https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

RESSAM MEMİK KİBARKAYA VE CEVİZ AĞACI

Koronalı günlerde bir çok eser ortaya çıkaran Ressam Memik Kibarkaya bu süreçte, oturduğu sitesinin bahçesine 50 adet ceviz ağacı diktirerek gündeme geldi.

25.05.2020 23:27 tarihinde yayınlandı 294 defa okundu 0 defa yorumlandı
RESSAM MEMİK KİBARKAYA VE CEVİZ AĞACI
Ceviz fidanlarının dikimi, Ankara Batıkent İnönü Mahallesi Muhtarı Zübeyde Dönmez'in dikkatini çekince Orman Genel Müdürlüğü'nden istenen fidanlar dağıtıldı.Bayramdan sonra dikilecek.
        Bizde Memik Kibarkaya'ya uzaklardan sorular sorduk. Bakın neler anlattı: 
 
         Resim dışında çok güzel işler yapıyorsunuz. Sitenizin bahçesine ceviz fidanları dikdiniz. Neden ceviz?
       Ağaç evrenseldir, dünyanın ortak malıdır. Doğanın akciğeridir. Ozon delinmesini önler. Her ağaçta tüm insanların hakkı vardır. Bütün ağaçların insanlığa faydası vardır ama ceviz meyvesiyle artı bir değerdir.
 
        Diktiğiniz ceviz ağaçları İnönü Mahallesi muhtarının dikkatini çekmesi çok güzel. Sizden dinleyelim;
         Ne hikmetse sitelerde peyzaj projesine göre ağaçlar dikilir. Bunlar hiç faydası olmayan ağaçlardır. Sadece görselliğe hitap eder.Ağaçların hepsi  bir değerdir ama artı değeri yoktur. Oysa ülkemizde hala kabuklu meyvelerin %80'i ithal yoluyla gelmektedir. Kendimiz  zeytin, badem, ceviz dikersek ortak alanımız olan site görevlilerinin maaşını karşılar. Ben diktirirken, mahalle muhtarımız görüp Orman Genel Müdürlüğü'nü aradı. Onlar da diğer sitelere dağıtılmak üzere fidan yolladılar.Bu bir halk etkinliği ve sosyalleşme hareketidir. Umarım tüm ülkemize yayılır.
 
       Yetkili biri olsaydınız Başkent adına nasıl bir ağaçlama uygulardınız?
        Ben yetkili biri olsaydım şehrin tüm kent ormanlarını ceviz, badem ve buna benzer ağaçlarla donatırdım. Tüm parklara, mezarlıklara ve Atatürk Orman Çiftliği'ne bu ağaçlardan diktirirdim. Sitemizin karşısında ki refüjde mahlep ağaçları var. Kozmatik sanayinde kullanılıyor. İstanbul'daki bir sergimde, sokakta ki ağaçta fıstık çamları vardı. Onlarda fıstık içi çıkarılıp kilosu 80 liradan satılıp tonlarca çıkan posası da ısınmada kullanılıyor. Bunlar ağaçların artı değerleri. Belediyeler kullanırlarsa, katma değer sağlar, istihdam sağlar,
 
          Siz Ressam ve Veteriner Hekimsiniz. Tarımla olan ilginiz nereden geliyor?
           Veteriner Hekimim. Yıllarca Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde çalıştım. Rassamlığım: anadolunun insan yüzünün bana yansıması ile ortaya çıktı. Anadolu'nun acısını, türküsünü dinledim.Düğünlerini gördüm.
Tarımın çeşitli katmanlarında çalıştım.İlçe Müdürlüğü, ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. Tarım ve hayvancılık sektörünü iyi tanıdım. Ayrıca köylü çocuğuyum yani toprağın karnından doğdum.
          Bu güzel uzaktan sohbetimiz için Memik Kibarkaya'ya teşekkür ederiz. Ben kendi adıma çok şey öğrendim. Uygulanması dileği ile.
 
HABER: SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları