https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ROMA TİYATROSU GÜN IŞIĞINA ÇIKIYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi ''Roma Tiyatrosu ve Arkeopark Projesi''ni hayata geçirmeye hazırlanıyor.2021 yılında tamamlanması planlanan projenin detaylarını açıklayan Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, ''Ulus ve civarında hem tarihi mirasımızı koruyacağız hem de bu alanı dünya tarihi mirasına kazandıracağız'' dedi.

11.02.2020 09:36 tarihinde yayınlandı 381 defa okundu 0 defa yorumlandı
ROMA TİYATROSU GÜN IŞIĞINA ÇIKIYOR
        Kültür ve Tabiat Daire Başkanı Bekir Ödemiş, projenin 1. ve 2. derece arkeolojik sit alanındaki ''Ulus Tarihi Kent Merkezi Kentsel Sit Alanı'' sınırları içerisinde yer aldığını belirterek, Büyükşehir Belediyesi ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde 2009 yılında kamulaştırma çalışmalarına başlandığını söyledi.
         ''Ankara Roma Tiyatrosu ve Arkeopark Projesi''nin Ankara 2 numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulunca onaylandığını açıklayan Ödemiş, bu yıl içinde başlaması planlanan projenin 2021 yılında tamamlanarak Dünya kültürel mirasına kazandırılacağını ifade etti,
         Ankara Hisar Parkı Caddesi, Kevgirli Sokak ve Hacı Bayram Bulvarı arasına kalan Roma Tiyatrosu, 1982 yılında bir temel kazısı sırasında keşfedildi. Kazı çalışmaları 1982-1986 yılları arasında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinin bilimsel danışmanlığı ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi Uzmanlarının katılımı ile gerçekleştirilerek, yapı kısmen ortaya çıkarıldı. Roma Tiyatrosu'nun M.S. 2-3. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir.
          Türkiye'de özel ve önemli eserleri arasında bulunan Roma Tiyatrosu, bugüne dek hiç dikkate alınmamış bir yer olarak kalmış.İçinde kimsesizlerin barındığı bir yer olan tiyatronun restorasyonu ile birlikte çevre düzenlemesi de yapılacak olması, Bentderesi bölgesinin olumsuz imajını değiştirecek olması çok sevindirici.
       Teşekkürler Mansur Yavaş ve Bekir Ödemiş..
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları