https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

RUSLARDAN KIŞA VEDA, BAHARA MERHABA BAYRAMI

Rusların kışa veda ettikleri ve baharın gelişini kutladıkları ''Maslenitsa Bayramı''; Ankara'da kutlandı. St. Petersburg'dan gelen Şarkı ve Dans Tiyatrosu, Panora AVM'de gösteri yaptı.

14.03.2019 17:33 tarihinde yayınlandı 262 defa okundu 0 defa yorumlandı
RUSLARDAN KIŞA VEDA, BAHARA MERHABA BAYRAMI
 Rus Kültür Derneği tarafından Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'nin desteğiyle düzenlenen ''Maslenitsa Bayramı''na yüzlerce Rus katıldı. Katılımcılar arasında Rusya Büyükelçisi  Aleksey  Yerhov ve İrina Yerhova da yer aldı. 
 Büyükelçi Yerhov konuşmasında, ''Bu devlet bayramı değildir. Bizim geleneksel bayramımızdır. Bu bayramımızın kökleri nereye dayanıyor ben bile bilmiyorum ama Rus halkının derin tarihinden geldiğine inanıyorum.Bana göre, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişki hiç olmadığı kadar gelişmiş durumda. 2019 yılı her iki ülkede çapraz bir kültür yılı olarak ilan edildi. Bu yüzden her iki ülkenin de bayramlarını kutlamaya devam edelim'' dedi.
 Rus Kültür Derneği Başkanı Larissa Lutkova Türkkan ise, ''.Ankara'da 10 bin Rusça bilen kişi yaşıyor. Bizler için bu, çok büyük sorumluluk ve destek. .Maslenita ''Kışa Veda'' anlamına geliyor. Maslenita'dan sonra 40 gün oruç tutuluyor. Bizim inancımıza göre 40 günlük oruçta, hayvansal ürünler yenmiyor. Dernek olarak 20 yıldır Türkiye'de ikamet ediyoruz.İnsanların artık bizi kabul ettiğini görüyoruz. Kendi kültürümüzü tanıtmak için de organizasyonlar yapıyoruz'' diye konuşma yaptı.
  Etkinlikte, Rus dansları ve müzikleri büyük ilgi gördü. Kutlama, soğuk kış günlerini temsil eden ve ''Kış Cadısı'' diye bilinen korkuluğun yakılması ile son buldu.
 
HABER:SEMA KUMRULU
FOTOĞRAF:MUSTAFA TAŞKIN

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları