https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

RESİM ÖĞRETMENİ ANNE-BABA VE RESSAM KÜÇÜK ESLİNA

Annesi ve babası resim öğretmeni olan Eslina Abacı'nın sanat serüveni 6 aylıkken başladı.

12.09.2020 13:02 tarihinde yayınlandı 119 defa okundu 0 defa yorumlandı
RESİM ÖĞRETMENİ ANNE-BABA VE RESSAM KÜÇÜK ESLİNA
Eslina 1 buçuk yaşındayken ilk sergisini, 23 Nisan Çocuk Bayramı için Ankara'da açtı. O şimdi 3 yaşında ve sanat adına inanılmayacak  işleri başarıyor.
       ''Sanat bir çocuğa bilgi ve hoşgörü kazandırmanın en güzel yollarından biridir''
diyen Ressam Hilal Sevgen Abacı'ya kızı Eslina'yı sorduğum zaman bakın neler anlattı;
       Bize küçük ressamımız Eslina'yı anlatır mısınız?
        Kızımla resim yolculuğumuz, O, 6 aylıkken başladı.Benim ve eşim Mustafa Haki Abacı'nın resim öğretmeni olmasının da buna katkısı olduğunu düşünüyoruz. Eslina dönem itibariyle karalama evresinde olmasına rağmen, yaşının üzerinde resim yaptığını gözlemliyoruz. Çizmenin yanı sıra, geleneksel baskı kalıplarını kullanarak tuval üzerine çalışmalar yapıyor.Eslina 1 buçuk yaşında iken bir sergi açmıştık. Bu yıl da kuzenleri Ömer Taha (2 yaş) ve Yiğit ile (2 yaş) bir sergi açmayı planlamıştık, maalesef dünyayı etkisi altına alan pandemi sebebi ile gerçekleştiremedik. 
       Bir ressam ve öğretmen olarak çocukların resim çizmesi hakkında neler söylersiniz?
         Çocuk ve resim birbirini tamamlayan, sürekli değişen ve gelişen dinamik olgudur. İletişimin en etkili ve önemli unsurudur. Sanat eğitimi, özellikle okul öncesinde çocuğun önceden öğrenmiş olduğu bazı davranış ve sözcüklerden daha güçlü bir anlatım ve iletişim aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuk resimlerindeki ifade enginliği, yaşantısı boyunca gördüğü ve edinilen bilgilerle bağlantılıdır. Görsel algılama, çocuğun diğer duyuşsal, bilişsel becerilerine göre daha etkili olabilir. Bizde bunun bilincinde olarak Eslina'yı mümkün oldukça sergilere götürüyoruz.
       Hilal Sevgen Abacı sizi de tanıyabilir miyiz?
       Ben 1990 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü'nden mezun oldum. Gazi Üniversitesi'nde yüksek lisans yaptım. Öğretmenlik görevime ise Ankara Yenimahalle BİLSEM'de  Üstün Yetenekli öğrencilerle çalışıyorum.Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde idareci ve öğretmen olarak görev yaptım. Fotoğraf, seramik dallarında da pek çok sergi, çalıştay ve uluslararası kongrelere katıldım.
       Kızınız Eslina için ileriye dönük düşünceleriniz neler?
         Bizim amacımız bir ressam yetiştirmek değil. Bu tamamen Eslina'nın büyüdüğü zaman vereceği bir karar. Sanatın insan üzerinde pozitif etkisi vardır. Hangi meslek olursa olsun olaylara geniş açıdan bakabilmek için sanata ihtiyaç vardır. Aynı zamanda yaratıcılıkta beyin bir bütündür ve iki yarım küre aynı anda çalışır. Sanat ne ile yapılırsa yapılsın kendini ifade etme aracıdır. Bizde, Eslina'nın hangi mesleği seçerse seçsin olaylara geniş açıdan bakabilmesini ve kendini ifade etmesini, sanatla ruhunu besleyen duyarlı bir birey olarak yetişmesini istiyoruz.
       '' Çok zevkli bir sohbet oldu. Teşekkürler Hilal Sevgen Abacı. Küçük Eslina yolun açık olsun''
 
HABER: SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları