https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

RESSAMLAR KAZ DAĞLARI RESİM ÇALIŞTAYINDA BULUŞTU

21-22 Eylül 2019 tarihinde ressamlar Kaz Dağları'nda buluştu. Çok sayıda ressam, Kaz Dağları'nın sesine, resimleriyle ses oldular.

28.09.2019 11:17 tarihinde yayınlandı 506 defa okundu 0 defa yorumlandı
RESSAMLAR KAZ DAĞLARI RESİM ÇALIŞTAYINDA BULUŞTU
Ülkemizin farklı bölgelerinden gelen sanatçılar, ''Su ve Vicdan Nöbet'' alanında Kaz Dağları için yaptıkları resimleri, altın madeni şantiye alanı kapısına asarak sergiledi. Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan açıklamada, TEMA'nın 195 bin olarak kayıtlara geçen kesilmiş ağaç sayısının 235 bine çıktığını belirtti.
       Kaz Dağları Balaban Su ve Vicdan Nöbet yerine 13 ilden tuvalleriyle gelen ressamlar, Kaz Dağları'nı kendi duygu ve düşünceleriyle resmettiler. "Resmet'' projesi adı altında toplanan ressam ve sanatseverler, maden çalışmalarının neden olduğu tahribatı gözleriyle görerek, resimlerine bunu yansıttılar.
        Kaz Dağları'ndaki Kirazlı köyünde yürütülen altın madeni projesi binlerce kesimden büyük tepki çekti. Ağaçların yok edilmesine sanatçılar ve sanatseverler de sessiz kalmadı. 
       Ankara'dan katılan Ressam Ayşe Şahin Sandalcı, Çanakkale Belediye Başkanı ve Başkan Yardımcılarının çok ilgilendiklerini belirterek, ''Su ve Vicdan Nöbeti tutulan sahaya gidip, orada yaşayanlara destek olduk, resimlerimizi orada yaptık. Biz sustuk resimlerimiz konuştu'' dedi.
       Kuşadası'ndan çalıştaya katılan ressam Saffet Tuncel ise, ''Çalıştay bende,ihanetin ve umudun resmini aynı anda yerinde görmek umudumu yeşertti. Şairin dediği gibi, (Bir yanım ölüyor, bir yanım diri) dizelerinde olduğu gibi bir duygu yaşanıyor. Ağaçlar, canlılar yok olurken toplumun her kesiminden yükselen isyan çığlıkları,aydınlık günlerin habercisi gibiydi. Biliyoruz ki insanlık tarihinde son sözü,hep direnenler söylemiştir'' diyerek Kaz Dağları ile ilgili duygularını belirtti.
      Bu duyarlı davranışlarından dolayı, ''Kaz Dağları Resmet'' çalıştayına katılan tüm sanatçılarımızı kutlarız.
       
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları