https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

SANAT DÜNYASI'NDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI

Balıkesirli ressamlarımızdan Özdemir Yemenicioğlu'nu 23 Nisan 2020 tarihinde kaybettik. Uzun süredir rahatsızlığı sebebiyle İzmir'de bir hastanede tedavi görmekteydi.

24.04.2020 19:05 tarihinde yayınlandı 173 defa okundu 0 defa yorumlandı
SANAT DÜNYASI'NDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI
          Balıkesir'de güzel sanatları sevdiren isimlerden olan Yemenicioğlu, uluslararası arenada da tanınan bir bir kişiydi. 
          Sanatçı, 1948 yılında Balıkesir'de doğdu. 1972 yılında Balıkesir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü'nde göreve başladı.  1986 yılında Avusturya hükümetinin verdiği bursla Salzburg Yaz Akademisinde Raimund Girke ile çalıştı. Daha sonra kendi imkanlarıyla aynı akademide Jürgen Böcher Strwalde ile çalışmalar yaptı.
        Yemenicioğlu, Balıkesir'deki resim atölyesinde yüzlerce kişiye eğitim verdi. Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'da da çok sayıda sergiye imza attı. 
           Sanatçının resimlerinde;  bereket, üretkenlik ve doğurganlığın simgesi olan Ana Tanrıça imgesi çağdaş bir yoruma ulaşır.  Anadolu'nun tarihsel ve kültürel değerlerine sahip çıkarak, tuvaline yansıtan bir sanatçıydı.
          Özdemir Yemenicioğlu'nun kaybı yakınları ve sanat dünyasında üzüntü yarattı.  Balıkesir'de toprağa verilecek olan sanatçımıza, Allah'tan rahmet ailesi ve sanat dünyasına başsağlığı dileriz.
          Ressamların Piri olarak bilinen sanatçımız nurlarda uyu.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları