https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

RESSAM ADNAN TURANİ'Yİ ANMAK

1990 yılından beri çalışmalarını, yaşadığı kent olan Ankara'da sürdüren Ressam ve Sanat Tarihçisi Adnan Turani 17 Aralık 2016 yılında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti.

14.02.2020 12:57 tarihinde yayınlandı 193 defa okundu 0 defa yorumlandı
RESSAM ADNAN TURANİ'Yİ ANMAK
        Ressamlığı dışında sanat tarihçisi ve sanat eğitimcisi olan Turani, 1925 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Öğretmen Okulu'nu ilkokul öğretmeni olarak bitirdikten sonra, 1945 yılında yetenek sınavlarını kazanarak girdiği Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü'nden mezun olarak öğretmen okulları ve liselerde öğretmenlik yaptı. 1953 yılında kazandığı bir bursla Avrupa'ya giderek, Almanya ve Münih Güzel Sanatlar Akademisi'nde, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamlayarak Türkiye'ye döndü.
         Adnan Turani, yurda döndükten sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Aynı yıllarda Hacettepe Üniversitesi Edebiyat ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde  de dersler verdi.Ardından doktora çalışmalarını bitirerek doçent oldu. Profesör olduğu yıllara kadar öğretim üyeliği yapan sanatçı, Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığı yaptı. 
         Yurt dışında ve Türkiye'de bir çok sergi açan Turani'nin sayısız ödülü de bulunmakta. Ressamlığının yanı sıra, kazandırdığı kitaplarıyla da eğitimci-yazar olarak da Türk Resim Tarihi'nde önemli bir yere sahip oldu.
          Adnan Turani'nin resim anlayışı ise, soyut kurgulu bir etki biçimi arayışına dayanıyor. Onun için doğa biçimi değil, doğa biçiminin resimselleştirilmiş  kurgusu önem taşıyordu.
           Sanatçımız son çalışmalarını Ankara'daki atölyesinde sürdürürken bir yandan da anı kitabı hazırlıkları yapıyordu.
          Ankara Star Galeri'de  bir beyin elinde  Turani'nin  eserleriyle girmesi, bende onu anmak isteği uyandırdı. Onun hayatı bu kadar kısa değil tabii.Sayfalara sığmaz. Benim ki sadece anmaktı. Değerli sanatçımız nurlarda uyusun.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları