https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

POZİTİF OL HAYATINI YAŞA

Beklenti hayatın virüsüdür. Bir şey yaptığında karşılık bekliyorsan, beklentine cevap aldığında mutlu, alamadığında ise mutsuz olursun. Beklentin karşılanmadığında karşındakini nankörlükle suçlayabilirsin.

20.03.2019 14:07 tarihinde yayınlandı 296 defa okundu 0 defa yorumlandı
POZİTİF OL HAYATINI YAŞA

Beklenti hayatın virüsüdür. Bir şey yaptığında karşılık bekliyorsan, beklentine cevap aldığında mutlu, alamadığında ise mutsuz olursun. Beklentin karşılanmadığında karşındakini nankörlükle suçlayabilirsin. O yüzden beklenti içinde olmamak gerekiyor, içinden geldiği için yapmalısın, yaptıklarını. Beklentiyi bir kenara koyarsan mutlu olursun.

Olanı olduğu gibi kabul etmelisin. Olduğu gibi kabul etmezsen acı çekersin. Unutma, yaşadıkların; kendi iç dünyanı görebilmek için insanlara verdiğin rollerdir. İnsanlar gelip bu rolleri oynadıklarında, eğer bu bilgelikle bakabilirsen kendi içindeki bastırdığın yanlarını görebilirsin. Bunlar rahatsız olduğun şeylerdir. Eğer bu bilgelikle bakamazsak karşımızdaki insanı suçlarız. Ben onun için saçımı süpürge ettim, onun bana yaptığına bak, ne kadar kötü bir insan diyebiliriz. Buradaki fırsatı görüp değerlendirmek lazım. Yaşadıklarımızı sorun olarak değil, fırsat olarak görmeliyiz. Çince bir kelime vardır; hem sorun hem de fırsat anlamına gelir. Yaşadıklarına hangi açıdan baktığına göre değişir bu durum. Yaşadıklarımızı, fırsat ya da sorun olarak etiketleyen biziz. Yoksa o durumun kendisi sadece olandır. Mesela dersinki; ben gök kuşağını istiyorum. O zaman niye yağmur yağıyor demeyeceksin. Niye ben ıslandım demeyeceksin. Gök kuşağını istiyorsun. Gök kuşağı yağmursuz olur mu? Olmaz. Başına ne geliyorsa, bu senin istediklerin sonucunda gerçekleşiyor. Senin istediğin şeyler, belki bilinçli olarak istemediğin şeyler ama ihtiyacını duyduğun şeyler. Onu yaşayarak deneyimleyerek ulaşıyorsun o senin gerçekten istediğin şeye. Mesela güçlü olmak istiyorsun, kimse sana, al sana güç demez. Sana seni zorlayacak deneyimler sunulur, böylece güçlü olma fırsatını yakalarsın. Onları aştığında güçlü olursun. Bu deneyimleri yaşarken; neden ben diye sorarsan görmen gerekeni göremezsin. Bir şey yaşadığında burada görmem gereken, fark etmem gereken şey ne, neden kendime böyle bir gerçeklik oluşturdum? Bu şekilde sorduğumuzda cevapları alır ve o şekilde yolumuza devam ederiz. O zaman dilediğimiz gibi bir hayat oluşturmakla kalmaz, her durumda mutlu olmasını da biliriz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları