https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ŞAİR AHMET ARİF'İN OĞLU HEYKELTIRAŞ FİLİNTA ÖNAL

Ankara Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde açılan, ''Bağımsızlık Gülü Ceyhun Atıf Kansu'' sergisinden bir Heykeltıraş geçti.

03.04.2019 16:14 tarihinde yayınlandı 391 defa okundu 0 defa yorumlandı
ŞAİR AHMET ARİF'İN OĞLU HEYKELTIRAŞ FİLİNTA ÖNAL
     Filinta Önal  sanatı dışında, ''Ahmet Arif'' mahlasıyla yazan ve gerçek adı Ahmet Hamdi Önal olan büyük şairimizin oğlu ve Tolstoy'un torunu  Natalie ile evli.
     Filinta Önal 1972 yılında Ankara'da doğdu.Lisans ve lisansüstü eğitimini Hacettepe Üniversitesi Heykel Bölümü'nde tamamladı. Mersin Üniversitesi G.S.F  Heykel Bölümü'nde  ve Bilkent Üniversitesi B.U.P. S'ta öğretim görevlisi olarak çalışmış olan sanatçının yurt içi ve yurt dışında çeşitli diplomatik anıtsal projeleri  yer alıyor..
     Babası Ahmet Arif'in şairliği kadar iyi bir heykeltıraş olan Önal, ''Çocukken kardan adam yapar, evde şekil verirdim'' diyerek kısaca hayatını özetliyor. 
    Önal'ın yurt içi ve yurt dışında çeşitli bienal, sempozyum, fuar, karma ve kişisel sergileri ayrıca O.D.T.Ü Heykel Yarışması'nda birincilik ödülü ve 57. Devlet Resim Heykel Yarışması'nda Başarı Ödülü bulunmaktadır.
      Halen serbest heykeltıraş olarak çalışan Önal, çeşitli resmi ve özel kurumlara sanat danışmanlığı, bilirkişilik yapmaktadır. Sanatı hakkında yazılı ve görsel basında çeşitli yazılar, röportajlar, programlar yapılmış olup katologları yayınlanmış olan sanatçımıza başarılarının devamını diliyoruz. 
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları