feryatlarını değil.
Bir çocuktan ne çok öğreneceğimiz şey var! Çocukça kalabilseydik eğer inanın dünya daha yaşanılabilir bir hale gelebilir.
Çocukça kalabilmeniz dileğiyle umarım yarın dünya bir çocuğun yüreği gibi saf ve temiz ve hiçbir çocuğun gözyaşının yere akmayacağı kadar adaletli olur…

Rabia ÖZAL

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları