https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

RESSAM BÜŞRA ÖĞÜT İLE NEREDEN NEREYE

Burdur'un Ağlasun ilçesinde 1100 rakımlı Akdağ Yaylası'nda ailesiyle yaşayan ve 'Çoban ressam' olarak bilinen Büşra Öğüt doğadan etkilenerek kayalara çizdiği portrelerle dikkat çekti.

10.08.2020 13:29 tarihinde yayınlandı 144 defa okundu 0 defa yorumlandı
RESSAM BÜŞRA ÖĞÜT İLE NEREDEN NEREYE
  Hayvancılıkla geçimini sağlayan Yörük bir ailenin 22 yaşındaki kızı Büşra Öğüt, imkansızlıklarına rağmen hayatına resim yeteneğiyle yön verdi.
      Öğüt, ilkokul öğretmeninin keşfetmesiyle resim yapmaya başladı. Anne ve babasının üniversite eğitimi almasını istememesine rağmen sınavda gösterdiği başarının ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü'nü kazandı.
      Çocukluğundan beri resim çizdiğini anlatan Öğüt, ''Kendimi bildim bileli resim yapıyorum.Resim yapmaya doğada başladım. Hayvanları otlatmaya çıkardığımız zaman, boş vaktimiz olduğu an hemen resim yapardım.Yanımızda kağıt kalem olmadığı için taş, yanmış odun, kömür, ot ve yapraklarları kullanıyordum. Evimiz okula uzak olduğu için lise eğitimimi açık lisede okuyarak tamamladım.
       Öğüt'ün portre resimleri arasında Atatürk, Mehmetçik, Piri Reis, Mel Gibson, Tuncel Kurtiz, Barış Manço gibi birçok ünlü ismin  resimleri bulunuyor.  
      Çoban Ressam olarak tanınan Büşra, toplumsal olaylara da kayıtsız kalmayarak,cinayete kurban giden kadınlar için, ''Uyuyan Güzel'' adını verdiği heykel yaptı. Heykeldeki taşlara cinayete kurban giden kadınların isimlerini yazdı.Evinin bahçesindeki kayanın üzerine ise  Van'ın Bahçesaray ilçesinde çığ altında kalan vatandaşların kurtarıldığı esnada silah arkadaşları için gözyaşı döken askerin fotoğrafını resmetti.
        Öğüt, ''Son zamanlarda çok sık karşılaştığımız kadın cinayetleri nedeniyle içimden gelen acıyı ortaya koymak istedim. Etrafta bulduğum taşlarla bir kadın vücudu oluşturdum. Öldürülen kadınların isimlerini taşlara yazdım. Çünkü hepsinin acısı içimize taş gibi oturdu. Artık daha fazla kadın kaybetmek istemiyoruz. Daha fazla taş koymak istemiyorum'' diye konuştu.
        Çobanlıktan başlayan Büşra'nın hikayesi hayranlıkla izlenecek, ayakta alkışlanacak bir hikaye. Büşra'ya başarılarının devamını diliyoruz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları