https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

RESSAM AYDIN BAYKARA İLE

Resimlerinde model yerine, hayal gücünü kullanmayı tercih eden sanatçımız Aydın Baykara yağlı boya, sulu boya yaptığı resimleri yurt içinde ve yurt dışında büyük ilgi toplayan bir sanatçımız.

22.06.2019 10:37 tarihinde yayınlandı 277 defa okundu 0 defa yorumlandı
RESSAM AYDIN BAYKARA İLE
          1954 yılında Ankara'da doğan Baykara, Ege Üniversitesi Kimya Fakültesi'nden  mezun oldu. Kendi firması KURTEST'i kurarak 20 yılı aşkın bir süre tıbbi sektörde çalıştı. Bu arada müzik ve resim onun hayatının ayrılmaz  bir parçası oldu. Baykara uzun süre Sanatçı Asım Yücesoy ile çalıştı.
           Sanatçımız İzmir , Ankara ve Antalya'da bir çok karma ve kişisel sergilere katıldı. 2003 yılında düzenlenen 2'inci  Antalya Uluslararası Resim Festivaline davetli olarak katılan Baykara geliştirdiği, yağlı boyayla ebru tekniği büyük ilgi gördü. Başta Amerika olmak üzere Kanada, Çin, Almanya, Hollanda, Avusturya ve Mısır olmak üzere uluslararası arenada olumlu eleştiriler aldı.
            Baykara'nın üç çalışması, kitap kapağı olarak basılmış, bir eseri de ODTÜ  50. yıl  kuruluş yıldönümünde, çıkarılan  ''Psikolojik Sağlığımızı Nasıl Koruruz'' başlıklı ansiklopedi de kapak resmi olarak kullanıldı. 2002 yılında ise, Türk Ressamları ve eserlerini  tanıtmak amacıyla tescilli bir web sitesi kurarak, beş bin Türk Sanatçısını topladı.
             Aydın Baykara, Amerikan Suluboya Derneği Associate üyesi, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği (BRHD)  üyesi olup 22 uluslararası ödüle sahiptir.
              Kıymetli sanatçımız Aydın Baykara'ya başarılarının devamını diliyoruz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları