https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

SANAT VE PSİKOLOJİ

12.07.2019 11:20 tarihinde yayınlandı 298 defa okundu 0 defa yorumlandı
SANAT VE PSİKOLOJİ
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Başkanı Hatice Demirtaş'la sanatla psikoloji arasındaki bağ üzerine yaptığımız sohbette, ''Sanatın, psikoterapötik olarak da değeri vardır'' diyen Demirtaş şöyle devam etti;
         ''Sanat insanın var olmasıyla birlikte doğmuştur.Tarihler boyu sanat bir ifade aracı olarak önem kazanmıştır.En ilkel çağlarda semboller ve imgeler, insanların ilk iletişim aracı olmuştur.Sanat geçmişle bugünü birleştirirken, bugünle gelecek arasında da bağ kurmamızı sağlamaktadır. Sanat insan tarafından, insanlık için var edilir.Bu eserler aynı zamanda kültürlerin tinsel anlamda dışa vurulmasıdır. .İnsanlığın ortak mirası olan toplumsal bilinç dışından aldığı öne sürülmektedir. Bu nedenle, her büyük sanat yapıtı nesneldir, sanatçıdan kişiye bir iz taşımaz.İnsanlığın bilgi birikimlerini de yansıtır. Bu nedenle, Psikiyatri kliniklerinde  alkol ve madde bağımlılığı olan hastalarımıza resimle tedavi uyguluyoruz'' diye anlattı.
           Hatice Demirtaş, 1985 yılında ODTÜ Psikoloji Bölümü'nden mezun oldu.Adli Psikoloji Bölümünde yüksek lisans ve psikolojik danışma, rehberlik alanında doktora yaptı. Uygulamalı Psikoloji alanında doçent olan Demirtaş, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nde klinik psikolog olarak 21 yıl görev yaptıktan sonra şu an,  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü'nde, Bölüm Başkanlığı yapmaktadır. Demirtaş, 20 yılı aşkın bir süredir resimle tedavi yapıp, bu konuda paneller, konferanslar ve eğitimler vermektedir.
              Hatice Demirtaş'ı bu çalışmalarından dolayı kutluyoruz,
 
HABER:SEMA KUMRULU

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları