https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

Polikistik Over Sendromunda Nelere Dikkat Edeceğiz ?

Sağlık, kişinin fiziksel, zihinsel ve psikolojik açıdan tam olarak iyi olma halidir. Beslenme ise büyüme, sağlık, üreme ve vücudun yaşamsal faaliyetlerinin devamı için besinlerin kullanılmasıdır ve birçok hastalığın önlenmesinde ve iyileştirilmesinde tıbbi bir rol üstlendiği bilinmektedir.

24.04.2019 13:35 tarihinde yayınlandı 295 defa okundu 0 defa yorumlandı
 Polikistik Over Sendromunda Nelere Dikkat Edeceğiz ?
   Sağlık, kişinin fiziksel, zihinsel ve psikolojik açıdan tam olarak iyi olma halidir. Beslenme ise büyüme, sağlık, üreme ve vücudun yaşamsal faaliyetlerinin devamı için besinlerin kullanılmasıdır ve birçok hastalığın önlenmesinde ve iyileştirilmesinde tıbbi bir rol üstlendiği bilinmektedir. Sağlıksız beslenme  yağ, şeker ve rafine tüm gıdalardan zengin, posa ve kompleks karbonhidratlar, sebze ve meyvelerden fakir beslenme şeklidir. Sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği obezite(şişmanlık), diyabet, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, osteoporoz, kanser gibi kronik hastalıkların oluşumuna, gelişimine ve bu hastalıkların görülme sıklığının artmasına neden olmaktadır.
  Birçok hastalığın temel nedeni olan şişmanlık; hormon dengesizliği, insülin rezistansı, adet düzensizliği, kısırlık, akne, yorgunluk, depresyon, saç dökülmesi, yüz ve vücutta aşırı kıllanma gibi belirtilerle karakterize polikistik over sendromunun (PCOS) en bilinen endikasyonlardan biridir . Polikistik over sendromu (PCOS) ilk kez 1938’de Stein ve Leventhal tarafından adet bozukluğu, şişmanlık, tüylenme, sklerokistik overler ve sterilite(kalıcı kısırlık) olarak tanımlanmıştır. PCOS’un yaygınlığı toplumdan topluma ve tanı yöntemlerine göre farklılık gösterse de dünyadaki yaygınlığının %6-7 civarında olduğu belirtilmektedir. PCOS’ta şişmanlık sonucu artan yağ dokusu hormon dengesini bozmakta ve vücuttaki stresle birlikte kişinin kilo alma eğilimi artmaktadır.
  PCOS ile ilgili yapılan çalışmalar hekim ve diyetisyen ekip çalışması ile sağlıklı beslenme programı hastalarda yaşanan kilo kaybının hastalığın semptomlarında iyileşme sağladığı, diyabet ve gebelik diyabeti riskinin azaldığı, yağdan düşük beslenme ve doğru egzersiz programı ile lipid metabolizmasındaki bozuklukların ve kalp damar hastalıkların riskinin azaldığı, adet düzensizliğinin giderilebileceği, edindikleri spor yapma ve sağlıklı beslenme alışkanlığı ile sürdürülebilir yaşam tarzı değişikliği elde ettiklerini göstermiştir.
  PCOS beslenmesinde beyaz un ve beyaz undan yapılan yiyeceklerden, şekerli yiyecek ve içeceklerden, salam, sucuk sosis gibi işlenmiş gıdalardan ,kızartılmış besinlerden, margarin, mayonez, krema gibi yağ ve yağlı besinlerden, çok tuzlu salamura besinlerden, konserve gıdalardan uzak durmak gerekmektedir. Günlük bireyin yaşına, boyuna, kilosuna ve kendi yaşam şekline göre diyet düzenlemesi yapılmalı, uygun miktarda dengeli ve doğru besinlerden protein-yağ-karbonhidratı almalıdır. Yüksek lifli besinler tercih edilmeli, günlük 3-5 porsiyon taze sebze meyve tüketilmelidir. Ayrıca günlük en az 2.5 lt su tüketilmeli, sağlıklı bireyler haftada en az 150 dk’yı aktif geçirmelidir.
  Herkese sağlıklı günler dilerim..
Diyetisyen Melisa Leyla SARITEKELİ
FORMLS SAĞLIKLI YAŞAM ve BESLENME DANIŞMANLIĞI
Macun mah. Serik cad. No: 91 aksu Antalya
İnstagram:dyt.leylasaritekeli

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları