https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

SANAT YAŞAMINDAN BİR YILDIZ KAYDI

Türk Sanat yaşamının önemli isimlerinden Ressam İbrahim Balaban 98 yaşında hayatını yitirdi.

10.06.2019 09:05 tarihinde yayınlandı 258 defa okundu 0 defa yorumlandı
SANAT YAŞAMINDAN BİR YILDIZ KAYDI
    Ressam İbrahim Balaban 1921 yılında Seçköy/Bursa'da doğdu. Doğduğu köyün üç sınıflı ilkokulunu bitirdikten sonra çobanlık, tarım işçiliği yaptı ve taş kırma işinde çalıştı.
             Balaban resim yapmaya, 16 yaşında Bursa Cezaevi'nde iken Nazım Hikmet'in öğrencisi olarak başladı. Cezaevi'nden  usta bir ressam olarak çıktı, Aftan yararlanıp 1953 yılında çıktıktan sonra, ilk sergisini Fransız Kültür Merkezi'nde açtı Sonraki yıllarda hem Türkiye'de hem de yurt dışında pek çok sergi açtı. Son olarak 2005 yılında İstanbul'da Desen Çalışmaları sergilendi.
              Resimlerinde Anadolu köylüsünün yaşam ve uğraş biçimlerini işleyen sanatçı, köyden kente göç sorunlarını, kendine özgü resim diliyle yansıttı. Nazım Hikmetle geçirdiği yıllarda resmin yanı sıra edebiyat, felsefe, sosyoloji, ekonomi-politik konularda bilgiler edindi. 
               Balaban bu güne kadar 2 binden fazla tablo ve bunun bir kaç katı desen üretti, aynı zamanda yayınlanmış 11 kitabı bulunmaktadır.
                Ressamımız, yedi yıl süren Nazım Hikmet'li günlerini ilerki yıllarda yazdığı  (Şair Baba ve Damdakiler) kitabında anlattı. Nazım ise onun ''Bahar'' adlı tablosundan etkilenerek  ''İbrahim Balaban'ın Bahar Tablosu Üstüne'' şiirini yazdı.
                 Ressam İbrahim Balaban için 11 Haziran 2019 tarihinde Nazım Hikmet Kültürevi'ide  saat 11.00'de tören düzenlenecek. Törenin ardından Şişli Camii'nde kılınacak cenaze namazı ardından doğduğu köyünde defnedilecek,
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları