https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

SAHİP ÇIKAMADIĞIMIZ KÜLTÜREL KODLARIMIZ – ANTALYA BENGÜ TAŞLARI

Gelişen Türkiye içinde, kadim tarihimizi hem daha iyi öğrenmeye, hem de kazandığımız bu bilinçle korumaya ve sahip çıkmaya her zamankinden daha fazla ilgi duymaya başladık.

19.02.2020 12:56 tarihinde yayınlandı 454 defa okundu 0 defa yorumlandı
SAHİP ÇIKAMADIĞIMIZ KÜLTÜREL KODLARIMIZ – ANTALYA BENGÜ TAŞLARI
Bu süreçte Anadolu’muzun ve özellikle Antalya’mızın kadim Türk tarihi açısından zenginliği birer birer ortaya çıkmaya başladı. Ortaya çıkıyor diyorum, çünkü keşfettiğimiz zenginlikler kadar yeni yeni ulaşmaya başladığımız o kadar çok tarihi mirasa sahibiz. Antalya’da damgalı, sembollü mezar taşlarını araştırırken pek çok yeni bilgiye ulaştık. Bu bağlamda tarih derinleşiyor. Her geçen gün İslam öncesi kültürümüze ait yeni bir sembol bulunuyor. Anadolu topraklarında 1071 öncesi Türk varlığını ispatlama ile ilgili attığımız her adımın ardından müthiş hazineler çıkıyor. Şehirlerimiz (özellikle Antalya’mız), dağlarımız, tepelerimiz, mezarlıklarımız bizimle konuşuyor, “buradayız ve bizi keşfetmek, korumak sizin sorumluluğunuzda, çoğumuzu yok etmiş olabilirsiniz ama geride kalanlar yok ettiklerinizden daha fazla” diyor adeta.  
Özellikle “Antalya” dendiği vakit akıllara ilk gelen, deniz, güneş ve antik uygarlıklar yanında asıl en önemli konunun binlerce yıldır Antalya’nın Türk yurdu olduğunu beyinlere kazımak yegâne amacımız. Kim bilir belki de her gün önünden geçerken görmediğimiz bir mezar taşının üzerinde yüzlerce yıldır taşıdığı ve Türk dünyası için büyük öneme sahip damga ve sembollerimiz ya da özellikle Kaleiçi’nde birçok evin duvarına kazınmış damgalarımız artık o kentin miras değeri olarak algılanmalı ve korunmalıdır. Bunun için öncelikle insanımız Atalarımızın, taşlara kazıdığı kültürel kodları bilmeli ve bunun sonucu olarak sahip çıkmalı ve korumalıdır. Ayrıca bu bağlamda yerel yönetimlere de büyük bir sorumluluk düşmektedir.
Kumsal ŞİMŞEK
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları