https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

SAKÜDER PARİS'TE BİR KEZ DAHA SANAT RÜZGARI ESTİRDİ

Sanat dünyasının en faal dernekleri arasında olan SAKÜDER, yurt dışı sergilerinin bir yenisini Paris'te gerçekleştirdi.

24.06.2019 09:46 tarihinde yayınlandı 475 defa okundu 0 defa yorumlandı
SAKÜDER PARİS'TE BİR KEZ DAHA SANAT RÜZGARI ESTİRDİ
   Sanat ve Sanatçılar Topluluğu Kültür Derneği 16-17 Haziran 2019 tarihleri arasında Fransa, Luxsemburk, Belçika, Hollanda ve Almanya'yı kapsayan 5 ülke gezisi düzenledi.
    Sergiye ressamlarımız Aynur Akın, Yıldız Gönen, Güneş Gönen, Asiye Özgesoy,  Elçin Ercan Canbaz, Havva Karasu, Rukiye Yüceloğlu, Ayşe Şahin Sandalcı, Berfu Bozkurt, Zehra Tin ve K. Muzaffer Gençer  katıldı.
    ''Anadoludan Esintiler'' resim sergisi açılış öncesi, 55 yıldır Paris'te yaşayan ve 34 yıldır Anadolu Kültür Merkezi sahibi olan Dr. Demir Fıtrat, Francois Önger çifti evlerinde, SAKÜDER onuruna bir resepsiyon verdiler. Resepsiyonda Paris Türk Büyükelçimiz İsmail Hakkı Musay'ı temsilen eşi Sefire Tülay Musay, Unecco nezdinde T.C daimi temsilcisi Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer, Paris Türk Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin ve eşi, Paris Anadolu Radyosu sahibi Ali Sarıcan, Hodri Medya Kuruluşu sahibi Tansu Sarıtaylı, Makedonyalı ünlü Türk Ressam Prof. Dr. Ömer Kaleşi, SAKÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eser, İstanbul Şube Başkanı Aynur Akın ve sanatçılar yer aldı.
    Açılış ise basın huzurunda 12 sanatçı ve 24 eser ile yapıldı. SAKÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eser konuşmasında, ''Hanımefendiler, beyefendiler hepiniz hoş geldiniz. Sözlerime Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün (Hepiniz milletvekili, bakan olabilirsiniz. fakat sanatçı olamazsınız. Sanatçı el öpmez, eli öpülür) diyerek sanatın önemini vurgulamıştır. Bu nedenle bizler sanatçı olarak SAKÜDER adına Avrupa ülkelerinde resim sergileri açarak, resim çalıştayları yaparak kültürel etkinliklerin altına imza atıyoruz.Ülkemizin sanat adına tanınmasında elçi oluyoruz'' dedi.
          Bir sonraki gün sanatçılar, Paris'te ünlü Fransız empresyonist ressam  Claude  Monet'in Giverny'deki evini gezerek çok etkilendiler. Monet'in bahçesinde , resim çalıştayı düzenleyen ressamlarımız, duygularını tuvale aktardılar. Çalıştayda yapılan tablolar, daha sonra Ankara'da bulunan SAKÜDER Akademi Sanat Galerisinde sergilenecek olan, ''Monet'ten Yansımalar'' adlı sergide izleyicilerin beğenisine sunulacak.
            Serginin açılışının gerçekleşmesi ile birlikte, sanatçılarımızın yer aldığı Paris, Luxsemburg, Belçika, Hollanda, Roterdam, Amsterdam, Almanya şehirlerini kapsayan kültür gezisi, Almanya Könl'de son buldu. 
             Paris Sergisi, 13 Temmuz 2019 tarihine kadar  sanatseverleri bekliyor.  Teşekkürler SAKÜDER.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları